Gazsız alkolsüz garip içecek

Arkadaşlar ilk kitimi yaptım brewmaker pilsen kiti 500 gr light dme ve 750 gr şekerle 21 lt olarak yatım 17 gün kovada kaldı ilk yoğunluk 1048 son şişeleme öncesi yoğunluk 1006 şişelerken 750/360 şekerlerden 2 tane attım 1 hafta şişede kalan biralardan deneme yaptım gaz ve köpük neredeyse hiç yok ve alkol oranıda çok düşük gibi baya bildiğin meyve suyu gibi hala çok şekerli sanki bu neden olur acaba yanlış nerde ben yüksek alkol beklerken baya düşük alkollü gazsız birşey oldu bu

şişelerinizin tamamını ters yüz edip çalkalayın.

Biraz daha sabır, 1 hafta erken bir süreç gazlanma için.

1 Beğeni

(1048-1006)X0,131 = %5,5 alkol elde etmişsiniz. Gazsızlıktan dolayı alkolü az düşünüyorsunuz ama düşük alkollü filan değil bilginiz olsun :slight_smile:

1 Beğeni

Bende 5.5 hesapladım ama ama galiba dediğiniz gibi gazsız olunca bana öyle geldi ayrıca denemeden önce baya ticari bira içtim belkide ondan ama bu gazlanma nasıl olucak 1 haftada hiç gazlanmamış. şişeleri biraz sallıycam bakalım belki mayacıklar uyanır

Sabırsız olmayın bekleyin, buna değecek

sabırsız olup erken açıp ziyan ettiğiniz biralara üzüleceksiniz :slight_smile:
en az 1 ay hiç el değmeden bekleyiniz derim :wink:

Şişelerı bekletme sıcaklığınız çok düşükse mayalar yavaş çalışıyor olabilir.

1 Beğeni

Normal oda sıcaklığı İstanbuldayım 20 derece altı hiç olmadı daha

1 ayda çok fazlaymış ya :slight_smile: neyse beklemeye çalışıcam bu arada yeni kitim geldi bile yarın buğday ve dark maltla bock mayalıycam durmak yok bu işi mutlaka başarıcam :slight_smile:

Şişedeki şekerin tükenmesi lazım. Hiç mi tıs sesi gelmedi açarken şişeler? Bazı kitlerde garip bir şekilde 7 gün kritik süre, 8. gün birden şeker meker kalmıyor, gazlanıyor bira.

Çok az belli belirsiz bir ses geliyor şişe şekeri daha tükenmemiş çok belli mayalar nedense çok yavaşlamış ortam sıcaklığı 22-23 derece aslında.

Şişeleri çalkalamak faydalı olabilir. Şişelerde az da olsa tortu birikimi vardır sanırım. Birkaç güne gazlanma gelir diye tahmin ediyorum.

İlk denemede bu başlığı açmıştım şimdi o gün içtiğim biralar için bin pişmanım :wink: arkadaşlar şişeleri hafif çalkaladım ve beklettim gayet güzel bira oldu köpük ticariler kadar iyi gayet güzel ve piyasa biralarına göre baya gövdeli bir bira olmuş :slight_smile: teşekkürler butik bira :slight_smile:

2 Beğeni

12 gün önce sabır demiştim :slight_smile:

ilk kitti deneyim oldu bana :slight_smile: bir daha hiç bir kiti 2 haftadan önce denemek için bile açmam bu kadar fazla değişeceği hiç aklıma gelmezdi :slight_smile:

2 hafta sonra , bugün içtiğiniz biralara üzüleceksiniz :wink:

Yapmayın ama şimdi kit bitmek üzere 2 hafta sonraya hiç kalmaz ama neyseki 2. kova siparişimi verdim bundan sonra biralarımı baya bekleticem stokları arttırıcam :blush: