Hangi malt özünü kullanmalı

Ben birada acılık sevmiyorum. Kitlerde dengeyi bozmaması için şerbetçiotlu malt özü öneriliyor. Sorum şu şerbetçiotlu malt özü acılığı arttırır mı, yoksa acılık olmadan gövdeyi ve aromayı mı yükseltir. Pilsner kit için soruyorum

Acılık sevmiyorsanız Lme kullanmanız daha iyi. Sıvı olanlardan. Yada serbetçiotsuz malt özleri var. Onları deneyin.

2 Beğeni

Bu arada hacmi de azaltmayı deneyebilirsiniz. Pilsner’i 20 lt. kurmak gibi. @Pobeda’nın önerileri de katılıyorum.

1 Beğeni

Bu tip lme kullanımında alkol oranının 4.3 gibi düşük bir oranda kaldığı söyleniyor. Dme kullanmamdaki amaç şekerde ekleyip alkol oranını yükseltmek. O yüzden hangi dme diye sormuştum.

Selam herkese…
Elimde 3 paket W34/70 kaliteli maya var.
Bunu kullanmak için hazır kit satın almak yerine dme veya lme satın alıp
Toplamda 2,8 kg civarı dme yi 23 lt ye bu mayayla kursam olurmu?
1 gr maya zaten 1 lt şerbet içinmiş.
Yani tanesi 11 gr gelen 2 paketi de 23 lt şerbete anca yetiyor.

Bu tarz kurulum yapanmz var mıdır??
Teşekkürler.

Selamlar. Eğer serbetciotsuz dme yada lme kullanacaksaniz sadece Malt yoğun serbetciotsuz biraniz olur, herhangi bir türe sokamazsiniz. Sonrasında dry hop ile şot aromasi verilebilir.
Dediğiniz gibi yapıp ekstradan kaynattiginiz mayseyi kullanırsanız daha kompleks bir bira elde edebilirsiniz. Aşağıda benim bu şekilde kitsiz ilk denemem var.

1 Beğeni

İlginç
Neden 23 litreye 1 paket yetmesin onu anlamadım.
Sadece bu mayaya özel mi?
Çok maya kullandık 23 litreye tek paket yetti hep.
Kitlerden çıkan mayalar 6gr.

1 Beğeni

Lager mayalarında 1 litreye 1 gram yazıyo açıklamalarda hep, lager mayalarına özel bi durum sanki.

1 Beğeni

Güzel bilgi oldu.
Lagering e başlamayı düşünüyordum.
Demek 2 paket alacağız.
Maliyeti artıyor gerçek lagerin demek.

1 Beğeni

Malesef, 2 paket dme 2 paket maya desen bi kit parasına geliyo nerdeyse ama değeceğini düşünüyorum

1 Beğeni

Ucuza bira içelim derken evi arabayı satacaz bu tariflere herhalde:))

3 Beğeni

Kullandığınız mayalarin tortu kısmını dolapta saklayıp tekrar kullanabilirsiniz. Sanırım bu şekilde 5-8defa kullanabilirsiniz. Ekonomik bir çözümdür. Zaten içtiğiniz içinde mayanin karakterini az çok kestirisiniz. 2 paket maya hiç hesaplı değil. Maya çoğaltma da dikkat edilmesi gereken bir işlem. Benim gözüm kesmiyor. Hoş hanım da dolaba koydurmaz zaten.beslenmesi filan gerek araştırın bulursunuz.

1 Beğeni

Bende 3 paket W34 70 var.
İlk kiti 2 paketle kuracağım.

Sonraki kiti tek paket w34 70 ve ilk kitten kalan tortu ile kuracağım.
Yani tortu 2.paket yerine destek atacak.

Böylece iki kurulum arasında tad vb farkınada bakacağım.
Tortunun maya takviye amacıyla kullanımını Taylan Bey de başka başlıkta yazmıştı.
Bu tortu desteği çözümü tabii arka arkaya aynı maya kullanılırsa mümkün.
Çünkü tortuyu saklamak zor. :grinning:
Bir ilave W34 70 son derece iyi bir maya ve %10,5 e kadar alkole dayanıklı imiş.
Ancak 12-15C aralığı istiyor.

Dme lerden 1 kg ını şerbetçi otlu olandan alırım.
Yada 1 paket dediğiniz gibi şerbeti otu alıp yarısını kullanırım.:grinning: