Halki Biracılık Gururla Sunar

(Özgür) #1

Geçtiğimiz hafta sonu ilk kitim olan Lager’i şişelemiş bulunuyorum.
Bakır rengi (amber, kehribar) biralara yoğunlaşmak istediğimden, üretim Heybeliada’da yapıldığından (Adanın eski ismi Halki) ve Halki Yunanca (Rumca?) bakır demek olduğundan başka bir isim koysam ayıp olurdu. :smile:
Bir hafta şişede kalarak taze de olsa bu hafta sonu tadım etkinliğinde görücüye çıkacak. Hadi bakalım. :slight_smile:

Not: Arkaplan fotoğrafı bana ait değildir, Google Görseller’den bulmuştum ama adresi şu anda bilemiyorum.

(Mehmet) #2

Merhaba,
Etiketiniz anlamlı olmuş. Elinize sağlık. Lager kiti nasıl kurdunuz? (şeker, DME, kova bekleme süresi)
Benim Lager hala kovada. Detayları burada Öneriniz?

(Özgür) #3

Merhaba,
Yorumunuz için teşekkürler. Kiti normal tarife uygun olarak 1Kg. toz şekerle 23lt. kurdum. O zaman ölçüm aletim olmadığından yoğunluk ölçümü veremiyorum. Tariften farklı olarak kovada 3 hafta kaldı. Şişelerken 2 Adet 750/360 şeker kullandım. Tadımda (bu hafta sonu) şişede 1 hafta kalmış olacak. Bekledikçe tadının oturacağını düşünüyorum. Bekleyelim görelim. :smile: Bu ilk kitim olduğu için tecrübeye dayalı öneri veremiyorum ancak okuduklarıma bakarak kovada en az 3 hafta beklemesi gerektiğini söyleyebilirim.

(Cenk) #4

İsim seçimi gayet başarılı. Ben bu tip bira+tarih, bira+sosyal yaşam ve benzeri gibi manidar eşleştirmeleri daha uygun ve anlamlı buluyorum diyecektim ama sonra aklıma ilk biramın ismi olan “duşakabin” geldi :smiley: vaz geçtim :grin:

(Özgür) #5

Birakabin diyerek artırıyorum. :smiley:

(Özgür) #6

Gururumuz devam ediyor, huzurlarınızda 3 hafta kovada 1,5 hafta şişede beklemiş olan Bock.

Görüldüğü gibi köpük az. Şişede beklediği yerin nispeten soğuk olmasına bağlıyorum. Kalan şişeleri çalkalayıp daha sıcak bir yere alırsam gazlanma ve köpük istediğim düzeye gelir diye düşünüyorum. Bu haliyle bile tadı, içimi mükemmel, Bock pişman etmiyormuş gerçekten. :smile:

(Boo Beer) #7

Çok güzel gözüküyor. Afiyet olsun :blush:
Çalkalamayı daha erken yapmanın bir faydası olur mu? Şişeledikten 2-3 gün sonra mesela. Daha erken gazlanmasına neden olur mu dizce?

(Özgür) #8

Teşekkürler. :smile:
Işık görmeden 20-25°C’de beklerse çalkalamaya gerek kalmaz. Bu şartları oluşturamıyorsanız bence en az 1 hafta beklemek gerek.

(Ezio Auditore) #9

%100 şekerle yapmıştınız değil mi? Sanki gövde düşükmüş gibi geldi. O köpük için 3 gün bekleyin. Çok şık oluyor 3 gün sonra :wink:

(Özgür) #10

Evet DME kullanmadım. Sadece fotoğrafa bakarak isabetli gövde yorumunuz için de tebrik ediyorum. :smile:

(Ezio Auditore) #11

Öyle acayip bir insanım işte ben :smile: Oranje Bock bu arada %100 şekerle bile gayet gövdeli. Gelirse tekrar kesin deneyin derim.

(Özgür) #13

Evet bu da Wherry… Tadı gerçekten çok hoş. Şu âna kadar tattığım kitlerden kalıcı tadıyla ayrılıyor. Aroması çok dengeli. Şeker kullanmadığım için hâliyle daha gövdeli. Ayrıca benim gibi bira kültürü çok gelişmemiş, (Ağlama Melis yok, zaman var azim var :smile: ) “14 derece bira mı içilir ya?” diyenlere ders niteliğinde bir bira olmuş, çok beğendim.

(yiğit) #14

Sabırsızlıkla şişede gazlanmasını bekliyorum ben bunun. Üç hafta diyorlar forumda. Siz de en son gazdan çok mutlu değildiniz, toparladı mı sonra? Ne kadar beklediniz şişede?

(Özgür) #15

Şimdiden afiyet olsun. Ben dayanamadım 10. günde açtım ilk ve son şişeyi. Köpüğü az olan Bock idi, toparladı şimdi. :smile: