Hava çıkışı ve ölçüm seti hakkında

Merhaba Arkadaşlar

İlk kitimi kurdum yaklaşık 6 gün oldu 3. Gününde hava cıkısı olmamasına istinaden kovayı strecle sardım daha sonra mayaları hareketlendirmek için kovayı olduğu yerde biraz salladım 5-6 saat hava cıkısı oldu sonra tekrar durdu bunun üzerine ölçüm seti aldım sizce ölçüm için erkenmi 6 gün 2 haftayı bekleyerekmi ölçüm yapayım yardımlarınızı bekliyorum.
Birde mayayı yaklaşık 20 gün oda sıcaklığında beklettim ve kiti kurarken herhalde fazla çalkalamamdan oldu mayayı köpükleri tam olarak kenara itemediğim için köpüklerin üstüne serptim bunlar kiti bozmuş olabilirmi?

Sıcaklık ilk andan şimdiye kadar anormal bir değeri görmediyse problem olmaz

Sıcaklık 20-25 arasındaydı hep kısa bir süre 26 ya cıktı buzla müdahale ettim. Çok teşekkür ederim gerçekten çok değerli bilgiler forum sayesinde cok fazla bilgi ediniyorum

Dayanamayarak biraz önce ilk ölçümümü yaptım ölçümde derecede bottle yazan sarı alanı gösterdi ve 6. günde bu değer beni biraz şaşırttı, biranın tadına baktım gayet başarılı tek sorun rengi gibi görünüyor şimdilik berraklık yok sanki buğday birası yapmıs gibi biraz puslu bir görüntüsü var

Puslu olması çok normal şişede berraklaşıyor
Ama 6 günde 1006 civarı için çok erken ancak yüksek sıcaklıklarda fermantasyon geçerse belki.
Ölçüm çubuğunu topaç gibi çevirin kenarlara değmediğine emin olup bir daha ölçün bence. Fermantasyon bitmeden şişelenirse şişelerin patlama ihtimali doğar.

Kenara değmedi dikkat ettim ama bir kaç gün daha ölçüp geçicem şişelemeye hatta 14 günü tamamlamasını bekleyeceğim ilk denememde başarısız olmak istemiyorum fermantasyon tamamlanıp şişeleme değerini yakaladığımda kovada bekletmenin zaman kaybından baska zararı yok galiba

kurduğunuz kitin içerdiği malt özüne göre değişmekle birlikte şeker ile kurduysanız 1,002 hatta 1,000 e kadar düşebiliyor 1,006 yı görüp direk şişelemek patlama riski yaratabilir.2-3 gün sonra bir daha ölçüp düşüp düşmediğini kontrol etmekte fayda var

Aynen şekerle kurdum bugün tekrar kontrol ettim değer 1006 nında altına düşmüştü ama zaten şişe eksiğimde var ve hafta içi yoğun çalışıyorum her halükarda pazarı bekleyeceğim 14. günde şişeleme yapacağım zararı yoktur heralde

14.güne kadar fermantasyon tamamlanmış olur 1 aya kadar kovada bekletebilirsiniz.Kova tamamen sızdırmaz olmadığı için 1 aydan fazla bekletilmesi önerilmiyor.