Festival Us Steam Beer ve Devamı

(Hakan) #1

Merhaba arkadaşlar. Yeni ürün stoğa girince hemen sipariş geçtim. Aslında aklımda daha farklı bir ürün vardı ama bu kiti denemek istedim. İçinde desktroz olan kit almayacağım demiştim daha önce çünkü desktrozlu kitlerimin hepsinde aşırı köpürme ve sonrasında gazsız hale gelen bira söz konusu olmuştu. Sek içimli bir bira demesi ve şotunun farklılığı cezbetti beni.
Lafı fazla uzatmayayım. Aşamaları ve tadım notlarımı buradan paylaşacağım. Görüşmek üzere.

(Hüseyin) #2

Devamini bekliyoruz… Umarim lezzetli birsey cikar.

(Hakan) #3

Perşembe akşamı standart bir şekilde 22ltye kurdum. Üç gün olmasına rağmen hava kilidinden ses yok ama kovaya bastırınca baloncuk çıkıyor. Sanırım yavaş bir mayası var, lager ya ondandır belki. Şerbet rengi çamur rengiydi, koyu sarı bir bira olacak belli. Şotun hepsini koymayı düşünmüyorum, 60gr koysam yeter sanırım. İki hafta sonra şişeye girecek, bakalım…

(Ahmet Ali Güvenç) #4

Bu kitte M54 lager maya var,inanılmaz yavaş bir maya.gaz çıkışı 60 saati bulduğu oldu bende.

(Hakan) #5

Peki sonuçtan memnun kaldınız mı? Bu mayayı ilk defa kullanıyorum.

(Uğur) #6

Bence M54 lager konusunda endişe etme, yavaş start alıyor ama işini iyi görüyor, alternatif olarak w34-70’in M54’e göre daha iyi olduğunu yorumlarını okudum, hazır havalar soğudu bende bu fırsat w34-70’i ilk kez denemek istiyorum.

(Ahmet Ali Güvenç) #7

selamlar
M54 iyi bir maya,lager yada pilsner tarzı biralarda ale mayaların 1 tık üstünde diyebilirim.ama W34/70 daha temiz iş çıkarıyor.bu kitte bu mayanın kullanılmasının nedeni kitin ale türü olması ve M54 ün ale karakterine yakın ama ale mayalardan daha temiz iş çıkarması sanırım…

EDİT:gördüğüm kadarıyla M54 şişede de biraz nazlı bi arkadaş,minimum 20 gün olmadan şişe açmamanızı tavsiye ederim.

(Hakan) #8

Bir aydan önce denemem bile:) Teşekkür ederim. Kovada da biraz fazla bekletmek gerekir mi acaba?

(Ahmet Ali Güvenç) #9

Lager maya olduğu ve biraz yavaş çalıştığı için 3 hafta bekletmek daha iyi olur bence…

(Hakan) #10

Bugün 750/360lık şekerlerden bir tane ile şişeledim. Biraları artık az gazlı seviyorum. İlk tadımda portakal tadı geldi ama ürünün açıklamasında böyle tatların olmayacağı yazıyordu, belki ben yanılıyorumdur. Beklediğimden iyi bir bira çıkacak gibi gözüküyor. Bir de bu sek içimi anlamıyorum ben sanırım. Aleye çok benziyor tadı. 20 gün sonra ilk şişeyi açacağım. Tadım notlarımı da eklerim. Şu anlık içim rahat.

(Hakan) #11

15 günlük ilk şişeyi açtım. Bu tip biralar erken olgunlaşıyor. Köpük çok da kalıcı değil. Baskın bir şerbetçi otu tadı var. O kısmı önemli değil, önemli olan biranın verdiği tatlar ve keyif. Ben bu biradan pek keyif alamadım. Alttan alta herhangi bir tat gelmiyor. Lezzetli değil, acılık var sadece. Erken diyebilirsiniz ama eminim ki ileriki zamanlarda da değişen bir şey olmayacak. Şot ve acı bira sevenler için ideal bir kit diyebilirim.

(Recaizade Haydut Ekrem) #12

Dekstroz yerine toz şeker kullanmayı önerir misiniz?

(Hakan) #13

Kesinlikle tavsiye ederim, hatta malt tozu daha iyi olur. Bende olmadığı ve almaya üşendiğim için içinden çıkanla kurdum.

(Recaizade Haydut Ekrem) #14

Malt tozundan kastettiğiniz kuru malt özü mü? Eğer öyleyse sanırım şerbetçi otlu olmayanını tercih etmek lazım sanırım.

(Hakan) #15

Kuru malt evet:) Ben şotsuz tercih ediyorum. Kit zaten acı.

(Recaizade Haydut Ekrem) #16

Çok teşekkür ederim, iyi geceler :slight_smile: