Fermentis Safbrew BE-256 (Abbaye) Hakkında

(Özgür) #1

Önümüzdeki günlerde yüksek alkollü Belçika biraları yapmak istiyorum. Maya olarak en doğru seçim bu olur sanırım. Daha önce kullanan arkadaşlar varsa deneyimlerinizi paylaşabilirseniz sevinirim.

(Bülent Y.) #5

Merhaba, daha önceki Ambiorix kurulumlarında bu mayayı kullandım. Şimdi de kriek de kullanacağım. Ben Belçika kitleri için yüksek alkol dayanımını da dikkate alarak seçimi yapmıştım. İdeal mayalanma 15-20 derece civarında. Bu maya ile ilgili açıklamalarda dikkat etmeniz gereken fermantasyon tamamlandıktan sonra biranın karakterinde bulunan aromatik bileşenleri de sindirmeye başladığı yönünde uyarı vardı. Dolayısıyla ölçümlü gitmekte fayda var.

(Durul Güven) #6

Tam tahılda değil de kitte(kriek)kullandım,bugüne kadar kitler içinde yaptığım açik ara en iyi bira oldu,bence en iyi belçika mayası,8. Hafta itibarıyla renk oturmuştu,aroma ve malt tatlarını dengeli bir biçimde hissettiriyor ve yüksek alkole dayanıklı,tek maya kullanmıştım ama riske girmemek adına yüksek alkollü Belçikalar için stir plateiniz varsa starter hazırlamakta fayda var

(Özgür) #7

Evet bu konuya dikkat etmem gerekecek. Tam tahılda tortudan ayırma işlemini iyi ayarlamam lazım, normal mayalarla yaptığım kurulumlara göre ölçümü daha sık yapsam iyi olacak…

(Özgür) #8

Benim kurulumlar yarım parti (11,5-12 litre) olduğundan maya miktarı sorun olmaz sanırım. Bir de starter işini alışkanlık haline getirdim, yaptığım her birada kaynama öncesi ölçüm için aldığım 250 ml şırayı 1030-1040 'a getirip hazırlıyorum. Normal eklemeye göre fermantasyon erken ve güçlü bir şekilde başlıyor…

(Akgün Günay) #9

Mangrove Jack’in belçika stili mayalarını da inceleyin, 2-3 çeşit Belçika stili maya var.

(Özgür) #10

Sonbaharda Old Ale yaparken M42’yi kullanmıştım iyi sonuç vermişti. Fermentis’in bu mayasını çok merak ediyorum, bir kez kullanayım M.J mayalarını da ayrıca keşfe çıkacağım :slight_smile:

(Akgün Günay) #11

Ben Triple için M31 deneyeceğim, sonuçları paylaşırım.

(Özgür) #12

Aslında maya kullanımı deneyimleri ile ilgili tek başlıkta bir konu açsak güzel olacak. Hangi maya hangi sıcaklık aralığında hangi stilde nasıl sonuç verdi vs. faydalı bilgiler çıkabilir. Hepsini tek tek denemeye ne vakit var ne de bütçe :slight_smile: Bazen ilginç sonuçlar da çıkıyor, en son yaptığım Red Ale’da kullandığım S-33, neredeyse K-97 gücünde şeker sindirmiş mesela.

(Akgün Günay) #13

Ben MJ mayalardan çok memnun kaldım, ürün çeşitliliğinin fazla olması da büyük avantaj.

(Mehmet) #14

Merhaba,

Benim kurulum aşağıdaki şekildeydi. Oldukça lezzetli bira olmuştu.

Diabolo / 9 Lt.
5 Aralık, 2016
Açık renk DME
BE-256 maya

Maya uyandırıldı / 20 derece
OG 1080

Şişeleme
26 Aralık FG 1018-1019
16x50cl 2,77 şeker
2*33cl 2,08 şeker

(Özgür) #15

Açıklamasında fermantasyonu hızlı tamamladığı yazıyor. Sizin 3 haftalık fermantasyonda aromalara pek zarar vermedi anlaşılan. Tam tahılda ortalama 21 derecede diğer mayalarla genelde 2 haftada tamamlanıyor benim biralar. Bu maya ile biraz daha erken sonlanabilir diye düşünüyorum…

(Mehmet) #16

FG bir türlü 1010 seviyelerine düşmeyince kovada tutmaya devam etmiştim. Sonradan forumda araştırınca 1018-1020 FG değerlerinin normal olduğunu okudum. Kovada 3 hafta bir problem yaratmadı sanırım. En beğenilen biralarımdan biri olmuştu. Belki daha iyi olabilirdi, onu bilemiyorum ama kesin olan şişede uzun süreli olgunlaştırma.

(Akgün Günay) #17

Belçika biralarının özelliği mayanın 17-18 derece civarı ekilip bir hafta içinde sıcaklığın 23-24 dereceye yavaşça artırılarak bir haftada fermentasyonun tamamlanması. Sonra 2-4 derecede ikinci fermentasyona alınıyor. Böylece mayanın ürettiği esterler maksimize ediliyor.