Gaz çıkışı devam eden kovayı çalkalamak

Gaz çıkışı devam eden kovayı hafif çalkalayınca 10 saniye kadar çok yoğun gaz çıkışı oluyor. Sebebi şerbetin içine çözülmüş karbondioksitin şerbetten ayrılması mı acaba?

Neden kovayı çalkaladın diye sorarsanız, kurduğum buğday kiti 24 saat tepki vermeyip, üst kısmı yer yer siyah bir örtü ile kaplanınca, bir umut çalışır diye kovayı çalkaladım ve anında gaz çıkışı başladı. Ben de arada bir çalkalıyorum fermantasyon devam eden kovayı. İlk kez deniyorum böyle bir şey sonuç ne olacak, onu da kestiremiyorum.

Şerbetin içinde çözünmüş CO2 olduğunu sanmıyorum büyük ihtimalle kovanın kapağı bombe yapmıştır ve oraya dolmuştur CO2 siz salladığınızda o çıkmıştır. O şerbetin üstünü yer yer kaplayan siyah şey dediğiniz krausen oluyor ve zaten mayanın çalıştığını gösteriyor zaten çalkalamasaydınız bi süre daha bombe yapıcak ve sonra CO2 çıkışını hava kilidinde görmeye başlayacatınız. Ben de örnek alırken benzeri başıma geldi hava kilidine takılı hortumu kavanozdaki suyun içinden çıkarınca birden yoğun bi CO2 çıkışı oldu ve kapaktaki bombe düzleşti ve daha sonra uzun süre CO2 çıkışı gözlemleyemedim çünkü önce tekrar bombe yaptı kapakta daha sonra yeterince basınç olunca hava kilidinden CO2 çıkışı gözlemlenmeye başladı. Kısacası CO2 çıkışı çok da önemli değil tabiki insan görmek istiyor ama çıksın diye sallamaya falan gerek yok hatta içerdeki CO2 şerbeti koruyacak havayla temasını keserek.

1 Beğeni

Bu kurulum biraz ilginçti. 24 saat geçmesine rağmen kapakta bombe yoktu. Krausen oluşunca kovanın üst yan taraflarında dışarıdan görülebilen dağınık lekeler oluşuyor genelde. Bu kurulumda hiç leke de yoktu kovanın yanlarında. Kovanın kapağına bastırınca bile hava çıkışı olmuyordu. Kovayı çalkalayınca çok yoğun hava çıkışı olması derken, her çalkaldığımda 10 saniyelik bir yoğun çıkış oluyor. 1 dakika içerisinde 3 kere çalkaladım, her seferinde oldu. Artık kendi haline bıraktım zaten.