Gaz çıkışı hala durmadı

Merhabalar.forumda yeniyim umarim daha önce ayni konu hakkinda baslik acilmamistir.ilk kitimi kuralı yaklaşık olarak 17 gün oldu.gaz çıkışı yok denecek kadar az 2-3dakikada bir cikis oluyor ama hala devam devam ediyor. Kitapcikta 14 gün olarak belirtilmisti bu sure ve ben artik korkmaya basladim basarisiz oldum diye.olcum setim yok. Su seviyeleri halen esitlenmedi.ayrica musluk kapalı ve yana dogru cevrili olduğu halde yaklasik 3-5gundur muslugun ucundan hafif bir sızıntı var.muslugun ucuna kucuk bir kultablasi koymustum 5 gunde yaklasik olarak 0.5cm falan sıvı oldu.sıvıyı kokladigimda biraya yakin bir koku var.sizce biramin durumu nedir? Neler yapabilirim? Olcum seti olmadan siselemem dogru olur mu? Simdiden teşekkürler

Sorun yok merak etmeyin.
Sicaklik 20 derecelerde seyir ediyor ise 18 alti olmazsa fermantasyon sürer. (Aksi halde yavaslar daha da asagilarda durur sicaga alinca yine baslar)
Gaz cikisi olup olmamasi sonuclanma anlamina gelmiyor merak etmeyin.
Musluktan sizinti cok olmadigi surece 3 haftaya tamamlamaya calisin. ( Arada starsan ile 1-2 fis yapın abartmadan varsa fis fis musluk bakteri olmasin akan yerden)
Nede olsa alacaksıniz hidrometre alin bari bu 2 gunde diger setlere de kullanırsiniz :grinning:
Yani normal şartlarda sicaklik stabil ise 3 hafta sorunsuz siseleme olur. Ama kesin sonuc açısından alin derim.
Afiyet olsun simdiden.

Sicaklik 20-22derece arasinda seyretti.akan sıvının kokusunun biraya çok benzemesi biraz yüreğime su serpti.hele ki sizin cevabinizdan sonra daha da rahatladim.olcum setine mecbur görünüyorum galiba haklisiniz:) işi sansa birakmamak lazim yıllardır hayalimde olan birseydi kendi alkolumu kendim yapma işi:)

2 Beğeni

Ilk günler birazcik stresli olabiliyor.
Normal ve guzel heycanlar bunlar daha sonra mumla aranir :joy:
BB den alin olcum setini fiyat disariya gore daha uygun bilginize.

1 Beğeni

İlk goz agrim olacak heyecanliyim stresliyim sabirsizim:) yardım icin tesekkurler tekrardan

2 Beğeni

Bence 17 gün olmuş.
Bu hafta sonu içiniz rahat bir şekilde güvenle şişeleyebilirsiniz.
Temizliğe dikkat ettikten sonra içiniz rahat olsun.
Bu işin bence 10 da 9 u temizlik ve titizlik…
Gerisi de sabır.:blush:

1 Beğeni

Evet hafta sonu siseleyecegim artık. Umarim dediginiz gibi olur ve problem yaşamam.tesekkurler:)

Hava kilidinin eşitlenip eşitlenmemesi ya da gaz çıkışının olup olmaması hiç önemli değil. 14. günde bile şişeleyebilirdiniz. Fermantasyon genel olarak ilk 4-7 gün arası tamamlanıyor, kalan süre “clean up” denilen mayanın fermantasyon süresinde ortaya çıkarttığı kimyasalları ve kokuları ortadan kaldırdığı temizlik dönemi. Bu dönem şişede de geçebilir ama mayanın kendi temizlik sürecinin kovada olması biranın olgunlaşması için daha iyi olduğu söyleniyor. Kovada gaz çıkışı daha uzun sürelerde devam edebilir, sıvının içinde çözünen, sıkışan karbondioksit ısı ya da havadaki basınç değişiklikleri sebebiyle kovadan çıkış yapabilir, bunun fermantasyonla bir alakası yok. Kısa zamanda bir hidrometre sahibi olursanız şişeleme zamanı konusunda hiçbir endişeniz kalmaz. Afiyet olsun

2 Beğeni

Yani sizce 3.haftada siseleyebilir miyim olcum setini almadigimi varsayarsak bugun 18.gun oldu

Tamam çok heyecanlısınız ama yani :slight_smile:

[quote=“Biramit, post:8, topic:4604”] 14 . günde bile şişeleyebilirdiniz.
[/quote]

2 Beğeni

Evet biraz fazla heyecanlanmisim farkettim;)

1 Beğeni

İlk kurulumunuzda umarım beklentinizin üstünde bir bira elde edersiniz. Nice kurulumlara :beers:

1 Beğeni