Gıda Kurutucu -Belki Arpa/Buğday Kurutucu-

Öncelikle selamlar;
Uzunca bir süredir forumu takip ediyorum lakin ilk kez bir konu açıyorum dolayısı ile sürç-i lisan edersem affola.
Bendeniz de tam tahıl mevzuuna mütiş sardığımdan ufak tefek denemeler ile çimlendirme, kırma -ezme- , demleme, kaynatma fermantasyon aşamalarını minik minik deniyorum. Böylece olası aksaklık ve hataları küçük ebatlarda yaşayıp düzeltmeler/çözümler geliştiriyorum.

Ufak miktarlar şeklindeki denemelerimde dahi (1 kg civarı) kurutma işi biraz sorun yaşatıyor. Evde bulunan kıytırık mini fırın bir şekilde ısıyı kapağı az açıkken 45 derecede tutmayı başarıyor ama bir seferde 1 kg dan daha fazla kurutma yapmam sağlıklı sonuçlar vermeyecek onu anladım. Sererek kurutmaya kalksam büyük bir alana yaymak durumundayım ki hem evde kedi olması hem hatun kişinin gazabı hem de kişisel göz zevki üçlemesi ile başvurulası bir seçenek olarak durmuyor benim için. Sağı solu kurcalarken varlığından haberdar olmadığım "Gıda kurutucu"lara gözüm ilişti. Bunlar sebze meyve ve hatta et kurutmak için kullanılıyormuş. Acaba bununla malt kurutma yapılır mı diye düşündüm. Belki deneyen -evinde olan- da vardır.

Ev tipi olanların 3 aşağı 5 yukarı hepsi aşağıdaki örnek görseldeki gibi. Fiyatları da 180 ile 250 TL arası değişiyor. Profesyonel tip olanlar 3binler civarında zaten. Sıcaklığı 42 derecede sabit tutan modeller de var. Bunlar acaba işe yarar mı diye en azından teorik olarak bir gözden geçirebiliriz belki diye düşündüm.

Bir de hayalim var belki balkona atarım kuruturken çıkan kokudan kurtulurum evin içinde :slight_smile:

Bahsettiğim edevat bu.

Google amcaya “Gıda Kurutucu” veya “Meyve sebze kurutucu” diye sorarsanız şak diye döküyor önünüze.

*Edit: Yazım hataları.

1 Beğeni

Bahsettiğiniz ürünün de çok fazla malt alabileceğini zannetmiyorum. Bunun yerine, yaklaşık aynı maliyetlerle kendiniz bir malt fırını yapabilirsiniz.

Bakın burada yapılmışı var :slight_smile:

Base malt olarak yapacaksanız 5 kg üretimler işinizi görecektir bu fırınla. Daha küçük miktarlarda özel bir şeyler yapacaksanız, çavdar, mısır, pirinç v.b. maltları gibi, sizin bahsettiğiniz ürün daha pratik olacaktır.

2 Beğeni

Yaptığım doğru olmayabilir ama ben 5_7 kg. alan bir torbaya koyduğum koyduğum 5 kg.maltı radyatör üzerine koyuyorum ,aklıma geldikçe de hareket ettiriyorum(çevirme-altüst etme vb.)çok işe yaradığını düşünüyorum.

İşlerin yoğunluğunda bakamadım. O kadar büyük bir düzenek evde nasıl olur bilemedim :slight_smile: torbayı radyatörün üzerine koyunca takip etmek gerekecektir diye düşünüyorum malum küflenme olmasın diye. 23-25 derecelik bir ısıda nemi de bulunca kifayetsiz küfler cillop gibi ortamı bulduk çoğalmasamıydık diyebilirler :slight_smile: