Giraffa Camelopardalis Bock Beer

(Onur Demircan) #1

500 gr dark dme, 500 gr light dme ve 150 gram şeker kullanarak 3 hafta boyunca kovada 20 derecede mayalandı, mayalanmanın bitimine iki gün kala kovaya 40 gr Hersbrucker Şerbetçi Otu eklendi. 500 ml’lik şişelere butik bira başlangıç setinden çıkan şişe şekeri ölçeği tepeleme doldurup şişelendi. Son ölçümlerde biranın alkol oranı %4,3’ tü. Şişeler 3 hafta boyunca serin bir ortamda uykuya yatırıldılar. ve sonra ergenlikten çıkıp olgunlaşmaları için buzdolabına yerleştiler. 10 gün sonunda harika köpüğü ve tadıyla bock birama kavuşmuş oldum.

Şimdi gelelim bu bira yapımından çıkardığımız derslere:

1. 1000 gram DME kullandım ve dme kullanımının evde bira yapımını artık kavramış bulunuyorum, biramın gövdesi harika, bir dahaki biramda 1500 gram dme kullanmayı planlıyorum ve ortaya ne çıkacağını çok merak ediyorum.

2. Şerbetçi otunu kovanın içine direkt olarak attım geçirgen bir poşette değil, siz bu hataya düşmeyin. Kovaya direkt olarak attığınız şerbetçi otları biranızı şişelerken şişeleme çubuğunda birikip, çubuğu tıkıyor. şişeleme sırasında üç kere işleme ara verip çubuğu temizleyip tekrar sanitize etmek zorunda kaldım. Şerbetçi otunu geçirgen bir paketle kovaya atın.

3. Butik bira’dan şerbetçi otu sipariş ederken koku ve tatlarını bilmiyordum, şerbetçi otlarının altlarında yazan hangi biraya daha uygundur hangi damak tadına daha uygundur bilgilerine göre alışveriş yaptım fakat seçimimden pek memnun kalmadım, hatta biramı ilk açtığımda aldığım kokuyu biranın mikrop kapmış olabileceğine yordum ama sonra aklıma birama kattığım şerbetçi otu geldi, pakette kalan şerbetçi otlarını kokladığımda durumu anladım. Koklamadan internetten şerbetçi otu alışverişi çok zor.

4. Biramı mayalarken 23 litre su kullandım, bira yapım kılavuzunda da söz edildiği gibi 500 ml’lik 46 şişe bira elde etmeyi bekliyordum fakat kovadaki bira sadece 40 şişeyi doldurabildi, yani 20 litre. Şişelemeden sonra temizlemek için kovayı açtığımda dibinde yoğun, çamur gibi bir sıvıyla karşılaştım. Şimdi benim geri kalan 3 litre biram nerede?

5. Şişelerimi açtığımda köpürerek taşıyorlar, bu fazla şişeleme şekeri kullandığım anlamına mı geliyor?

6. Türkiye’de bock türü bira satılmadığı için daha önce hiç tatmamıştım fakat çok beğendim, eğer yeni bira yapacaksanız ve bock bira denemediyseniz mutlaka deneyin.

İşte bu da benim bebek :heart_eyes:

(Ezio Auditore) #2

Muhtemelen fazla geldi şeker. Hızlı tüktemeyecekseniz ve tadı da oturduysa, ya soğutup uyutun ya da ısıtıp pastorize edin. Şişelerde patlama riski var anlattığınıza göre.

Katılıyorum, kesinlikle bock tipi bira müthiş. Light dme ve şerbetçi otu katkısı ile de oldukça kompleks bir bira elde etmiş olmalısınız. Bunun yanında yormayan ve dolgun bir bira. Ayrıca acı da değil. Bu arada bock stilinde köpüğün daha kremamsı ve kalıcı olduğunu gözlemliyorum.