Fung-Hu Lager - Çekirge İçeceği

(Bata) #1

Merhabalar,
Sizler ile ilk bira maceramızı paylaşalım istedik. www.butikbira.com’u inceleyip, bu forumda uzun bir süre geçirdikten sonra başlangıç için Lager bira kitini seçtik ve beraberinde bira yapım setini, şişe arındırma fıskıyesini, şişe ağacını ve pet şişeleri aldık.

Eşim ile hijyen konusundaki uyarıları dikkate alıp elimizden geldiğince titiz davranıp, ilk setimizi kurduk. Kovamız ilk başlarda 17-18 decerelerdeydi. 20 dereceye yaklaştığında gaz çıkışı da başladı.

Onuncu günde gaz çıkışı sona ermesine ve hava kilidi dengeye gelmesine rağmen forumdaki tavsiyeleri takip edip, 21 güne kovamıza dokunmadık. Bu arada biramıza isim ve logo arayışlarına başladık. Netice itibari ile aşağıdaki logoya ve “Fung-Hu Lager - Çekirge İçeceği” isminde karar kıldık :smile:

Dün şişelememizi yaptık, ne yalan söyleyeyim yeni pet şişe kullanmamıza rağmen yorulduk.

Şimdi de dört gözle biramızın gazlanmasını bekliyoruz. Şişelerken şişelerin bir kısmına tam tarifteki kadar, bir kısmına ise daha az şeker koyduk. Tadım sonrası hangisinin daha lezzetli sonuç ürettiğini sizlerle buradan paylaşacağım.
Gelelim bu işi ilk kez yapan birileri olarak yeni başlayanlara bizim tavsiyelerimize;

1. Hem mayalama aşamasında hem de dolum esnasında eldiven giymenizi tavsiye ederiz. Hem hijyen açısından hem de ellerinizi koruması açısından çok faydası oluyor.
  2. Kovayı sabit sıcaklıkta tutmak mayalanma esnasındaki asıl mesele. Biz bu konuda şanslıydık, bodurmdaki odamızın sıcaklığı 21 derecede sabitti. Ancak yaz aylarında mayalama yapmak zor olabilir. Çok sıcaklara kalmadan hazırlığınızı yapın :smile:
  3. Şişeleme yapacağınız gün eşe dosta haber salın, bira vaat edip kandırın, destek alın! Tüm şişeleri teker teker yıkamak, arındırmak ve kurutmak oldukça eziyetli. Bu işi bir kereliğine yapmayacaksanız arındırma fıskıyesi ve şişe ağacı hayat kurtarıyor. Mutlaka edinin.
  4. Biz sıfır pet şişe kullandığımız için gerek kalmadı ama basınçlı yıkama aparatı çok faydalı olabilir. Ayrıca şişelerin içini temizlemek için Birader’in tavsiyesini dinleyip, şarjlı tornavida yada matkap kullanmak çok mantıklı duruyor. Detay için https://www.youtube.com/channel/UCytwo4IeO6kpF9S5BNjWtlA/videos
  5. Sabırlı olun, bira yapmanın ilk şartı sabır, ikinci şartı hijyen gibi duruyor.

(Taylan Özdere) #2

Harika tasarım! Harika bir deneyim paylaşımı! :clap: :heart_eyes: :beers:

Etiketlerde çıta giderek yükseliyor. Ticari biralar zaten çoktan geride kaldı ama bu kadar da yaratıcı ve güzel yapmayın yahu :wink: Yeni başlayanlardan, örnekleri gördükçe, biradan çok etiketi nasıl yaparım sorusu gelmeye başladı :smile:

(Bata) #3

Şener Şen çizimini internetten buldum, (http://thegeyik.com/harika-cizimlerle-yesilcamin-efsane-oyunculari-ve-filmleri/) oldukça ilginç çizimler var.

(Boo Beer) #4

Çok güzel olmuş anlatım, tasarım, yapım :blush: şimdiden afiyet olsun

(Bata) #5

Şişede bekleme süreci de bitti, bir çok kişi tarafından tadımlar yapıldı. Hafif yoğun bira sevenler 8/10 ve üstü puan verirken, aromasız, içimi yumuşak biraz sevenlerden ancak 6/10 aldık :slight_smile:
Tam ölçüsü kadar şeker koyduklarımız beklenilen üzere az şekerlilere nazaran biraz daha az gazlı oldu. Ancak tadda ciddi bir fark hissedilmedi. Belki şekeri daha z olanların biraz daha buruk olduğu söylenebilir.

(Mehmet) #6

Etiket tasarımına önem veren biri olarak, tasarımınız çok beğendim…elinize sağlık. Tadım konusunda bir şey söyleyemiyorum. Dostların yorumları önemli ama siz beğendiyseniz sorun yok. :slight_smile: Lager’ı 1kg şeker ile mi kurdunuz?

(Bata) #7

:slight_smile: çok teşekkürler. Doğrudur, Lager’i 1 kg şeker ile kurdum. Sadece şişelerken farklı miktarlarda şeker koyarak denemeler yaptım.

(alkan_d) #8

Öncelikle ellerinize sağlık, keyifle tüketin.

İkinci fotoğrafta bir şey dikkatimi çekti, paylaşmak isterim; leğendeki su miktarı kovadaki termometrenin üstüne denk gelmiş gibi görünüyor. Bu tam anlamıyla doğru bir sıcaklık ölçümüne engel olabilir keza leğendeki su kovanın içinden daha soğuk/sıcak olabilir. Bir sonraki biranızda bu teması engelleyerek (leğene daha az su koyarak) daha doğru ısı değerlerine ulaşabilirsiniz. Aklınızda olsun.

(Bata) #9

Selamlar,
Uyarı için teşekkürler ama bir göz yanılsaması var sanırım çünkü leğende su yok :slight_smile: Olur da su koymak gerekirse diye kovayı leğenin içine koymuşstuk ama sıcaklık hep 21 decere civarında seyrettiği için su koyup ısıtmaya yada soğutmaya gerek kalmadı.
Dediğim gibi yine de uyarı için teşekkürler, ileride su koyacak olursam dikkate alırım.
:thumbsup:

(alkan_d) #10

Heheh çok ilginç, telefondan leğenin gölgesi su gibi görünmüş, şimdi bilgisayardan bakıyorum ve evet, su yokmuş :slight_smile: