Hangi Pilsner Kit? Tavsiyeleriniz

Merhabalar,

Muntons Bock ve Muntons Stout’tan sonra üçüncü kit olarak bir pilsner kurmak arzusundayım. Muntons’un ürünlerinden su ana dek son derece memnun kaldım ama üçüncü kiti satın almadan hangi pilsner kiti önerdiğinizi merak ediyorum? Yaza kadar saklayıp havalar ısınınca lıkır lıkır içmeyi hedefliyorum.

Şimdiden tavsiyeler için teşekkürler.

Gerçekten yaza kadar saklayacaksanız tavsiyem;

-Export pilsner
-2 paket şo.lu malt özü
-2x1000/360 şişeleme

20 derecede 3 hafta kovada, 20-23 derece aralığında minimum 3 ay şişede

1 Beğeni

Yaza kadar saklamayı hedefliyorum evet ama dayanabilir miyim bakıp göreceğiz:)

Tavsiye için çok teşekkürler. Sorum şu olacak; Serbetci Otu acılığına pek de bayılmıyorum. Serbetciotlu malt özü yerine kit güçlendirici mi kullansam?

Edit: Bir ilave soru; maya olarak W34/70 açıklamalarına baktığımda idealin 15C olmasına ragmen 22 dereceye kadar lager mayasının işlediği söyleniyor ama maalesef kalmamış. Onun yerine S-189 lager mayasını tespit ettim. Su an ki fermente ortamımda 19-20 derece stabil sıcaklık yakalayabiliyorum. S-189 lager mayası ile yapacağım pilsnerde problem yaşar mıyım?

Tamamen zevkinize kalmış bir durumdur, benimki kendime göre tavsiyeydi.
Sevmiyorsanız pek tabi kit güçlendirici ile de kurmanız mümkün ama yine tavsiyem bunun yerine 2 paket şerbetçi otsuz açık renk malt özü kullanın. Kitin doğal rengi zaten koyu, koyu renkli mal özü kullanıp rengi daha da koyultup pilsner görüntüsünden çıkmayın derim.

Mayalarla ilgili yorum yapamayacağım, şu ana kadar hep kit mayalarını kullandım, hepsini 19-21 derece aralığında kullandım ve hiçbir sorun yaşamadım.

Export pilseneri kit guclendirici ile kurdum hafif tatlimsi bir bira oldu bekledikce tadi daha iyi oluyor suan 2,5 aydir sisede kit guclendirci sizi tatmin edebilir

1.8 kg dme olan tüm pilsnerleri 1 kg veya 1.5 kg dme ile kurarsanız harika olur.
Ben export pilsner ve connosiors pilsner yazılıyor ikisini de kurdum.
Her ikisi de bol gazlı köpüklü ve tok tadımlı oldu.

Premium pilsner ise 1.5 kg lık kit … o da fena değildi. Ama lezzet ararsanız 1.8 kg lık pilsner kitleri seçebilirsiniz.:slight_smile:

Butun tavsiyeler icin cok tesekkurler. O halde recete;

• Conn Pilsner (rengi daha acik diye)
  • 1kg kit guclendirici
  • 0.5 kg serbetciotlu dme (cok da tatli olmamasi icin)

Ilave sorular;

• Kit mayasi mi yoksa W34/70 olmadigi icin S-189 lager mayasi mi daha uygun ev sartlari icin? Mayalamanin 18-20 derece arasinda olmasini bekliyorum oda sartlarindan oturu.
  • yukaridaki recete bir pilsner icin cok mu govdeli olur? Pilsner icin oyle cok govdeli olmasi gibi bir beklentim yok.
  • bir de yukaridaki recetede OG seviyesi ne cikar sizce? 1050 ustu mu?

Tekrar cok tesekkurler

Bu tatlılık mayadan muhtemelen, ben ale mayasıyla kurdum, o tatlılık bende de var.