Gazlanma, Kopuk ve Seker Iliskisi

Anladigim kadariyla siseye seker attigimizda amacimiz gaz ve kopuk olusturmak. Gazlanmanin az, kopugun kalici olmasini saglamak icin ne yapmak gerek. Cumartesi Porter kitimi siseleyecegim, gazli cok guzel olmayacagini dusunuyorum ama kopugun bol ve kalici olmasini isiyorum. Yine de setle birlikte gelen seker olcegiyle 50 cl kismiyla mi seker eklemeliyim siselere, daha az ya da daha cok mu?

1 Beğeni

Gazlanmanın köpüğe tabiki etkisi var fakat kit kurulumunun DME yada şekerle olmasınada bağlı birazda şans işi köpüğü zaten içmicez güzel bi tad yakalamak benim için daha önemlidir.

1 Beğeni

Teşekkürler.

Kiti koyu sıvı malt özü ve sıfır şekerle 20 lt olarak kurdum. Ölçüm için aldığım kısmın tadına baktığımda şimdiden “ben porterım” diyor gövde ve yoğunluk olarak. Fakat gazlanmanın lager ve pilslerdeki kadar yakışmayacağını ama aynı zamanda köpüğün mümkün olduğunca kalıcı olursa daha bir ‘porter’ olacağını düşündüğüm için uğraşıyorum.

Sanırım bilmenin bir yolu yok şu an, deneyip göreceğiz : )

1 Beğeni

Köpük için buğday dme önerenler ve kuranlar var

2 Beğeni

Selamlar. Kimse teyid etmedi, hatta bana da mantıksız geliyor ama ne zaman Dry hop yapsam kopuk artıyor. Ben de Porter siseleyeceğim haftaya, biraz aroma arttırmak için kent golding Dry hop düşünüyorum. Umarim yine köpük arttırır. bildigim kadarıyla gazlilikla şekere ve köpük çok doğru orantılı değil,… köpüğün az oldugu ve kalıcı olmadigi, gazlı pilsenim de oldu benim :grinning:

1 Beğeni

Pilsen yine bir nebze gazı kaldırır da porterda öyle bir risk de almak istemiyorum açıkçası : ) Bu arada ölçüm yaparken tattığım kadarıyla, fazla olmamakla birlikte bitişte şerbetçiotu acılığı vardı. Zamanla daha da oturacaktır ama dry hop yaparken bunu da dikkate alın bence. Dry hop-köpük ilişkisiyle ilgili benim de bildiğim kadarıyla bir doğru orantı yok ama belki vardır :smile:

1 Beğeni

Şöyle bir deney yapmış arkadaş: http://homebrewmanual.com/bottle-carbonation-experiment/

6 Beğeni

Çok iyiymiş, teşekkürler.

Güzel bir deney olmuş. Oda sıcaklığında şişede bekletmenin yanında buzdolabında bekletmenin de köpük oluşumuna etkisinin olduğunu görebiliyoruz. Ancak hangi parametrenin daha etkili olduğu konusunda tam bir sonuca varamıyoruz bu deneyden. 12 gün karbonizasyon/3 gün buzdolabı sonucu ile 9 gün karbonizasyon/6 gün buzdolabı sonucunu kıyasladığımızda oda sıcaklığında bekletmenin köpüklenmeye daha büyük etkisi varmış gibi gözüküyor. Ancak ardından 6 gün karbonizasyon/9 gün buzdolabı sonucunu gördüğümüzde kafa yine karışıyor :slight_smile: Ama deneyden şöyle bir sonuç çıkartabiliriz: 12 gün oda sıcaklığı, 3 gün buzdolabı deli dehşet köpüklenmeyi sağlıyor.

3 Beğeni

Selam herkese…

Ben de şişedeki gazlanma ile ilgili bugün bir deney…ya da “procemsi çalışma” başlattm.
Şişeleme işlemini tamamladıktan sonra iki adet şişenin dış çapını kumpas ile ölçtüm.
İki şişe de 65.2-65-3 mm geldi.
3 er gün arayla aynı noktadan çap ölçümünü tekrarlayacağım.
Kova kapağını mayalarken şişiren gaz…teorime göre plastik şişenin çapını da şişirmeli.
Tabi cam şişede bu yapılamaz…Ama plastik şişede olur diye düşünüyorum.
Sonraki asamalari burda yazacagim.:wink:

1 Beğeni

Selam tüm biraseverlere…
05.11.desiseleme sonrasi yukarıda çap ölçümlerini paylaştığım işaretli iki şişeyi 3 gün sonra yani bugün kumpasla ayni yerden tekrar ölçtüm.
3 günde her iki şişe 0.2-0.3 mm çap artışı yapmış.
Yani mayalar güzel çalışmış.
Bir sonraki ölçüm 3 gün sonra.:grinning::grinning:

kumpas en fazla 0.1 hata yapar ve zaten kullandigim cihaz isi bilenler teyit eder…olcum hata olasiligi sifir.
Bu olcumleri yaparak seker katmadan siseleme hedefine adim adim ilerliyorum.:laughing:

1 Beğeni

Ben de pazar günü kovada 1 haftalık olacak olan master pint pilseneri 1020 altında çıkarsa şeker koymadan plastik şişelere şişeleyeceğim ve şişede 15 20 gün 20 derecede bekleteceğim bakalım ne olacak sonuçları ben de yazarım buradan.

1 Beğeni

Hele o kumpas mitutoyo ise gözün kapalı inan :slight_smile:

1 Beğeni

Aynen hocam…
Mitutoyo yu işyerimde de kullanmıştım.

Bunu 4-5 sene önce eve aldım. 150 TL ydi o zaman.
Çakma Made in china dijital kumpaslar vardı ve 40-50 TL idi.
Onlar aynı şeyi tekrar ölçünce çok esneme yapıyordu.
Mitutoyo çok stabildir.
Ne kadar ekmek o kadar köfte yani…:grinning:

1 Beğeni

Şişeleme sırasında yaklaşık 65.2 mm ölçtüğüm plastik şişelerimin çapını bugün tekrar ölçtüm.
Sonuç: 65.7-65.8 yani 0.6 mm civarı 7 günde çap büyümesi oldu.
Ölçümler mitutoyo kumpas ile yapıldı.
Ölçüm hatası en fazla 0.1 mm dir…:blush::blush::blush:

İlk kitimden kalan yukarıda resimlerini gördüğünüz 2 şişe bugün 19.uncu günündeler. Yani iki hafta kova+19 gün şişe oldu.

Butikbiradan aldığım şişelerin çapı 14.güne kadar toplam 0.7 mm büyüdü.
Şeker olarak şişelere 2x2 =4 gr koydum.
Ölçümler Mitutoyo kumpas ile her defasında 2-3 defa şişe çevrilerek yapıldı ve ortalama alındı.

İşte gelişim tablosu:

Bu bulguya göre şişede 2 hafta beklemek şart görünüyor.Çünkü mayalama ve gaz çıkışı devam ettiği için şişe çapı şişiyor.

Önemli not: ölçümümün başladığı 05.11 de ortam sıcaklığı 22C iken…
Bugün 18 C lere düşmüştür.:grinning:

2 Beğeni

Mitutoyo kumpas alayım dedim… fiyat 500 kaat… onun yerine kova neyin bi sürü şey alırım… geç kumpası dedim sonra da kendime… :slight_smile:

1 Beğeni

Hocam dijitalleri daha pahalıdır.
Okuması kolay dijital olmayanlardan düşünebilirsiniz.

Ama bende zaten 4-5 yıl önce 150 ye almıştım.
500 olmasada pek ucuz olacağını sanmam.:grinning:

Resmini thumbnail olarak uzaktan gördüm hocam… fiyatı görünce büyütüp bakma zahmetine dahi girmedim…ama 5 yıl önce 150 ve dolar 3.40 küsur olmuşken… dijital olmayanı olabilir, ki ufak resimden pek dijitalmiş gibi de durmuyordu :slight_smile:

1 Beğeni

Valla birkaç gün 360 adedi 1000 gr şekerlerden iki tane attığım şişelerden içtim.

Gece yatakta…gündüz ofiste…bağırsaklar makinalı tabanca gibi mübarekkk…:laughing::laughing:

Yok arkadaşlar yok…
Ben şekerde 500 ml de bir daha 4 gramı geçmem…
Ööfff öff fena kokuyor…:laughing:

1 Beğeni