Hava Çıkışı Durdu

(Burak Karaoglu) #1

Onbirinci günde hava çıkışı neredeyse tamamen durdu sorun olur mu?
Bu arada ilk gün dakikada 86 baloncuk çıkıyordu

(Mert Erkol) #2

87 olması gerekiyordu. Bence bir sorun var

(Mert Erkol) #3

Aramaya inanmak lazım https://forum.butikbira.com/search?q=hava%20çıkışı

(Burak Karaoglu) #4

Peki şuan yapabileceğim bişey var mı

(evbiracısı) #5

Başlangıç setiyle gelen kitapçığı okuyabilirsin.

(Ser Arthur Dayne) #6

Sevgili Burak. Sakin ol ve işi mayalarabırak. Hava çıkışına da bu kadar takılma. İçin rahat etsin istiyorsan 17-18 gün kadar kovada beklet şerbetini ya da bir ölçüm seti al. Bu kadar tek tek baloncuk saymaya gerek yok. Sıcaklığa dikkat et ve gerisini bırak doğal süreç halletsin.

(Deniz Vardar) #7
  1. günde hava çıkışının dırması kadar doğal birşey olamaz fermantasyon bitmiş zaten 11 gün fazla bile.

(Deniz Vardar) #8

11 yazıyorum mesajımda 1 gözüküyor forumda bir hata var galiba

(Durul Güven) #9

Çok güldüm,thanks​:joy::joy::joy::joy::joy:

(Durul Güven) #10

Eşofmanlı Mert Hocam,günde kaç vakit aramaya inanmak lazım​:eyes::joy:

(GolgeBira) #11

Ben yeni baslayanlarin sorularini anliyorum cunku arama kismi her zaman bilgiyi vermiyor. Ya da literature hakim olunmadigi icin dogru sonuc bulunamiyor ama konu acmak yerine yeni baslayanlarin sorulari basligi uste sabitlense bence aradiklarinin cevabini daha rahat bulabilirler. Bende bir yeni baslayan sayilirim henuz 3 set kurdum. :slight_smile: Bir cok bilgiyi aramada bulamayarak ama forumda gezinip once literaturu ogrenip o sekilde edindim bilgileri.

Konu sahibi arkadasa da tavsiyem; hava cikisina takilma bir olcum seti edin, alacagin sonuclar daha da guzel olacak.

(Durul Güven) #12

Bence yeni başlayanların forumda doğru kelimelerle aratıp bulamayacakları bir cevap yok

(GolgeBira) #13

Benzer bir sey soyluyorum. Yeni baslayan aradigi sey icin dogru kelime bulmakta zorlanabilir. Benim beklentim yeni baslayan arkadaslar icin o konunun uste sabitlenmesi ve forumda moderasyonun daha etkin saglanmasi.

(Keremcan Büyüktaşkın) #14

Kesinlikle. “Gaz çıkışı başlamadı/erken bitti”, “biram enfekte mi oldu”, “%100 malt bira nasıl yapabilirim” gibi yeni başlayanların en fazla merak ettikleri konular artık üste sabitlenmeli, gerçekten bıkkınlık verdi her allahın günü bu soruları yeniden görmek. @Eray @Taylan

(Fatih yakar) #15

Birde şey var " efes yada tuborg golda en yakın birayı nasıl yaparım " :slight_smile:

(Mert Erkol) #16

Aslında yeni başlık açmadan önce forumda bir alışma süreci var.
Ama her zaman kolayımıza geleni yapıyoruz. Bu malesef özelliğimiz oldu. Sadece bira forumunda değil, toplum olarak kolaycılığa hazıra alıştırıldık. Burada karşılaştıklarımız sadece kendi toplumsal profilimiz. Dolayısı ile okunmadan açılan başlıklara kızıyoruz ama aynaya kızılmaz. Aynadaki yansımamızın düzelmesi için eğitim başta olmak üzere pek çok şeyi düzeltmek gerektiği aşikar.

(Keremcan Büyüktaşkın) #17

Evet aynen öyle. Ben kendi seyahat sitemde de bu durumdan bıktığım için forumda yeni soru sorma özelliğini kapattım artık. Cevabını zaten onlarca kez verdiğim sorular tekrar tekrar soruluyor. İsteyen araştırıp bulur artık.

Ama gene de burada en çok sorulan 4-5 sorunun üste sabitlenmesinde fayda olacağını düşünüyorum. En azından bir kaç kişinin dikkatini çeker. Ama mesela sabit olan “Butik Bira Forum’a hoş geldin!” konusunu ben başta okumadım, foruma yeni katılanların %90’ının falan da okumadığını düşünüyorum, çünkü ilgi çekici bir başlık değil. Ama mesela “Gaz çıkışı başlamadı/durdu” başlığı sabit olsa illa bir kaç kişinin dikkatini çeker, gördüğüm kadarıyla insanların en fazla taktığı, sabırsız olduğu konu.

(Onur) #18

Önceden forumda daha çok vakit geçirirdim.Şimdilerde daha az.Tecrübe edinilmiş konuları okurdum,tecrübeyi öğrenmiş olurdum hiç olmazsa…Tecrübe edinmiş olunmaz böylelikle.Şimdi yeni başlayanların kısmını inceliyorum,birilerine yardımcı olurum diye…Adam daha siparişini vermemiş, “X markayı nasıl elde ederim?” diye soru soruyor.Yaaa zamanında bende bu soruları sordum,cevaplarını da hem forumdan hemde tecrübe edinerek yol buldum.Ama hiç olmazsa siparişini ver,kılavuzu bi oku,bir adet kiti şişele ve zamanlamaya uyup tadım yap.Sonra ne istersen sor veya sorma, araştır arkadaş…FB hesabım yok ama geçen merak edip FB gurubuna şöyle bir baktım ki aman allahım orası tam facia.Ben bu forumun FB gurubu gibi olmaması için forumda daha çok konu okuyup,forum idarecileri için daha çok konu işaretleme yapmaya karar verdim.Uygunsuzları hiç olmazsa görüp şikayet ederim.Ama buradaki tecrübeli arkadaşlara hak veriyorum.Sorular,araştırma yapılmadığı için sıkıcı olarak geliyor.

(Mert) #19

yaklaşık 3 ayda 9 kit kurdum kimseye bir şey sormadım internetten alışveriş yapmayı becerebilecek, foruma üye olabilecek ve konu açabilecek kadar internet kullanmayı bilen herkesin forumda arama yapmasını da bildiğinden adım gibi eminim. İnsanlara zor geliyor nasıl olsa biri cevaplar ne arayacağım okuyacağım bana benim sorumun yanıtı lazım diye düşünüyorlar. Kurduğum kurmayı düşündüğüm bütün kitlerle ilgili bütün gerekli bilgileri bu forumdan edindim. Yaşanmış bütün sorunları gördüm okudum yanıtlarını gördüm sadece 1 defa sorun yaşadım onda da yapılacak her şeyi yine bu forumda okumuştum tek tek uyguladım. İnsanlara yardımcı olmak faydalıdır ama tembelliğe alıştırmanın kimseye bir faydası dokunmaz. Bu nedenle foruma yeni üye olan kişilerin bir süre başlık açmasının kısıtlanmasının doğru olacağını düşünüyorum.

(unalzorer ) #20

Arkadaşlar kiti kurdum ve Birgün boyunca hava çıkışı olmadı kapağı açıp iyice kapatıp streçle sardıktan sonra hava çıkışı olmaya başladı ve aralıksız 2 gün devam etti. 3.günde hiçbir hava kabarcığı yok,kaçakta olacak bir sızıntı yok, sizce ne yapmalıyım. Derecesi de 18-22 arası değişiyor