Fermantasyon soğutucu /ısıtıcı dolabım

(ilker) #1

Merhaba, arkadaşlar. Malum önümüz yaz ve bira üretimim durmasın diye fermantasyon dolabı yapmam gerekiyordu. İnternette araştırmalarım sonucu, tezgah altı buzdolabını fermantasyon dolabına çeviren butik biracılar olduğunu gördüm ve bende yapabilirim dedim. Eski model bir buzdolabı buldum buzluğu ufak ve köşede olan. Daha sonra buzluğu yerinden söküp dikkatli bir şekilde sebzelik yerine indirdim.

Tabi yan taraftaki raf kısmını maket bıçağı ile kestim. içinden çıkan elyaf çok eski olduğu için onu çıkarıp, yerine poliüretan köpük ve strafor kullandım.

İnternet sitesinin birinden dijital termostat temin edip onun montajını yaptım.

Yoğurt kabı işimi gördü :grinning:

Dolabın yan tarafından bir delik açıp termostatın ısı ölçer kablosunu iç kısma aldım. Tabi amacımız içerisinin sıcaklığını değil de mayşenin sıcaklığını ölçmek olduğu için, ısı ölçeri kapağına bir delik açıp ve içine su koyduğum ufak bir kavanozun içerisine koyuyorum.

Tabi bunlardan önce dolabı bir güzel boyadım.
Aslında içeriye fan koymam lazım ama aldığım fanlar bozuk çıktı bende biraz üşendim. :grinning: Yanlız en kısa zamanda fan takmam lazım. hava sirkülasyonunun iyi olması için fan şart.

Ve fermantasyon dolabımın son hali.

Suyun sıcaklığı 20 dereceyi geçtiği zaman dolap otomatik olarak çalışmaya başlıyor. Tek sorun buzluğun olduğu yerde su birikmesi oluyor.

(Sedat) #2

Elinize sağlık iyi iş olmuş ama bir uyarı yapmak isterim. Termostatlı prizi monte ettiğiniz yoğurt kabını ısıya daha dayanıklı bir malzemeyle değiştirseniz iyi olur gibi.

(ilker) #3

Bir iki kere buzdolabı çalışırken kontrol ettim, herhangi bir ısınma olmadı ama tavsiyenizi dikkate alacağım Sedat Bey

(Mehmet) #4

Güzel proje olmuş. Aslında bir işe yaramayan buzluktan kurtulmak daha iyi olabilir. Bende de böyle atıl bir dolap var ama buzluk operasyonu kafamı karıştırıyor. Buzluğu tamamen iptal etmek mümkün mü?

(ilker) #5

Teşekkür ederim. Türkiye"de buzluksuz buzdolabı sadece meşrubat dolabı olarak var diye biliyorum. Bir de yatay derin dondurucu gibi buzdolapları var. Maliyet açısından problem teşkil etmeyecekse peynir dolabı dedikleri yatay derin dondurucu tarzı bir dolap alabilirsiniz.

(ilker) #6

Bu arada sorunuzu cevaplamayı unuttum :slight_smile:
Bu tip buzdolaplarında buzluk kısmı dolabı soğutmaya yarayan araç oludğundan, iptal etme gibi bir şansımız maalesef yok.

(Hasan Oral) #7

Eğer bozuk bir buzdolabı bulunursa çok ucuza alınabilir ve içi sökülerek soğutucu dolap olarak kullanılabilir; içine donmuş PET veya buz aküsü koyarak tabii.