Gruit ale denemesi

Faceboota bir cevap alamadım, bir de buradan deneyeyim.
Gruit ile ilgilinenler varsa lütfen bilgi paylaşımında bulunabilirler mi?

Bu tür atraksiyonları merak eden denemeler yapan biri olarak gördüm ki bunların meraklısı az ve arkadaş ortamında konuşma imkanı çok kısıtlı standart bira tatlarında yaptığımız denemeler bile toplumda bir dirençle karşılaşırken anladimki farklı otlarla bir beğeni yakalamak zor yine de kendim özellikle zencefili deneyip beğenmiştim ama yine arka da bir şerbetçi otu zayıf da olsa olmalı diye düşünüyorum çünkü bu olmazsa sanki bira değil de bulaşık suyu içiriyor muamelesi görüyorsun. Maalesef damak tadı ciddi bir tabu bu konuda

Ben ilk deneyen mi oluyorum bilmem ama bugün bir gruit denemesini mayaladım.

İlk iş önceden hazırladığım yarım kilo belgian candi sugarı kaynar suda çözmek oldu

Sonra da içine konulacak otlar hazırlandı; liste şöyle:

1. 5gram pelinotu
  2. 50 gram civan perçemi
  3. 50 gram lemongrass
  4. 3 limonun kabuğu
    Bunlar kaynar şekerli suya eklendi

10 dakika sonra da 3 vanilya çubuğu eklendi

Böyle bir karışım oldu

Vanilyadan 5 dakika sonra da 1 gram safran eklendi

Toplam 45 daikaka kaynatıldılar, daha sonra otlar süzüldüğünde şöyle bir sıvı kaldı geriye:

Bir kutu lme ilave edildi

su eklendi ve dansite ölçüldü

1050 dansite cazip gelmedi ve 2 paket buğday spray maltı eklendi

ve son olarak da bu iş için seçtiğim maya

Bu arada batchin toplamı 13-13,5 litre gibi oldu
1 ay sonra sonuç nedir görücez

5 Beğeni

unutmuşum son dansite 1070

Bugün batchi ikinci fermentera aktardım.

Campden tabletlerin verdiği sülfür kokusu hala hissediliyor ama epey azalmış.
Bira epey berraklaşmış

Safran hoş bir renk vermiş bence, ama pelin otu 5 gram olmasına rağmen ciddi bir acılık vermiş tadına. Bu otu kullanacaklar doz konusunda çok dikkatli davransınlar (pelin otu=wormwood=artemisia absinthium)

Pelin otunun tadını biraz daha kırmak için 2 çubuk vanilyayı kesip, 4 gram civanperçemi ile birlikte vodkada 1 saat kadar bekletip sonra vodka ile beraber batche ekledim

Bakalım şişelerkenki tadı nasıl olacak; şimdilik beklediğimden iyi gidiyor gibi :blush:

3 Beğeni

Gruitin dansitesi 1015’e sabitlendi, bugün ben de şişeledim.

Herşey güzelce temizlenip hazoılandıktan sonra yaklaşık 13 litre gruit için 130 gram şekerden inert şeler yaptım ve bunu batche katıp karıştırdıktan sonra sifon ve çubukla şişeledim

Batchin dibinde şeker yapışıp kalmış, yani biraz gazı az olacak anlaşılan, neyse gruitler eskiden tamamen gazsızmış zaten :slight_smile:
Bu da şişelenen sıfının görüntüsü:

Maalesef şişeleri soğutmak içimn başlarında olamıycam ve oda ısısında kalacaklar 2 hafta :frowning:
2 hafta sonra ilk görücüye çıkarıp birilerine tattırırım. Bugünkü tad için ise, bence biraz değişik bir bitter???

1 Beğeni

Gar Bira’nın ilk gruit denemesini bufün deneme şansımız oldu. Açıkçası ilk deneme için ümit vadettiğini söyleyebilirim. Zira bu tip deneysel ve tadını bilmediğimiz ürünlerini üretiminde çok değişik ve moral bozucu sonuçlar görebiliyoruz. Yıllar önce arkadaşımın denediği mead (bal şarabı)de belirgin olan çöp suyu kokusunun damağımdaki anısını unutamıyorum. Sedat Bey’in Gar’uit ismini verdiği bu gruitte kendisinin pelinotundan geldiğini iddia ettiği ve ilk damakta belirgin olan bir acılık var. Ben Pelin’i filan bilmem ama acıydı. sonrasında weissbier’a air mayhoşluk belirirken pelinotundan nasibini almamış bir kaç sağlam tat tomurcuğu arka plandaki otların kokularını alabiliyordu. Bundan sonraki denemelerde çok daha iyi sonuçlar elde edeceğini düşünüyorum açıkçası. Ben bu kadar deneyselliğe açık değilim ama “Başka bir bira mümkün!” sloganı da açıkçası beni heyecanladırıyor.

Evet ben de bu deneysel çalışmanın ürününü denedim, bulanık görünümlü idi, kokusu buğday birasını andırıyordu, tadı acı evet, ama bardağın sonuna doğru duyarsızlaşıyor ve hissetmiyorsunuz bu acılığı, ne olduğunu bilmediğim ama farklı farklı hoş tatlar hissettim, ben başarılı olduğunu ancak üzerinde çalışmak gerektiğini düşünüyorum. Kör tadım yapmış olsaydım şerbetçi otu olmamasına karşın bunun bira olduğunu söylerdim. Bira sanatçısı sevgili Sedat eline sağlık, bunun üzerine geliştirilmiş yeni ürünlerini sabırsızlıkla bekliyorum.

Bu çalışmaya bende zaman ayıracağım önümüzdeki aydan itibaren esasında acılık istenmesi damak tadı ile ilgili bir ihtiyaç örneğin likörler sevilir ama bir yemeğe eşlik etmezler bu sebeple acı tatlar kullanmak hem gereklilik halini alıyor hem de mayşeyi maya ve ekşi kokulardan ve tatlardan uzaklaştırarak içilebilir hale getiriyor bu esasında doğal bir seyirle farklı bitkilerle de acı tatlı bira mantığına yakın içecekler üretmemizi sağlar fakat ben şahsen bunu çok sınırlı tutmak acılığın damakta hafif hissedildiği farklı aromatik tatlar bulunan bir bira hazırlamak istiyorum. Gördüğüm kadarıyla baharat kullanan birkaç hobici arkadaş var fakat genelde bunu sistematikleştiremiyoruz bu da aramızda organize olamamak ve yaşanan deneyimleri ortak bir platformda tartışmaya açık şekilde ortaya koymamaktan kaynaklı örneğin biraya kahveyi 20 gr seviyesinde koymanın yeterli olduğunu bu forumdaki mesajlardan öğrendim yeni çalışma da kına kına bitkisi fazla olmamak koşuluyla şerbetçi otunun alternatifi yada yanında ilave olarak kullanılabilir diye düşünüyorum ama pelin otu gibi kına kinanin da fazla kullanımı zararlı etkilere sebep olabilir.

Kınakına’nın kinin ve kinidin gibi ilaç hammaddesi olarak kullanılan kimyasallar içerdiğini ve bir çok yan etkiye neden olabileceğini biliyor musunuz?

Haklısınız kına kına da pelin otu da doğru oranda kullanılması gereken bitkiler ama düşük oranda yeterli aroma sağlayabilirler bu arada ben kına kına, pelin otu, çakşır otu, zerdeçal , keçi boynuzu pekmezi ve bal içeren bir çalışma yaptım ilk genç halinin tadı gayet iyiydi (düzeltme: ester tadı muhtemelen bal sebebiyle çok hissediliyor)ama bu çalışmamı paylaşmayı düşünmüyorum çünkü bu çalışma biradan çok şarap özelliğinde oldu ve zaten bende şampanya mayası kullandım. Şampanya mayasının tada etkisinin çok az olduğunu düşünüyorum

Vermut tadında birşey oldu