Grainfather Connect mi ? Jet 30 mu ?

(Onur Gücüyener) #1

Merhaba arkadaşlar başlıktanda görebileceğiniz gibi sizde hangisini almalıyım ? Kullanan arkadaşlar yardımcı olabilir mi ? Jet 30 un çok handikabı var mı ? Alsam sorun yaşar mıyım ?

(GolgeBira) #2

Benim de merak ettigim bir konu bu. Grainfather pahali, jet 30 ile arasinda ne kadar fark var merak ediyorum.

(antipanik) #3

Grainfather ın beyni daha gelişmiş ve cep telefonu ile kullanılabiliyor.:blush:
Bunun harici dünya çapında bilinen ve kendini ispatlamış bir marka. Mesela Almanya da bile yaygın. Hobbybrauer.de Almanya’da bu makineyi satıyor. Bu Forumda bolca yorum var.
YouTube da onlarca video var.

Ben Grainfather connect ocak 2018 den beri kullanıyorum.
Şu ana kadar kurulum sayısı 10 u geçti.
2 tane buğday Malt kurulum bile yaptım.

Dip tutması haricinde herhangi bir sorun yaşamadım. O da ustalaşınca sorun olmadı.

Makineyi kullandıkça zamanla insan biraz daha pratikleşiyor.
Kapsamlı kademeli mayşeleme bile yormuyor.

Makine haricinde Ters akım soğutucu çok başarılı bir ürün.:blush:
Bu yaz şebeke suyu ısındıkça performansını görme imkanım olacak. Çünkü “yazında Malttan bira yapabilirsiniz” gibi ürün bilgilendirmesi var.:blush:

(Oguz) #4

Grainfather da pid algoritmalı kontrol var benim ilgimi o çekmişti sadece. Bu kadar ödeyeceksem başka bir alman markayı :grimacing: alırım diyip Jet 30 aldım.

(Oguz) #5

Ha bir de grainfather 2000W yazıyo Jet30 2500W. Çinli yapmış :hugs:

(antipanik) #6

Yok o konu öyle değil. 1800 watt civarının üzerine çıkmamamız gerekiyor her iki makineylede.

Yoksa dip tutuyor. Yani 2500 watt kullanmak pek mümkün değil. Forumda bu bolca tartışıldı ve BB cevapladı.
Bir de Alman markalar 2000 € ve üzeri.

(Oguz) #7

Suyu ilk ısıtırken 2500 hız kazandırıyor, birde sıcaklık değişimleri için ara adım ekliyorum 2500.

Kaynama sırasında 2200 kullandığım oldu açık hava soğuktu malum jacket yok grainfather gibi.

(antipanik) #8

Benim henüz Grainfather jacket yok. Sofra bezi ile izole ediyorum. :grinning:
Bir de kademeli mayşeleme yaptığım için ilk kademe sadece 20 C damacana suyunu 35-45 C civarında ilk kademeye ısıtıyorum. Bu nedenle 2000 yada 2500 watt pek fark olmaz. 2500 watt %20 fazlası var. 1-2 dk daha hızlı olur.
Tabi kademesiz suyu direk 66 ya ısıtırsanız 10 dk civarı fark eder.:blush:

(Oguz) #9

Ben sparging yapmıyorum full boil kolaylığına kaçıyorum. 1. Ve 4. Adımlar ısıtmak için mesela. Youtube dan gördüm :roll_eyes: Evet olmasa 2500 bişey değişmezdi.

Pid başka konu.

S1 68C 1dk 2500W
S2 68C 60dk 1800W
S3 76C 75dk 2000W
S4 Boil 1dk 2500W
S5 Boil 90dk 2000W

Jacket için koçtaş tan izolasyon malzemesi alıp takmayı/ yapıştırmayı düşünüyorum.

Grainfather ın distilasyon aparatı ilgimi çekiyo aslında :grimacing:

(antipanik) #10

Sanki 76 C 75 dk hatalı. Bu mash out sıcaklığı ve 10-20 dk yeter.
Şekerleşme için maks. 72 C uygundur.

Bu arada Grainfather Butikmatik de tükendi görünüyor.

(Oguz) #11

Evet sadece 10 dk ama 76 derecede.

(Onur Gücüyener) #12

Tam tahılda da şerbetçiotunda bir süre sonra aroma kaybı oluyor mu ?

(Emrah Ercen) #13

Son Grainfather i ben aldım :))

(Onur Gücüyener) #14

memnun musunuz ? jet 30 yeterli olur mu ?

(Oguz) #15

Evet. Çok farklı değil bu ikisi. Soğutucu ve hop spider la beraber almak iyi olur.

(Onur Gücüyener) #16

jet 30 un soğutucusu yaz aylarında randıman gösteriyor mu ?

(Oguz) #17

Musluk suyunun sıcaklığına bağlı ama immersion chiller ile counterflow arasında çok fark yok. İstanbulda evet, hızlandırmak isterseniz silikon boruyu uzatıp bir kova buzlu sudan geçirebilirsiniz ama çok gerekli olacağını düşünmüyorum.