Hangi Suyu Kullanıyoruz

Öncelikle iyi bir biranın iyi sudan yapıldığını söylemek lazım.
Sonrasında da bira yapmak için hangi suyun kullanılması gerektiğini bulmak, bu konuya da yoğunlaşmak gerek.
Ve bir de soru sorayım. Biralarınızı yapmak için su seçiminiz nedir, herhangi bir katkı vs kullanıyor musunuz?

Benim kişisel tercihim Saka su bu arada

5 Beğeni

Eve aldığım damacana sulardan kullanıyorum fakat adını bile hatırlamıyorum suyun.
Suyuyla kit hazırlayıp damacanasıyla kit mayalıyorum :slight_smile:

Saka’nın ph değeri yüksek diye özellikle tam tahılda pek kullanmıyorum, sizde sıkıntı olmuyorsa deneyebilirim sanırım.

1 Beğeni

Ben hep hayat suyla (açılmamış damacana)kurdum ve çok memnunum

1 Beğeni

İlk kitlerimi Hayat suyla kurdum daha sonra 10lt lik saka su alıp kullanmaya başladım

Erikli kullanıyordum ama siz deneyimli arkadaşlar Saka kullandığınıza göre ben de ona geçeceğim galiba. :grin:

Saka ya da Elmacık, ikisi de oldukça yüksek ph değerlerine sahip. Bu arada ikisini de 1,5 lt’lik petler halinde alıyorum. Çoğu zaman Saka kullansam da Elmacık’ı pet şişesinin daha sert olması yüzünden daha çok seviyorum. Saka’nın 1,5 lt’lik petleri o kadar ince ki bir yere koyup açmak gerekiyor.

1 Beğeni

Simdiye kadar ne denk gelirse onu kullaniyordum , gecenlerde benzer baslik altinda Ersoy Beyin onerisi uzerine bundan sonra yapacagim kitlerde sulfat - klorur oranina dikkat ederek su sececegim.

2 Beğeni

Hayat Damacana 19 LT

Yarısını kalabak suyu yarısını buzdağı kullanıyorum

Karşıyaka musluk suyu.
5 litre soğutmayı unutmuşsam sebildeki hayat su ile soğutma takviyesi.

İlk başlar da hiç dikkat etmiyordum hangisi ucuza geliyor ise onu alıp kullanıyordum açıkcası :slight_smile: Sonra biraz araştırdıktan ve işi ilerlettikten sonra işin maddi boyutunu geçip severek içtiğim suları kullanmaya başladım aslında sular arasında gerçekten tat farkı var ve bunun biraya geçmemesi de sanırım imkansız… Suyun birada önemini biliyordum ancak dediğim gibi özentisiz yahu su işte hepsi su diye geçip alıyordum hatta bazen elimde açılmamış farklı farklı sular oluyurdu karışık sular ile de bir çok kit kurmuşluğum vardır… Ama sonradan artık işin bu kısmına da dikkat ediyorum tek marka su kullanıyorum. Suyun ph değeri mayalar için önemli unsurlardan birisi. Ben bunu da göz önüne alarak severek içtiğim saka suyunu kullanmıyorum ama gördüm ki sorun olmuyormuş ilginç geldi açıkcası… Son zamanlar da severek içtiğim Kayın su var o da saka gibi lezzet ödüllü bir su ve saka kadar ph değeri de yüksek değil ve oldukça güzel sonuçlar alıyorum. Maalesef Ankara da çeşme suyunu direk kullanmak mümkün değil eskiden bizim suyumuz içilebilir en güzel sular dan birisi idi ama sonradan son 15-20 sene içinde git gide bozuldu… Bazen aklımda köy suyuda geliyor ancak cesaret edip kullanamıyorum.

2 Beğeni

Nestle ve Pınar kullanmıştım şimdiye kadar, çokta memnundum. Son kitim de Abant su kullandım, su güzeldi, birayı henüz denemedim, güzel olursa onunla devam edeceğim neredeyse yarı fiyatına çünkü :slight_smile:

Sudaki mineral değerleri tam tahıl için daha önemli, zaten şişeli sularda sülfat da klorür de çok az miktarda olduğu için çok farketmeyebilir.

Sudaki -bizim için gerekli- mineral değerini gösteren bir tablo var mı?
Benim bildiğim sadece içme suyu amaçlı olarak analiz ediyorlar. Diğer türlüsünü bir laboratuvarda özel olarak yaptırmak lazım.
Tam tahıla başladığım zaman bir ara İZSU fabrikasına (adına fabrika diyorlar) gidip, “şu şu şu değerler nelerdir bilgi verir misiniz?” diye bir dilekçe vermeyi düşündüm sonra caydım.
Cayma sebeplerim…
1- En fazla 20 litre yaptığım “DENEYSEL” ve ticari olmayan birada, en basitinden pH değeri bile göz ardı edilebilir.
2-Kalite, yeni tatlar vb gibi faktörlerden çok (bence), ucuza mal etme gibi bir düşünce ile yola çıkıldığı göz önüne alınırsa, onca kimyasal ile uğraşmak bana abes geldi.

Burada, bir parantez ile DENEYSEL kısmını da açayım.
Yapacağımız, eğer ticari bir bira klonu ise, bununla ilgili tüm hammaddeler elimizde olmayacaktır (bunları bulundurma imkanı olan azınlıktan bahsetmiyorum tabii). Daha açık deyişle, neremizi yırtarsak yırtalım, Guiness yerine Muiness yapıyoruz.
Ticari bira klonu yerine “tarz” gibi daha geniş bir şey düşünüyorsak, bu durumda da suya gelene kadar bir sürü diğer öğeyi kafamıza göre yapıyoruz. Forumu inceleyecek olursak örneğin şişe şekeri konusunun kesme şeker ve BB ölçeği dışına pek de çıkmadığını görebiliriz. Gazlanma da tarza yönelik bir şeydir ama nedense maliyeti daha yüksek olan, bilgiye erişimin sınırlı olduğu suyu modifiye etmeye daha çok takılıyoruz.

Kendi adıma son söz. Gönül ister ki, bilgiye ve malzemeye ulaşımımız kısıtlı olmasın da tek derdimiz altbier yapmak için Düsseldorf suyu benzerini nasıl yapacağımıza kafa yormak olsun.

3 Beğeni

http://www.homebrewtalk.com/importance-brewing-water.html minerallerle ilgili güzel bir yazı

2 Beğeni

burada sizin bir konu altındaki yorumuzu ya da açtığınız bir konuda su hakkında yazdıklarınızı okuyup kiti saka su ile kurmuştum 16 gün oldu gaz çıkışı devam ediyor. :smiley:

Bu listede yer alan bütün sular mı sakıncalı, yandaki rakamlar neyi ifade ediyor? net bir ifade yok Yazıda pek anlaşılmıyor.

Birkaç farklı marka damacana denedim, hiçbir fark görmedim. Gören varmı?

1 Beğeni

Yukarıda da bahsetmiştim. Doğal olarak, içme suyu tahlili yapıyorlar. Bira veya başka bir şeyin üretimine uygunluğuna ait tahlil yok ki :slight_smile:
Zaten o tahliller de ne kadar gerçek onu bilmiyoruz.