Gaz çıkışı olmadan mayalanmanın tamamlanması

(Fahrettin Karayel) #1

Fermentasyon kova kapağı sıkıca kapanmıyor ki öyle sıkıca kapatın demekle olmuyor.
Çalkalayalım derken kapak sızıntı yapıyor. Ne yaptıysam kapaktaki sızıntıyı önliyemedim dolayısı ile hava kilidinde kabarcık ta çok az oldu. Teflon bant ta pek işe yaramadı çünkü bir müddet sonra sızıntı tekrar başlayıp kilitteki su seviyesi eşitleniyor.
Acaba bana gelen kovanın kapağımı arızalı çıktı şüphe ediyorum. Daha evvelce şarap mayalıyordum. Bu kadar geniş ağızlı fermentasyon kovası hiç görmedim. Bildiğimiz 19 Lt. lik su bidonları kullanmak bence daha uygun olur bu konuda bir şeyler diyecek arkadaş varmı?

Yeni Başlayacaklara Tavsiyeler
(Ertuğrul Arda) #2

Aynı sıkıntı bende de var. Şu anda 3. kit kovanı içinde. İlk kit neredeyse hiç hava çıkışı olmadan bitti. Tabiki hava kilidindeki su seviyesi bir miktar basınç olduğunu göstermekteydi. 2. kit fokur fokur kaynadı. Şimdi 3. kit kovada sadece 2 saat gaz çıkışı oldu durdu.

Kova gibi kapağı çok geniş fermenterlerin gaz sızdırmazlığını sağlamak çok zor. O yüzden ben de paslanmaz çelikten, ağzı contalı, sızdırmazlığından emin olabileceğim bir sisteme geçmek üzereyim. Ancak ağzı dar fermenterlerin temizlik ve sanitasyon işinin oldukça zor olduğunun da farkındayım. Hele hele paslanmaz çelikten olup da içini göremiyorsanız daha da zor. O yüzden şu sıralar daha çok fermenterin iç temizliğini yapacak sistemler üzerine çalışıyorum.

(Arif Cumhur) #3

O özlenen gaz çıkışını göremeyenlerden biri de benim, mayalar gayet güzel çalıştılar ama o hava kilidi bir kere fıkırdamadı

(Doğuş Yılmaz) #4

Kova kenarından sızdırmazlığı önleyecek tek şey streç film diye düşünüyorum,dediğiniz gibi ağzı geniş ve her yerden sızıntı yapabilir.

(Ertuğrul Arda) #5

Biraz kimya yapalım:
1 mol şeker (C6H12O6) 180 gramdır.
1 mol şeker Fermente olunca 2 mol karbondioksit (CO2) + 2 mol etil alkole (C2H5OH) dönüşür.
Molar ağırlıklardan hesapladığımızda her 180 gram şeker, 88 gram karbondioksit ve 92 gram alkole dönüşür. Başka bir deyişle 92 gram alkol üretmek için havaya 88 gram karbondioksit çıkışı olması gerekir.
23 litrelik standart bir kit kurduğumuzu düşünelim. Sonuçta hacmen %5 alkol ürettik. %5 x 23 = 1,15 lt.
1,15 lt x 0,789 gr/ml (alkolün özgül ağırlığı) = 0,907 kg alkol eder.
907 gram alkolü üretme esnasında ise (88/92) x 907 = 868 gram karbondioksit çıkışı olması gerekir.
868 gram / 1,98 gr/lt (karbondioksitin özgül ağırlığı) = 438 litre eder.
Şimdi, bu hesaplamaları neden yaptık? Gaz çıkışı derken ne miktarlarda bir gaz çıkışından behsettiğimizi bilebilmek için.

Sonuç: 1 kit birayı başarılı olarak üretebildiyseniz, Üretim esnasında fermenterinizden 438 litre gaz çıkmış olmalıdır. Bu öyle küçük bir rakkam değildir. Bu hesaplar hava kapanından gaz çıkışı görmesek de, gaz çıkışı olduğunu kanıtlamaktadır. Demek ki fermenterden kaçak vardır.
Peki bu kaçak biranın kalitesini etkiler mi? Çok çok özel şartlar haricinde kesinlikle hayır. Zira içeride basınç dışarıdan fazla olduğu için CO2 dışarı çıkacak ama dış ortamdaki gazlar içeri giremeyecektir.
Tam sızdırmaz bir fermenterimiz olsa, gaz çıkış debisine bakarak fermentasyonun devam edip etmediğini, ediyorsa daha yaklaşık ne kadar süreceğin tahmin edebilirdik.