Happy Hour Pilsner

(Atila Filmer) #1

Herkese Merhaba,

Anne tarafından Alman olmamdan kaynaklı bira tüketimine olan bir yatkınlığım var sanırsam. Yaptığım tatil amaçlı bir çok seyahatte, beni en çok çeken, gittiğim ülkelerdeki farklı yemekleri ve içkileri tatmak olmuştur. Henüz daha yolun başında sayılırım bira konusunda tatmış olduğum farklı türler açısında, ama 30 civarı tür de başlangıç olarak fena sayılmaz.

Yoğun iş rutini içerisinde hobi amaçlı olarak tanıştım Butik Bira ile. İlk kit olarak da bir çoğumuz gibi Pilsner kit ile Butik Bira kitapçığına sadık kalarak (Şişe şekeri 750/360 x 2 tek farkım) yaptım.

Resimde görülen, 15 gün kovada, 1 hafta şişede, 1 gece dolapta bekleyen Pilsner. Tat olarak halen olgunlaşmaya ihtiyacı var. 5.gün dolaba koyduğum şişelerde kumaş flaster (yara bandı) tadında bir acılık vardı içemedim. Bundan sonraki denemelerimde 15 gün şişede bekletmeden dolaba aktarma yapmayacağım. Ne de olsa artık stokta bira var.

Şu anda kovada Bock Kiti var. Bunu da tarife sadık kalarak yapıyorum. Şu anda kovadaki 14.gün, 21’e tamamlamayı umuyorum şişelemeden önce. Kitleri standart hali ile test ettikten sonra modifikasyonlar denemeye niyetim var.

Biraz tanışma yazısı gibi oldu kusura bakmayın ilk gönderim.

Tadımlarda görüşmek üzere.

(Cenk) #2

Gayet güzel görünüyor, elinize sağlık :slight_smile:

(Seyhan) #3

Güzel görünüyor afiyet olsun :smile:

(Ezio Auditore) #4

Tadına tekrar bakma şansınız oldu mu? Beğenmediğiniz acı tad kaybolmuş mu?

(Atila Filmer) #5

Şu anda tadlar tam olarak oturdu, köpük ve gaz kalitesi de tam istediğim gibi.

Yeni başlayacaklara kesin tavsiye ne verirdin deseler. Önce biraz sabır gösterip stoka çalışın. 1 ay hiç bir şişeye dokunmayın, sonra zaten kova boşaldıkca yeni kit kurarsanız 1 ay beklemiş biralar içerek keyif maksimize olur.

Elbette yeni başlarken acaba nasıl oldu, gibi bir çok soru işareti erken şişe açmaya yönlendiriyor bizi :smile:

(Ezio Auditore) #6

Sanirim pilsner de bile 21 gün kovada bekletmek iyi olacak. İkinci kovayi yapinca da şişe biriktirmek gerekiyor gene. Sanirim en az 1 kasa daha alicam bira. Beklerken nasilsa en az 20 şişe hupletmis oluruz. Bu dediginiz döngüyü kaç sise ile yapiyorsunuz? Bende 2 kasa yani 40 adet var. İlave 1 kasa 20 sise yeter mi sizce?

(Atila Filmer) #7

Bende 45 cam şişe var, 24 adet de plastik aldım. Dediğiniz gibi 1 kit kovada fermante olurken boşalan şişeler döngüyü tamamlamaya yetiyor. Bir de daha gövdeli bir bira için 23 litre yerine 19-20 litre civarı su ile yapıyorum kitleri, tamamen tercih meselesi.

(Ezio Auditore) #8

Yetmiyor maalesef. :smile: Bock ve stout a başlayınca bekleme süreleri artıyor, bu nedenle daha fazla şişe ihtiyacı oluyor. Ben 6 kasaya çıkmayı düşünüyorum şu anda. Anca yetecek. Kova bittikçe bock, grand cru, stout kuracağım. 1-2 ay hiçbirine dokunmam lazım. Hatta 7 kasa bile ucu ucuna olacak sanırım. 140 şişeye çıkmış olacağım totalde. Abarttım mı acaba?

(Cenk) #9

200 den fazla şişem var, yetip yetmediğine halen karar veremedim. @Spotlightkid in dediği gibi uzun bekleme sürelerine başladığınız zaman, ya üretimi durduracaksınız ya da her uretimde yeni 40-45 şişe ekleyeceksiniz sisteme.