Gerçek bir lager denemesi

Merhaba,

Butik biradan aldığım Brewferm kitler beni çok mutlu edemedi. Tarweiber daki acımsılık, Pils deki maya tadı rahatsızlık vericiydi. Sanırım Ale tarzı meyvemsi, baharatsı tadlar bana hitap etmiyor. Zaten ticari biralara alışkın bünyem hep pilsner lager tarzı birala takılı kaldı. Evde bira kendi üretimlerim dururken mutlaka ardına bakkaldan Tuborg da ilave ettim.

Bu yüzden artık kit yerine tam tahıl ile soğuk fermente bir lager denemesine karar verdim. Aslında daha önce isimsiz bir maya ile benzer tam tahıl denemelerim olmuştu ama istediğim tadı cahilliklerim yüzünden tutturamadım.

Bayram öncesi butik biradan şu malzemeleri almıştım:

2.5 kg Pilsner maltı
W34/70 weihenstephaner mayası
Mittelfrüh şerbetçi otu
Muntons Bugday DME

Hesaplamalara göre bunla yaklaşık 15 litre civarı bir hacme ulaşabilirim. Elimde ısı ayarlı bir bir buzdolabı var. 19lt Su damacanasında mayalamayaı düşünüyorum. Fermentasyon çok yavaşlayınca (2 hafta sonra), totuyu dipte bırakarak ikini bir damacanaya (15lt cam) taşıyacağım.

Dün akşam 1.5lt gerçek maltla 1.040 OG yeast starter hazırladım. 2 güne kadar tüm hacmi (15lt) hazırlayıp birincil fermentasyona başlamam lazım.

Bu arada bu pilsner maltını doğrama tahatası üzerine bulduğum uydurup bir silindirle ezmeye çalışıyorum. 2.5 kilo maltı ezmem toplamda 3 saat sürdü. Butik biradan bu konuda işe yarayışlı bir alet bekliyoruz artık.

Elimde 9lt bir düdüklü var. Bununla artık 2 seferde şerbeti hazırlayacağım. Gelişmeleri buradan paylaşırım. Tavsiyeleriniz olursa geç olmadan müdahale ederseniz sevinirim.

4 Beğeni

şimdiden başarılar. takipteyim.

Bu akşam itibariyle gerçek lagerimiz buzdolabında mayalanıyor. Fikriniz olması ve zorluğun ne kadar arttığını görmeniz için fotolar paylaşacağım.

Dün akşamdan 250gram pilsner maltıyla yeast starter hazırlamıştım. Evet direk kuru maya serpiştirmiyorum. Çünkü kuru 11.5 gramlık Fermentis W34/70 mayası 15lt kurulum için az geliyor. Bunu bir şişeye koyarak hava kilidi takmıştım. 12mm matkap ucuyla şişe kapağına bir hava kilidi contası tuturma deliği açmak mümkün:

Bu arada 5 dereceye setlenmiş dolabın en alt kısmı 8-10 derece arasında geziyor. Lager için ideal bir durum.

Demleme sıcaklığı olarak 67-68 dereceyi tutturmaya çalışıyorum. MAyşe yoğunluğu 2.5 Lt/kg. Malt kırığıyla suyu birleşitrmeden önce ssuyu 73 dereceye ayarlıyorum.

Sürekli sıcaklığı 67 derece civarında tutumak için fırını 75 dereceye ısıtıyorum. Mayşeyi sürekli fırında tutup 15 dk da bir kepçeyle karıştırıp sıcaklığı kontrol ediyorum.soğuksa ocakta altını açıp bir miktar istediğim sıcaklığa kadar ısıtıyorum. Ama benim gibi 9lt bir tencere kullanıyorsanız sıcaklık bu hacimde çok azalmıyor. Hem beta amilaz hemde alfa amilaz enzimlerini aktive etmek için sonra doğru 63derecede de biraz kalmasına özen gösteriyorum. Bu şekilde 60 -70dakka demliyorum.

Demleme sonunda maltı süzüp üzerindeki şekeri de bir süzgeç ve sıcak su dolu kettle yardımıyla alıp kaynatmaya başlıyorum. Kaynama başlar başlamaz 60 dakka kaynayacak olan Cascade şerbetçi otunu bir bez torbayla tencereye mandallıyorum.

Kaynama boyunca 2. ve 3. şerbetçi otu bohçaları da tencereye ilişiyor.

Toplam kaynama süresi lager için 80dk olarak seçtim.

Şerbetçi otu miktarlarını hassas ayarlamak için böyle hatta daha hassas bir terazi şart.

Bunun gibi 5lt tencereleri mutfak lavabosunda sogutmak oldukça kolay.

Tabi şıra soğurken boş durmuyoruz. Birincil fermentör olarak kullancağımız su damacanasını starsanla arıtıyoruz.

Tam tahıl üretimlerinde kaynama ile su kaybı çok olduğundan işin sonundan OG yi ölçmek şart. Tabii onu da starsanla arındırmak şart.

Ve mutlu son: 1.044 OG ile (şeker katmadan) mayalanma başlıyor. Gönül 1.050 yi görmek isterdi ancak bu bir kit şerbeti olmadığından fermentasyon 1.010 yerine 1.005/1.000 FG ile bitme olasılığı yüksek bu da en az %5 alkol anlamına gelir. Daha ne olsun :slight_smile:

Merak edenler için benim mutfağın Brew House Efficiency faktörü %60. Muhtemelen maltı yeterince iyi öğütemediğim için biraz verim düşük çıkıyor.

Umarım faydalı olmuştur. Haa unutmadan iş bittikten sonra mutfağın son hali de bu:

16 Beğeni

Bugün an itibariyle hava kilidi nden gaz çıkışı durağana geçtiğinden. 19lt plastik damacanadan 2. Fermentasyon için 15lt cam pınar damacanaya girdi. Burda bir miktar daha fg nin düşmesini ümit ediyorum. Olcume gore ozkutle 1.012. Tabii lager de birinci fermentasyon sonunda 2-3 gün ısıyı 20-22 dereceye dereceye getirerek dacetyl denen istenmeyen maddeyi önlememiz gerekiyor. Bunun için karanlık bodrumumuz ideal. Sıcaklık 20-23 arası geziyor. Pazar günü asıl lagering işine başlamak için cam damacana tekrar buzdolabına girecek. Dolabın sıcaklığını 4 dereceye çekeceğiz tabii. Bu arada cam damacanaya aktarırken tadımı da yaptım. Tadı an itibariyle gazsız ama bildiğiniz ticari tuborg yada efes gibi. Ben çok beğendim. Kitle yapılan garip ale biralardan çok daha iyi buldum. Hatta tadayım falan derken 1lt ye yakın içmişim.

4 Beğeni

fg1.008 ilebugünşişeledim. koku tatmin etmedi. oyüzden 20 dakka demlenmiş mittelfrüh çayı demleyip 120 gram gazlanma şekeriyle şişeledim. 10 gün sonra açılışa bekleriz.

1 Beğeni

Siseledikten sonra henuz 4 gun geçti. 3 saat önce bir şişeyi dolaba atmistim. Şu an bunu içiyorum. Tadı beklentimin bile ötesinde. Serbetci otu çayının da çok faydası olmuş. Ben Paulaner oktoberfest birasına çok benzettim. Bulanıklık var. Ama henüz genç olduğundan normal karşılıyorum. Zaten içindeki gazlanma şekeri de tam bitmediginden bulaniklik yapiyor. Tortu hiç yoka yakın. Whirlpool ve demleme olarak kattığım cascade ve mittelfrüh otları çok işe yaramış. Deneme şişelerim 33 luk. Muhtemelen 7 gün dolunca bi tane daha denerim
Memnun kalırsam bütün şişeleri dolaba koyup bulaniklari önlerim ve artık tüketebilirim. Şerefe!

Hep viyana yada munih gibi maltlarin da eklemedigime üzülmüştüm. Ama sanırım kattığım muntons buğday dme bu açığı kapatmış. Hem renge hem tada katkısı iyi olmuş. Bu arada maya en pahalı olan w34/70 idi. Asıl tadı veren maya olduğundan. Biraz mayaya para harcamayı herkese tavsiye ederim.

7 Beğeni

Çok cahilce bir soru olabilir, affedin, mayşeyi soğutmak için buz ya da büyük ölçeklerde serpantin vs aletler kullanılıyor.
Soğutmayı doğrudan soğuk su ekleyerek yapmak mümkün değil mi?

Suyun hijyeninden eminseniz soğutup ekleyebilirsiniz. Örneğin marketten 5lt vs alıp dolapta soğutup eklenebilir. Ben reverse osmose suyu alıyorum çeşmeden bu yüzden hijyen çok emin değilim.

1 Beğeni

Çok teşekkürler bu çok önemli bir bilgi. Öyleyse dusuk miktarda mayşe yapıp marketten aldığımız suyu buzlukta soğutarak ekleyebiliriz.

Şimdi belki yapmadığınız için şu katıp soğutmak kolay gibi görünebilir fakat malt posasindaki şekeri sıcak suyla bayağı çok yıkayıp şıra elde ediyoruz. Bu haliyle belki SG 1.20 LERE falan dusuyordur. Sonra 80 dak. Kaynayınca tekrar 1.040-1.060 A ozkutle yükseliyor. Bunu sogutmak icin su katılacaksa OG tekrar aşırı düşebilir. 1.040-1.060 OG yakalamak biraz zor. Deneyince daha iyi anlarsınız.

1 Beğeni

2.kg pale ale, 100 gr munich ve 100 gr belgian candy ile 8 litrede+2 litre yağmurlama yaparak elde ettiğim şırada og 1066 çıktı.Sizin yaptığınız şekilde sebzeliğinin ust kısmını sokerek buzdolabına koydum. 16 gr hersbrucker var ama tencereye doğrudan attım. OG biraz yüksek ama ya olcumde hata yaptım ya da suyu az koydum muhtemelen. Neden bilmiyorum çok ümidim yok :slight_smile: -ilk denemem- ama umuyorum ki güzel olsun.
Teşekürler tekrar.

Tam tahılcılara bir soru daha, :), sabit sıcaklıkta haşlama yaparken, suyun ısısı ile arpa torbasının ısısı arasında 3-5 derece fark oluyor, bu durumda hangi ısıyı esas almak gerekir?
Teşekkürler.

Maltı suya karıştırdıktan sonraki (1 saat boyunca sabit tutulması gereken) sıcaklığı baz almanız gerekir.

Bugün siseye girdiken sonra 14 gün geçti. Tad daha da oturmuş. Pilsner malti ve buğday malti ozunun bu kadar iyi çıkaracağını ummazdim. Mittelfrüh un yarattığı narenciye kokuları bariz hissediliyor. Acılık olarak 20 İBU civarı hedeflemiştim. Çok güzel hiç rahatsız etmeden tadı zenginlestirmiş. Sonraki sefere biraz daha kavruk bir malt ile denenebilir. Örneğin pilsner yerine pale ale kullanılabilir.

3 Beğeni

Merhaba
Üzerinden tam 5.5 ay geçmiş. Kalan son 6 şişe. Tad çok çok daha iyi. Ama şerbetçi otu kokuları zayıflamış. Piyasadaki weihenstephaner i 10 puansa bu da en az 8 eder. Sonuçta az bir maliyetle 30 şişe olmuştu. Nihai fikrim evde güzel bira yapılabiliyor. Ama emeği aşırı fazla ve sabır (bekleme suresi) gerekiyor.

2 Beğeni

10 litre suya 800 gram tuz ekleyin birazda buz koyun ani soğutma sağlayabilirsiniz.

1 Beğeni

paulaner oktoberfest tadında bir bira için siteden hangi kiti kullanmamı önerirsiniz?