Grand Cru izlenimleri

(.) #21

Tek maya da yeterdi ama ısı böyle iyi bence

(Ercüment Kaya) #22

OG 1070 olunca 2 mayayi da kullanayim dedim :slight_smile:

(Ercüment Kaya) #23

Hocam selamlar. Şişelemeyi nasıl yaptınız. Kovaya karıştırarak mı yoksa her şişeye 3,5 gr falan mı? Dry hop yapsam mı diye düşünüyorum. fermantasyon 1.070-1.010 da bitti ben de Leffe Blonde’a yakın olsun istiyorum.

(Ercüment Kaya) #24

Selamlar, şişelemeyi tarife göre mi yaptınız? yoksa klasik şişeleme mi ?

(Frejya) #25

Merhabalar;
Ben de 2 kiti bir kovaya, 2 maya ile 18 litre kurdum. Fermantasyon o kadar yoğun geçti ki, buğday biralarında yaşandığını forumdan okuduğum sorunları ben bu kitte yaşadım. Hava kilidi defalarca tıkandı. Sanıyorum 2 maya fazla geldi. Ancak tüm bunlara değecek bir biram olacak sanırım. Şişelediğim zaman tadına baktım. O haliyle bile muhteşemdi!.

Ben şişelemeyi şeker ölçeğiyle yaptım. @Ercument_Kaya

(Ercüment Kaya) #26

Merhabalar tekrar…simdiye kadar cok kit yaptim grand cru dan ise 2 kurulum yaptim…ikisinden de o bahsedilen tatlari alamadim. Aksine yogun tatli bir tat birakiyor…

(Süleyman) #27

18.11.18’de 2 kiti tek kovada şeker ile kendi mayası ( bir paket )ile OG: 1077 ile kurdum.
02.12.18’de FG:1021 idi. Tadımında baharat, turunç lezzetleri hissettik, gövdesi çok yüksek, zor içilen, alkol acılığı bulunuyordu. Ben de, hanım da bu biranın geleceğinden karamsardık.
07.12.18’de FG:1014’e düşmüş o zor içim gitmiş, baharat ve turunç lezzetleri daha oturmuş, alkol acılığı gitmiş bir hale gelmiş durumda.
Tüm süreç boyunca gaz çıkışı sabit hızla devam etti, hala ediyor. (08.12.18)
Gaz çıkışının hızına göre (gözlem) 11’i gibi şişelemeyi düşünüyorum. Ya da biraz daha bekleyeceğim. Şişeleme sırasındaki durumu da paylaşacağım.