Fıçı Bira Yapımı

(Ezio Auditore) #1

Konuyu daha çok bu konuda deneyimi olan arkadaşların, bilgilerini paylaşması için açtım. Meşe küpü veya meşe yongası denilen şeylerle fıçı bira tadı verilebileceğini düşünüyorum. Ancak herhangi bir tarifi deneme şansım olamadı henüz. 50 Gr. meşe küpü aldım. Pilsen yaparken içine 23 litre için 20-25 gr. atmayı düşünüyorum kapağını açıp 2. haftanın başında. Ama tabi hava almadan bunu yapabilmek zor olacak. Korkuyorum biraz da oksitlenmesinden. Kafamda net değil hala bunu nasıl yapacağım. En çok pilsene yakışır diye düşünüyorum. Eğer az atarsam bir anlamı olmayacak küpleri atmanın. Fazla atarsam da anlamsız bir tad olabilir. Tabi bekleme süresi de önemli. Çok kararsızım. Eğer net bir tarifi olan var ise yöntemlerini de içeren, konuyu “Tarifler” kısmına aktarabiliriz. Bu yöntemle fermente eden var mıdır birasını?

(biraci) #2

Ben birkaç kere yaptım, ama pilsnere çok yakışacağını düşünmüyorum. Triple, bock ve stout’a yaptım ben, güzel oldular.
Yöntem olarak da birayı kurunca bir miktar (aroma isteğine göre 25-35 gram arası) meşe yongasını bir bardak içinde üstünü kaplayacak kadar burbona atıyorum, 1-1.5 hafta bekliyorlar burbonda. Fermantasyonun sonuna doğru burbonuyla beraber kovaya boca edip birkaç gün de kovada bekletiyorum, sonra şişeliyorum.
Oksidasyonu merak etmeyin, 30 saniyelik kapağı açıp kapatmadan bir şey olmuyor, ucundan azıcık aralıyorum içine atabilecek kadar. Ben hemen hemen her birada bu tarz işlemler yapıyorum. (Dry hopping, meşe yongası, kahve ekleme vs gibi).
Asıl mesele pilsner’e gidecek mi :slight_smile: Yaparsanız olur tabi, isterseniz bu şekilde bir deneyin, biz de öğrenmiş oluruz. Burbon tadı belki pilsnere gitmeyebilir, o sebeple votka deneyebilirsiniz, ya da yongaları kuru atıp daha uzun süre bekletebilirsiniz kovada.

(Ezio Auditore) #3

Efes in fıçı birisinin tadina yakin olsun diye düşündüm bunu. O da pilsen sonuçta. Ama bock a veya stouta da yakisir sanirim.

Peki burbonda bekletmek yerine kaynatirsak olur mu? Bu sefer de sanirim tadini biraya vermesi için daha uzun sure bekletmek gerek sanirim.

(biraci) #4

O fıçı ile bu fıçı farklı yalnız, Efes’in fıçı bira dediği şeyin ahşap fıçılarla pek bir alakası yok :slight_smile:
Ben bir kısmını kaynatıyorum yongaların, acı suyu biraz gitsin diye. Bir kısmını da olduğu gibi atıyorum burbona.
Normalde biraların bekletildiği fıçılar daha önceden burbon için kullanılmış fıçılar oluyor, sıfır fıçı olmuyor. Ahşabı yumuşamış oluyor yani. Kaynatınca aromanın da bir kısmı da kayboluyor.

Burada burbon fıçısında bekletilmiş bir pale ale’in yorumları var, demek oluyormuş

Ama gene de pilsener’e stout, bock vs ile kıyaslayınca daha az burbon ve yonga kullanıp bir denemek gerekir bence. Kendisi güçlü bir bira olmadığı için fazla ağır gelebilir.

(alkan_d) #5

Efes’in ya da Tuborg’un şişede sattığı “fıçı” biralarla bu meşe yongalarını kullanarak (ya da orijinal meşe fıçılarda bekleterek) yaşlandırılan biraların birbirleriyle alakası yok.

Öncelikle şunu öğrenmemiz gerek: Aldığınız meşe küpleri tütsülenmiş (isli) mi? Eğer öyleyse zaten biranıza katacağı tat tütsü (is) aroması olacaktır. Bu tütsülenmiş meşelerin aromaları alkolle temas edince serbest kalıyor. @kaan_gok’ün yaptığı gibi bir viski türünde bekletirseniz biranız isli viski aroması kazanıyor.

Eğer meşe küpleriniz tütsülenmemiş ise ne olur hiç bilmiyorum, birasına dümdüz “odun” atan hiç duymadım :slight_smile:

(Ezio Auditore) #6

Bu meşe küpleri meşe fıçıda bekletilmiş şarap tadi veren birşey olması lazim. O etkiyi biraya da gösterecektir. Ama @kaan_gok un dediği gibi sanirim stout ve özellikle bock a çok yakisacak.