Festival golden stag summer ale

(Mehmet Zelluhoğlu) #1

merhaba ustadlar;

Konu hakkinda cok bilgim yok. Festival golden stag summer ale kiti aldim bugun kuracam lakin birkac sorum var , yardimci olursaniz cok minnetar olurum!

1. Bu kit icin iknci kova sart mi ?
  2. Sifonlama yapmak gerek mi ?
  3. Dekstroz yerine normal şeker kullanilmaz mi ?
  4. Serbetci otlarini ne zaman eklemek gerekli ?

Simdiden tesekkur ederim.

(ömür) #3

1.Değil
2.Değil
3.Gerek yok içinden ne kadar dekstroz şeker çıkıyorsa hepsini kullanın hatta ölçüm aletini varsa +500gr normal şeker de kullanılabilinir (ben öyle yapacağım)
4.Şot ile aranız çok iyi değilse benim fazla yoktur geriden hafif gelmesini severim onun için kurulum başında 35-40gr soğuk ekleme ile torba ile atacağım.

(Mehmet Zelluhoğlu) #4

teşekkür ederim :+1:

(ömür) #5

Evet dün kurdum bu kiti. +500gr şeker ilave ettim og 1052 anca verdi keşke 1kg kullansam dedim ama iş işten geçti mayası fg 1000 görür ise pek sorun olmaz da 1012 lerde kalabiyor compakt kitlerin mayaları o zaman işte benim açımdan biraz sorun teşkil edebilir :slight_smile: artık bekleyip göreceğiz mayaların performansını şu an için gayet iyi çalışıyorlar gibi gözüküyor :slight_smile: Not: Kendisi ile gelen şotun 15gr nı başka bir kitte kullanmıştım 35gr kendi şotu +5gr da golding şot u karıştırıp torba ile soğuk ekeleme yaparak kurulum başında attım bakalım nasıl olacak umarım beğenirim.

(Mehmet Zelluhoğlu) #6

Kurulum yaptim siseledim bekliyorum. İlk olcum 1040 seviyelerindeydi son olcumm ise 1015 civariydi bakalim nasil bisi cikacak !

(ömür) #7

Çok düşük abv li olacak o zaman %3,2 civarı keşke şeker ilavesi yapsaydınız neyse güzel bira ise her türlü gider :slight_smile: sonuçları paylaşmayı lütfen unutmayın :slight_smile:

(Metin ERGEN) #8

Bu kiti bugün şişeledim tadına baktım ilk defa şerbetçiotu kullandım aroma bu şekildemi kalır yoksa gazlanınca daha artar mı ?

(Mehmet Zelluhoğlu) #9

Coşkulu bir bira oldu. Damakta acımsı bir tat bırakıyor ama guzel farkli bir tat. Şerbetçi otunu bir gun daha az bırakmam gerekiyordu sanirim :+1:t3:

(Onur Tanyeri) #10

Arkadaşlar selam, ben bu kiti kurdum ancak evde 2 kişi 2 şer kova ile takıldığımız için ve sürekli 2miz de evde olmadığımız için hatlar karıştı:); velhasılkelam arkadaşım bu kitin olduğu kovaya şerbetçi otunu atmak yerine başka bir kovaya atmış… Ben de zamanı gelince şişelemeye daldım… Şişeleme bitip de içinde torbayı göremeyince ben şok…
Neyse nasıl olacak acaba diye ben kapakladığım şişeleri dökmedim ve bekletiyorum. Tadı tabii ki güzel olmadı şerbetçi otsuz bir bira oldu ve hafif de ekşimsi… Şimdi bu biralar kurtarılır mı yoksa çöp mü? Önerilerinize açığım , sevgiler.

(ömür) #11

Kontamine olmamış düzgün fermante olmuş her bira bence içilir haa damak zevkine uyar uymaz vs ancak dökülmesi bence büyük hata olur bir şekilde tüketilir yani onun için dökmeyin derim. Peki buna ayit şotlar hangi kitin içine girmiş?

(Mehmet Zelluhoğlu) #12

Ben de arttı sayılır ilk içtiklerimde aroma daha azdı son siselere göre tadı daha yoğun gelmeye başladı.