Gaz Çıkışı Beni Hipnotize Ediyor :)

(Onur) #1

Selamlar herkese,

İlk denememiz olan Pilsner kitini Nisan’16 da kurduk. 0.5 kg dme ve 0.5 kg şeker kullanarak kullanım kılavuzuna harfiyen uyduk. Hiçbir fantaziye girmeyip ekstra bir şey denemedik kitapçık ne söylüyorsa uygulamaya çalıştık. Forumda okuduğumuz bilgiler ile soğuk su bulundurduk ve kovamızı 22 derecede ve karanlıkta mayalanmaya bıraktık. Daha sonra yanlarına buz takviyesi ile 20-21 derece seviyelerine indi. Şu anda da 20-21 derece seviyelerinde seyrediyor. ilk gaz çıkışı 3 saat kadar sonra başladı ve yaklaşık 1 gün sonra gaz çıkışı çıldırmaya başladı. Saniyede iki kez filan gaz çıkışı oluyordu. Ve ben oturup izliyordum. Gerçekten çok keyifli. Hipnotize olmuş gibi kovanın karşısında oturup gaz çıkışını izlemeye başladım. Yaptığım birayı içmek bu kadar keyif verecek mi bilmiyorum ama sanırım sadece şu gaz çıkışını izlemek için bu işi uzun süreli yapacağım :)) Bildiğiniz hipnotize oluyor gibiyim. Eşm iyi misin diye sormaya başladı :smile: 2 gün sonra gaz çıkışı saniyede 1 defaya düştü 4. günde dakikada 4-5 defaya düştü. Umarım her şey yolundadır. Forumda okuduklarıma göre bir süre sonra gaz çıkışı sona erecekmiş sanırım. Sadece gün dolduracakmışız… Ne üzücü hep gaz çıkışı olsa ya :smile:

Forum gerçekten çok güzel ve çok faydalı. Bilgi ve tecrübelerini paylaşan herkese teşekkür ediyorum. Umarım ilk denememizde güzel bir sonuç alıp köpüklü ve lezzetli biramızı buradan paylaşırız.

Bol gaz çıkışlı günler :smile:

(Eşşekkadaradam) #2

Birebir aynısını yaşadım :slight_smile:
haftasonu siseleme ve etiketleme , pazar yeni kit kurulumu…sanırım o heyecan bitmeyecek artık hep yeni biraları ve modfikikasyonlari kovalayacagiz. Simdiden afiyet olsun hepimize , ilk birasını içeceklere özellikle :slight_smile:

(Osman) #3

gerçekten etkileyici oluyor ilk defa gaz çıkışını gözlemlemek.
ilk tadım anı da bir o kadar güzel geçecek bence.

(Onur) #4

İlk tadım anı da en az gaz çıkışını izlemek kadar keyifli olsa gerek. Sabırsızlıkla bekliyorum… Benim gaz çıkışı bitti ama :confused: 5. gün olacak neredeyse bu gece görebildiğim bir gaz çıkışı olmadı. Su seviyesi gaz çıkış yönündeki çizginin altında. Sizin ne kadar sürmüştü fermantasyon? Müdahele etmeli miyim acaba ? @GunelOzgur @Osman_Harac

(Eşşekkadaradam) #5

Sanırım müdahaleye gerek yok. Bende de benzer şekilde sonlandı, daha doğrusu azaldı gaz çıkışi. Anladigim kadariyla sabır zamanı şimdi başlıyor.
Ben iki haftayi devirdim ve 17. Gün cuma siselemeye geçeceğim.