Fermantasyonun hızlı bitmesi

(Çağlar Gülşeni) #1

Merhaba,

İlk kitimi (Pilsner) hafta sonu kurdum. Acemilikten dolayı sıcaklığı düşürmeyi beceremediğimden 25 C’de mayalamak durumunda kaldım. Gaz çıkışı normal başladı ve 3 gün sonunda (beklendiği gibi) azaldı. 3 gün sonunda numune alıp ölçüm yaptığımda 1002 seviyelerinde görünüyor. Tadı da gazı kaçmış bira gibi.

Okuduğum yazılarda ve kılavuzda 1010’un altında geldiğinde şişelenebileceği yazıyordu, fakat 3 günde bu seviyeye gelmesi bana garip geldi. Ne yapmalıyım? 2 haftanın tamamlanmasını mı bekleyeyim, yoksa şişelemeye geçeyim mi?

Tecrübeli arkadaşların önerilerini bekliyorum.

Teşekkürler,

(evbiracisi7) #2

benim de aynı şekilde olmuştu, yine de iki haftayı bekleyin. gaz çıkışının bitmesi fermantasyonun bittiği anlamına gelmez.

(Mehmet) #3

Bence de bekleyin ama sıcaklığa mutlaka dikkat edin. İlk kitim Pilsner’de ben de yüksek sıcaklıkta mayaladım. Hatta kontrol bile etmedim ama daha sonraki deneyimlerimden öyle olduğuna eminim. Kova etrafına buz kartuşları takviyesine rağmen kaloriferli ortamda mayalanma sonrasında da 23-24 dereceler civarındaydı. Neticede kötü bira olmadı, beğeni de aldı ama yüksek sıcaklıktan geldiğini düşündüğüm meyvemsi tat çok da hoşuma gitmemişti.

(Levent Bali) #4

1002’ye düşen birayı kovada bekletmenin bir esprisi yok bence, şişeleyin şişede 2-3 hafta beklesin :slight_smile:

hem kovada yer açılır :slight_smile:

(Çağlar Gülşeni) #5

Peki kovadan birkaç litre alıp şişeleme yapsam, kalanı mayalanmaya devam etse sorun olur mu?

(Deniz) #6

FG 1002 okuyorsanız şişelemeye geçebilirsiniz ama 3 gün kısa bir süre. Şimdi şişelerseniz tat profili dengesiz bir bira elde edebilirsiniz. Ben 9. gün şişelemiştim pilsner kiti, sonuçtan da memnundum. 5 gün kadar daha bekleyin bence.

(Levent Bali) #7

o şekilde yapmayın, birkaç litre bir alınca o kadar da oksijen girecek kovaya.

(Çağlar Gülşeni) #8

Yorumlarınız için teşekkürler. Acele etmeyip, biraz daha beklemek iyi olacak sanırım :slight_smile:

(Zafer Tunaboylu) #9

Anlamadığım bir konu var. elimde en son aldığım Muntons kitinin kılavuzu mevcut. kılavuzda 4-6 günden sonra şişeleme yapılabileceği yazıyor. Biz neden 2 hafta bekliyoruz? Hidrometreyle yoğunluk ölçtükten sonra ölçüm başarılıysa bir hafta içinde de şişeleme imkanımız olmaz mı ki?

(Ertuğrul Arda) #10

Önemli olan yoğunluk ölçerin verdiği değerdir. Örneğin Muntons 1,008 değerini vermiş. 1,008’in altına düştüğünde şişeleyin. Hatta bu değerin altına düşmese bile 3 gün aynı değerde kalmışsa (örneğin 1,010) fermentasyon bitmiş demektir, şişelenmelidir.

Ama hiç gaz çıkışı gözlenmemişse ve yoğunluk ölçer 3 gün üst üste FG’ye yakın yüksek bir değer vermişse (örneğin 1,040), o zaman da bunun anlamı fermentasyon başlayamamış demektir.

(yiğit) #11

orada tarifin devamında şişede bekleyeceği zaman için süre ve sıcaklık ölçüleri de vermiş. anladığım kadarıyla şişe’de olgunlaştırma için o ölçülere uymak gerekiyor. kova da ısı daha kolay kontrol edilebiliyor. o yüzden butikbira kılavuzu kova süresini uzatıyor.