Fındık Şeysi (Hazelnut Ethanol Extraction)

(Cenk) #1

Stout geldi, beni artık kimse durduramaz. İlk stout partisini bugün fermantasyona aldım. Peşi sıra 3-4 parti üste üste stout yapıp, versiyon deneyeceğim için, hazırlık yapmaya başladım. Bir parti fındıklı yapacağım. Gerçek fındık varken, fındık aroması kullanmak hiç içime sinmiyor. Ama gerçek fındık içerdiği yüksek oranda yağ sebebi ile diğer extralar gibi doğrudan biraya eklenemiyor. @Taylan Bey’in yardımı ile ethanol extraction metodunun varlığını öğreniyor ve kolları sıvıyorum. Fındıklı stotut a eklemek için doğal fındık aroması yapmaya çalışacağım.

100gr fındığı hafif/orta seviyede kavurarak başlıyoruz, yağ, aroma, esans vs her şey ortay açıkıyor ve daha belirgin hale geliyor böylece.

Resimde görüldüğü gibi, fındık kavrulunca votka eksiliyor, buna yüksek ısıda votka drinkizyonu yolu ile shot fondip kuramı deniyor kimya biliminde. Çok şaşırtıcı değil mi? :slight_smile:

Kavurduğumuz fındıkları robotta çok ince çekiyoruz. Toplam yüzey alanı genişliyor ve aromasını vermesi kolaylaşıyor. (Veya en azındna ben öyle umuyorum)

Kavanoza çekilmiş fındıkları doldurup, 180ml votkayı ekliyoruz ve sıkıca kapağı kapatıyoruz. Karanlık, serin kuytu bir köşede 4 hafta bırakıyoruz. Bakalım ne olacak.

(cihangirdursun_tr) #2

Foto Kaynagi: Resmi Web Sitesi
Dusuk alkollu ve lezzet bakimindan baskin karakteri olmayan biralara bu votka’dan(Menşei Polonya) ekliyerek kokteyl yapiyorum gayet guzel oluyor. Elbette biraz yapay aromalarin hissi fazla oluyor.

(Cenk) #3

8 gün sonra durum;

(biraci) #4

Üstten sıvıyı alıp dipte kalan tortudan da kek yaparsın bununla :slight_smile:

(Mert Erkol) #5

Unlu birşey yapmayın yahu :slight_smile: sütlü tatlıya daya gitsin

(Cenk) #6

hahah :slight_smile: iyi alıştınız her şeyin suyundan tortusundan bir şey yapmaya :smile:

(Mert Erkol) #7

Tortu motru değil ki bu bildiğin ezilmiş fındık. Ferrero çikolataya bulayıp nutella deyince oluyo da.

(Ezio Auditore) #8

@Cenk bey sonuç ne oldu? Başarılı mı?

(Cenk) #9

Daha 15 günü var. An itibarı ile durum bu.

(Baris) #10

Samimiyete +1 puan verdim “fındık şeysi” :smiley:

(Efe Rüzgar) #11

Renk harika görünüyor.

(Cenk) #12

5 Kasım da yaptığım fındık şeysinin 10 Aralık itibarı ile durumu;

(Pendik Artisanal) #13

Bu yapımdan geri bildirim almadık sanki? Nasıl oldu merak ediyoruz her türlü denemenin sonucunu.

(Cenk) #14

Aynen resimde görüldüğü şekilde, kavanozda bekliyor. Bir daha stout veya bock gibi fındık aromasına uygun bir bira yapana kadar da bekleyecek büyük ihtimalle.
Ama elinizde böyle bir doğal aroma varken, bunu illa bira yapımı için bekletmenize de gerek yok, kahve, kek, pasta, çikolata vb ürünlere fındık lezzeti kazandırmak için kullanabilirsiniz.