Hammadde saklama süreleri

(Serdar) #1

Benim sormak istediğim soru hammadde saklama süreleri. Satın aldığımız şerbetçi otu, maya, malt, bunların hepsini tüketmeyeceksek kalanları nasıl ve hangi koşullarda saklanmalı?

Maya: 11.5 gram paketi, max 7 gün buzdolabı deniyor.
Şerbetçi otu: 100 gr paketi, Dry hopping için 20-50 gr arası. Kalanı ne kadar süre saklanabilir?
Malt: 2.5 kilo paket. Tümünü kullanamayacaksak kalanı hangi koşullarda en kadar süre saklayabiliriz?

Cevaplarınız için peşinen teşekkürler.

(Taylan Özdere) #2

Maya bir kez hava aldıktan sonra, havadaki nemin ve oksijenin etkisiyle uyanacaktır. Bu yüzden ideal olarak 1-2 hafta içinde kullanılmalı. Çünkü maya hücreleri bir kez uyandıktan sonra besin yokluğundan yavaş yavaş ölmeye başlıyor.

Şerbetçi otunu, poşetin içindeki havayı alıp hava girmez şekilde buzlukta saklayın. Ne kadar süre saklanabileceği konusunda kesin birşey söylemek güç, çünkü bu biraz da şerbetçi otu çeşidine bağlı. Fakat oksijen/ışık/ısı temasını minimuma indirirseniz 4-5 ay rahatlıkla saklayabilirsiniz.

Maltı ise nemden koruduğunuz sürece aslında yıllarca saklayabilirsiniz. Fakat tercihen 1 yıl içinde kullanmak en ideali olur :slight_smile:

(Serdar) #3

Cevaplar için teşekkürler Taylan Bey. Umarım en kısa zamanda öğütücü gibi diğer parçaları da temin edersiniz.

(qwerty) #4

Soruma forumda cevap bulamadım, o nedenle buraya yazıyorum, Şerbetçiotu satın almıştım ve 3 ayrı kitte kullanacağım, ancak artan kısmı buzluğa atmadan havasını nasıl alabilirim?

(Taylan Özdere) #5

@fmode68 Şerbetçi otunun içinde bir miktar hava kalacaktır. Mümkün olduğu kadar poşetten havayı çıkartıp buzluğa koymanız yeterli olur. Vakum makinası olmadan ev koşullarında tüm havayı almak mümkün değil, fakat çok gerekli de değil.

(Barış Genç ) #6

O zaman 100 gr lık poşetin mesela 20 gramını kullandıktan sonra geri kalanını 10 ar gr bölüp koymak lazım sanırım buzluğa. Buz tutunca bölmek zor oluyor mu?

(Taylan Özdere) #7

Topak (pelet) haldeki şerbetçi otunun içindeki su miktarı çok azdır. O yüzden tam olarak donmaz ve bölmek genelde kolaydır :slight_smile: Hepsini poşetiyle dondurucuya atabilirsiniz.