Hangi mayayı kullanmalı

(Ersu) #1

Merhaba arkadaşlar.
Fresh bir yapıcı ama tecrübeli bir içiciyim.İlk kitimi başlangıç seti aldım standart malzemelerle yaptım. İkinci kiti continental pilsner olarak kurdum şu anda herşey cok normal ilerliyor 1 hafta oldu. 3. kiti muntos aldım ve sıvı malt özü kullanacağım
Benim sorum şu genelde pilsner bira ve ale mayalama yapacağım malum izmir şartları kışın bile oda 23-24 leri görüyor bana sabit olarak kullanabileceğim bir maya önerirmisiniz ?
Yapımda kit yanında sıvı ve kuru malt özleri kullanıyorum şeker sadece şişeye 5gr glikoz herşey güzel ama kafamı kurcalayan eğer sitede ayrıca maya satılıyorsa muhtemelen kitle gelen mayadan daha kaliteli bir üründr.
İstediğim Alkol minimum 5 hatta üste çıkabilirse daha iyi olur
Ne dersiniz bana tavsiye edeceğiniz kaliteli bir maya olacakmı yoksa kitle gelene takıl mı diyorsunuz

(Mahtan Sirfalas) #2

Pilsner kuracaksanız ve lager mayanın istediği derecelere soğutma imkânınız yoksa sek içime daha el verişli us-05 tercih edebilirsiniz. 2 haftada maya kokusu ve tadı da kalmaz, diğer ale mayalar gibi kitin dışında tatlar eklemedigi de söyleniyor.

(Orhan) #3

Bir kısmına ben cevap yazayım;
Alkol yükseltme işi oldukça basit şeker ekleyerek rahatlıkla ayarlayabilirsiniz.,Forumda bunun formülasyonu vs gayet düzgün ve anlaşılır biçimde mevcut.
Ama alkol oranını artırmak lezzeti illaki bozacaktır.
Şunu ilerde tecrübe edeceksiniz ev yapımı biralar alkol düşük olsa bile daha keyifli ve doyurucu oluyor.
O nedenle nacizane alkol oranını çok kafaya takmayın.
Ben iki adet kuru malt özü ve 200 gr şekerle güzel bi tat yakalıyorum.
Ayrı satılan mayalar farklı karekterdeler zaten açıklamalarında ve forum konularında bu konuda da fazlaca bilgi mevcut
Daha iyi oldukları konusuna katılıyorum.Genelde bu mayalar % 8-9 bandına kadar alkole dayanabiliyorlar
ben tercihimi ayrı satılan mayalardan yana kullanıyorum.
Kit mayalarını da pilsener kurarken 2 adet kullanarak değerlendiriyorum.
Sıcaklık ve maya ile ilgili sorunla ilgili bi tecrübem yok malesef

(Mert E.) #4

Özellikle Pilsner için bu konuyu okumakta fayda var…

https://forum.butikbira.com/t/s-04-mu-us-05-mi/4642/88