Fermantasyon süresi

herkese bol köpüklü biralar dileyerek soruma başlamak istiyorum.bugün itibari ile kova da 14 gün dolmuş vaziyette,fakat hava kilidinden çıkan gaz azalacağı yerde artmış durumda.şişeleme aşamasına geçmek konusunda kararsız kaldım.şu an ölçüm yapma gibi bir imkanım .yok.düşüncem 1 hafta daha bekleyip 21 güne kovada bekletme aşamasını tamamlamak.daha sonra şişeleme aşamasına geçmek.bu arada sıcaklık 22 ile 25 arasında seyrediyor.genelde 24 ve 25 derece arasında gidip gelmekte.tecrübeli arkadaşlar fikir belirtirseler sevinirim

1 Like

Zaman ilerledikçe gaz çıkışı azalır. Bu durumda iki ihtimal var:

1. Kovayı hareket ettirdiniz.

2. Kaçak vardı ve bir şekilde kapandı.

Eğer başlangıç kitiyse ve standart kurulum yaptıysanız şişeleyebilirsiniz.

Kovaya hiç dokunmadım,kaçak ihtimalide yok şuan da anlamadım ama evet başlangıç kitim bu.

Gaz çıkışı fermantasyonun süreciyle ilgili pek bilgi vermez ve dert etmeyede gelmez.Hİç gaz çıkışı olmadan(cidden totalde 1 damla gaz çıkışı görmedim) yaptığım bira bal gibi güzel çıktı.
Sürekli gaz çıkaran buğday biramda keza öyle.
Kovada 1 aydan uzun süre bekletmemeniz iyidir şayet plastik kova, malum hava geçirgenliği minimumda olsa var ama sorun oluşturmaz.
1 hafta daha bekletin, daha güzel olgunlaşır kovada.
Sonra şişeleyin 2 hafta da şişede.Ardından ayıla bayıla içersin.
Şimdiden afiyet bal şeker olsun.

Oğuz bey size hak veriyorum, dün gece 15.günde şişeledim kiti.tadı biraya yakındı, ayrıca kova içindede malttan eser kalmamıştı.bundan sonra hava kilidi olayına takılmamaya özen göstereceğim. Bol köpüklü biralar.

1 Like

ben de önce gereksiz sanmıştım ama yapımdaki en olmazsa olmaz alet “yoğunluk ölçer”. O sana şişeleme zamanı geldi mi gelmedi mi teknolojik olarak söylüyor; asla yanılma yok.