Grand cru için maya sorunu

(Ahmet Abalı) #1

İki kit grand cru için tek paket m47 belgian abbey yeterli olur mu?

(Onur Yüce) #2

Ben 2 kiti kit mayasıyla kurdum gayet memnunum dolayısıyla dediğiniz maya hakkında fikrim yok. Yalnız kova ve kilit konusunda uyarmak istedim sizi,. 2 kiti 17,5 litre olarak 22 litrelik kovada kurdum, kova gazdan patlıyordu neredeyse, çok sıkıntılı bir süreç yaşadım. 33 litrelik kovada kristal hava kilidi ile yapmanızı öneririm.

(Ahmet Abalı) #3

Teşekkürler uyarınız için.

(Ahmet Kiraç) #4

Merhabalar, bişey sormak istiyorum size. Bende 2 grand cru kiti 33 litrelik kovaya 18 litre olarak kendi mayası ile kurdum fermantasyon normal başladı sürdü ve sonlandı ve ya ben öyle sandım 27. günde ölçüm yaptım 1020 idi. Şu an fermantasyon durmuş gibi hava kilidinde bi hareket yok ( biliyorum bi anlam ifade etmiyor ama hava kilidii eşitlenmedi). Yaklaşık 35. gün. Sizce sorun nedir ? Forumda biraz bakındım ama tam bişey bulamadım. Teşekkürler iyi günler

(Onur Yüce) #5

Kayıtlarıma baktım 16 gün sonunda 1020 FG ile şişelemişim. Daha fazla düşmeyecektir, hava kilidinin eşitlenmesi de gerekmiyor. Keşke bu kadar beklemeseydiniz, biran önce şişeleyin. Afiyet olsun

(Mert Erkol) #6

Gran Cru güzel bir brewferm kiti.
Brewferm kitlerinin neredeyse ortak özelliği yüksek og de kalmaları.
Ben GranPils yaptığımda (GranCru ile Pils kitinin karışımı) düşük şeker ile şişeleyip uzun süre bekletmiştim (ilk şişeyi 3 ay sonra açtım)

Belçika Bira Kitleri
(Ahmet Kiraç) #7

Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için. Şişelemeyi bugün yapıp uzun bir süreliğine vedalaşcaz o zaman şişelerle… tekrar teşekkürler.

(Ferhat C) #8

“Yüksek FG’de kalıyorlar” olacak değil mi?