Gaz çıkışının çok erken(!) durması

(Özgür Parmaksız) #1

Raja’s Reward kitini tarife göre kurdum. Sanitasyona dikkat ettim. Mayalanma sıcaklığı 20°C, ortam sıcaklığı 21°C. 12 saat sonra başlayan gaz çıkışı zayıf şekilde(dakikada 1 veya 2 baloncuk) bir gün sürdü ve gaz çıkışı kesildi. Krausen var ama belli belirsiz. Ürünün tanıtımında kullanılan mayanın yavaş çalıştığı belirtilmiş. Bu nedenle yavaş gaz çıkışını det etmedim. Fakat 1 gün bile sürmeden kesilmesi kafamı karıştırdı. 3 gündür tık yok. Yardım lütfen.

Raja's Reward IPA süreci
(Taylan Özdere) #2

Yoğunluk ölçer varsa bir örnek alınabilir. Yoksa bile musluktan aldığınız örneği tatmanız bile şerbette kalan şeker hakkında fikir verecektir. Buna göre bir yol izlemek daha doğru olur :wink: Bazen gaz çıkışı yanıltıcı olabiliyor.

(Özgür Parmaksız) #3

Cuma gecesi kurdum. Cumartesi öğlen başlayan gaz çıkışı, pazar sabahı tamamen kesildi. Bu kadar kısa sürede fermente olması mümkün mü? DİYE YAZARKEN HEMEN BİR ÖLÇÜM YAPTIM: 1040 . Yalnız malesef kurarken ölçmeyi unuttuğum için OG değerini bilmiyorum.

(Pendik Artisanal) #4

Tam belirtilen hacimde kurulduğunda bu kitin OG’si 1045 gibi bir değerdi galiba, kutuda yazması lazım (küçük kutucuklardan “start s.g.” olan değer).
İlk değerden 1040’a geldiyse sorun yok ama ya ilk değer zaten 1040 ise? Bunu anlamak için bugün de ölçüm yapmanız gerekecek.

(Özgür Parmaksız) #5

Bir defa daha ölçtüm ve 1025 çıktı yoğunluk. :slight_smile: Belli belirsiz dediğim krausen ise daha belirgin. İçim rahatladı. :slight_smile: Biracılık dostlarla güzel, teşekkürler.

(Özgür Parmaksız) #6

Üçüncü haftanın sonunda yoğunluk 1015’e düşmüştü. O haliyle şişeledim ve şişede 10. günün sonunda dayanamayıp bir tane açtım. Bu genç haliyle bile mükemmel…

(Eşşekkadaradam) #7

Çok güzel gözüküyor, afiyet olsun! Bende de bir muntons İPA var, şimdi sabirsizlandim ama bock’ a öncelik vermis bulundum :slight_smile:

(Özgür Parmaksız) #8

Ben de iki bocktan sonra ipa yaptım. şimdiden favorim oldu. dry hop tarifsiz bir lezzet katıyor, şiddetle tavsiye ederim. :ok_hand:

(Mehmet Ünal) #9

20 nisanda raja’s reward kitimi kovaladım.(OG:1050 ) Önümüzdeki hafta içi de dry hopu yapmayı planlıyorum.Siz dry hopu nasıl yaptınız ? Sıcak suyun içinde 10 dk. bekleterek kovanın içine mi attınız ? Bu şekilde daha iyi sonuç verdiğini yazan dostlar var sitede. Bir de tad yorumu yapabilir misiniz ? İçtiyseniz Meantime’ın ipa’i var metroda. Beklentim onun gibi olması :slight_smile:

(Özgür Parmaksız) #10

benim raja’s reward gaz çıkışı olmayışı nedeniyle korkulu günler yaşatmıştı. sizde durum nedir, merak ettim. dry hop’a gelince, ben şişelemeden 3 gün önce yaptım. acılığı sevmediğim için tarif edildiği üzere bir bardakta(standart su bardağı küçük kalıyor, büyükçe bir bardak tavsiye ederim) üzerine kaynar su ekleyip 10 dakika bekletmeyi planlamıştım ama dalgınlıkla 40 dk kadar beklettim. sonra hem oluşan çayı(bu arada soğumuştu), hem de şerbetçi otu filesini birlikte kovaya ekledim. sonuç mükemmel oldu. fresh, ferahlatıcı bir kokusu var biranın. acılık artmadığı için içimi kolay. meantime ipa’yı hiç içmedim ama deneyip mukayese edeceğim.

(Cihan Baspinar) #11

Toplamda 40gr fuggle 40gr golding le hopladım. Sonuç alkol oranı hariç Meantime IPA ya oldukça yakın oldu.

(Mehmet Ünal) #12

Benim kitin kabarcıkları da pek çıkmadılar. Kovadan bir yerlerden sızıntı olduğunu düşünüyorum. Bir önceki ale kitimde 1060 OG den 1012 ye kabarcıklar pek azken düşmüştü :slight_smile: Raja’s reward’ın mayaları iyice yavaş çalışıyorlarmış yazdığına göre. Benim kitte öyle pek fokur fokur bir gaz çıkışı hiç olmadı. Arada bir kaç tek atan akşamcılar gibiydi …Hiç dert etmedim…Bu kiti alıp almamak konusunda çok gidiş gelişlerim oldu. Meantime daki alkol oranına epey uzak olmasından kaynaklı. IPA denilince damağıma o tat geliyor, mevcut durum beni kuşkulandırıyordu. Dayanamadım aldım ama inanın çok merak içindeyim. Şerbetçi otunun o ferah taze kokusu ohh mis gibi, olsa da içsek bir an önce :slight_smile:

(Mehmet Ünal) #13

@Cihan_Baspinar hocam siz Raja’s Reward kitine, kitin içinden çıkan şerbetçi otlarına ilave 40’ar gr. fuggle ve golding mi eklediniz ?

(Cihan Baspinar) #14

Kitten çıkanı açmadım bile. On gram civarı bişeydi doğruysam, diş kovuğuna yetmez. Ayrıca alıp hopladım. Bu arada alkol oranına takmazsanız sonuç tatmin edici diyebilirim. Bir daha alır mıyım? Fiyatı az düşerse alabilirim aslında :smile: Coppers IPA kit de gayet iyi o bakımdan diyorum.

(Özgür Parmaksız) #15

Öyle hoş bir aroma ki imrendim şimdi. Demek ki sizin bira benimkinden beş kat daha aromalı. Bir dahaki sefere ben de abartacağım dry hop işini. :beers::slight_smile: