Festival Summer Glory Bira Kiti

Arkadaşlar merhaba,
Forumu inceledim ancak bu ürün hakkında herhangi bir yorum inceleme öneri bulamadım.

Dün sipariş ettim. Konu hakkında bilgisi olan deneyimlerini paylaşabilir mit ?

1 Like

Kit Butik Bira’da daha çok yeni satışa çıktığı için yorum yok, siz ilk yapanlardan olacaksınız muhtemelen. :slight_smile:

Gene Festival’ın Razorback IPA’sı ile ilgili açtığım konuya bakabilirsiniz ama belki, yaptığım yanlışları yapmamak açısından faydalı olabilir.

2 Likes

Summer glory kiti 2 gün önce kurduk. Keremcan beyin diğer Festival kiti için yazdığı gibi biz de 5 gün sonra dry hop 5 gün sonra şişele tavsiyesine uymayacağız. Dry hopu mecburen tülbentsiz yapacağız çünkü mayayı serptikten sonra kurutulmuş mürver çiçeği serpiliyor şerbetin üzerine. Yani her halükarda şişeleme öncesi bir süzme işlemi yapılması gerekecek.
Sonucun tatmin edici olmasını umuyoruz :slight_smile:

2 Likes

Merhaba,
Geçen pazar bende bu kit ile, yeni topladığım fermantasyon buzdolabının açılışını yaptım (fotoğraflarını paylaşmak istiyorum ama ikinci kovayıda sığdırmak için hava kilidini kısaltma çalışmalarındayım.)
İki dekstroz poşetini de kovaya boşalttım, şişeleme için normal şeker kullanacağım. Önceden soğutulmuş 23 lt. erikli 5lt. damacanalar ile başlangıç OG. 1.049.
Termostatı elektrikçi bandı ile kovaya yapıştırdım; ayar 20C’de -+1C ile açıp kapatıyor stc1000.
Bu 6. gün mayalar yavaşladı ama hala hava kilidi hala eşitlenmedi. Kitte ilk fermantasyon için 5 gün yazıyor fakat 5 gün de Şotu ile bekletilmesi tavsiye ediliyor.
Şimdi soru şu: dry Hop’mu Hop tea mi yapacağız. Dry hop’da da 3 gün yeterli mi yoksa kitte tavsiye edildiği gibi 5 gün mü bekletelim, ne dersiniz?

Merhaba,
Benim gibi bu kiti yapan birinişn olması beni mutlu etti :slight_smile:

Ben 28 temmuz fermantasyona başladım hala şerbetçiotunu atmadım bu perşembe atmayı düşünüyorum c.tesi ya da pazar şişelicem.

Bende mürver çiçeğini serptikten sonra nasıl tortusuz bira alabileceğimi düşünüyorum açıkçası Dry hop yazıldığından dry hop yapmayı planlıyorum ama dediğim gibi tortu durumu canımı sıkmıyor değil :slight_smile:

Kapağı açan varsa resimleri merakla bekliyorum.

1 Like

Pekala, hava kilidi eşitlenmedi. Ama daha hop zamanı var 10 günüde doldurduk maya kardeşler görevlerini tamamlamıştır diyerek soğuk olarak hop eklendi. Yukarıda kova görüntüsü var. Elderflowers yukarıda yüzüyor krausen gitmiş.
Arada hava kilidi kavanoz tipine getirdim (ikinci kova için). Plastik aparat bulamadım içime sinen. Sarı tabir edilen bakır alaşım boyun ile çözdüm. umarım recete etkilenmez.
Dolumu pompa yardımı ile yukarıdan yapacağım ve verilen keseyi aktarım pompasının altta kalan kısmına takacağım. Debiyi biraz düşürür ama tortuyu suzecektir diye düşünüyorum. Ölçüm yapmadım :wink: içeceğim oni…

2 Likes

Bir görüntüde benden gelsin o zaman :smile:

Şerbetçi otunu 3 gün önce attım bugun şişelemeyi düşünüyorum. Yalnız şerbetçi otunu verilen kese ile attım :slight_smile:
yogunluk ölçtüğümde tadınada bakıyım dedim ve agzıma parçacıklar geldi başka kovamda yok açıkçası nasıl yapıcam merak konusu :slight_smile:

İnce kadın çorabı gecirmeyi düşünüyorum acıkcası onuda musluk ile çubuk arasına mı yoksa cubugun ucuna mı koysam emin olamadım :slight_smile:

Ikiside sorun… Aktarma pompası sipariş edin diyeceğim onda da risk var. En temiz ve garantisi ikinci kova ya aktarırken filtrasyon. Umarım başarılı olursunuz. Keşke verilen keseyi kullanmasaydiniz. Zaten süzme gerekli şerbetçi otları ekstra sıkıntı değildi.

1 Like

Biz bir ucunda metal süzgeci bulunan bir aktarma hortumunun diğer ucuna şişe dolum çubuğunu takarak her zamanki gibi 2 küp şekerle direkt şişeleme yaptık. Gayet kolay oldu ve hiç tortu gitmedi şişelere. Kovanın dibinde bol miktarda epey yoğun çamursu maya+şerbetçi otu + mürver kurusu artıkları kaldı. Dolum sırasındaki tadı bile çok güzeldi, sabırsızlıkla bekliyoruz tadımını

Aktarma hortumunun fotoğrafı: (umarım yükleyebilmişimdir)

Bende bunu ucuna filtre filesi takılı aktarma çubuğu ile deneyeceğim ama sizin başarılı olmanız umit verici.
Bu arada nereden tedarik ettiniz desem?

Aliexpress :slight_smile:
Çok zaman önce öylesina bakınırken yedekte bulunsun diye almıştım, çok ucuzdu :blush:

3 adet sipariş verdim… Bulunsun :slight_smile:
Bu arada kit tarifinde de benzer bir süzgeci tavsiye ediyor torba küçülüp tıkanmasın diye

1 Like

Bu sifondan ben de kullanmıştım, temizliğini çok iyi yapın küflemeye çok müsait ve küflenince çıkmıyor. Ben sonunda dayanamayıp butikbiradan sifon aldım, bunu da gıda dışı işlerde kullanıyorum.

1 Like

Uyarı için teşekkürler, gelene kadar bu kiti sifonlama için bigudi ucu gibi birşey düşünüyorum. Torbanın çökmesini engellemek gerekir gibi geliyor.

Sifon ucuna paslanmaz çay süzgeci… Bulduğum en iyi çözüm :slight_smile:

Cuma günü şişeledim bakalım nasıl olucak heyecanla bekliyorum :slight_smile:

Paslanmaz kalitesini mutlaka sorgulayın, her paslanmaz aynı kalitede değildir.
304 kalite değilse hiç bir türlü gıda maddesi ile birlikte kullanmayın.

2 Likes

Sadece birayı aktarırken kullanıyorum, 2-3 dakika temas ediyor sadece, problem yaratmadı şimdiye kadar ama uyarınızı dikkate alacağım.

Bugün şişeledim.
Og 1.049, Fg 1.009 ABV %5,4.
Aktarım hortumuna poşeti geçirmenin bu kadar etkili olacağını hayal etmemiştim. Resmen tortu içindeki birayı bile çekti ;). Normalde biraz zahiyat olurdu, bu sefer 23 lt. doldurduğum kovadan 22.5 lt. Bira almışım. Bundan sonra başka türlü şişeleme yapmayacağım. :wink:
Dinlendikten sonra bakacağım duruma ama ilk aktarım ile son aktarım arasında fazla bir fark görünmüyor. Kese de görevini yapmış. Aktarım notları buraya kadar.
Şimdi tadım yapmak için erken (hemde çok). Kovadan çıkan inanılmaz mürver çiçeği ve şerbetçiotu kokusu inanılmaz.
Bunları not edelim çünkü, şişeleme sonunda kalan 200 ml. tadayım dedim. Mürver çiçeği esansı çok tanıdık ama bir o kadarda farklı. Aroması ve içimi summer glory etiketini hakediyor ve gazlaninca harika olacağı benziyor.
Not: Mürver çiçeği (elderflower) herkesin seveceği bir tat bence ama birada alışma süreci gerektirebilir.

4 Likes

Kılavuzunda tavsiye edildiği gibi içinden çıkan torbayı aktarma çubuğuna takarak 2. kovaya mı aktardınız?