Hava çıkışındaki kollar eşitlenmedi

Kiti kuralı yarın 14 gün olacak ve gaz çıkışı kollarda hala dengesiz yarın şişeleme yapsam biranın tadında sorun olur mu

Çok tecrübeli değilim lâkin forumda okuduklarim ve Taylan beyin Facebook grubunda yazdıklarına göre hava kilidinin eşitlenmemesi,esitlenip tekrar bozulması büyük sorun teşkil etmemekte. 2-3 saat önce şişeleme yaptım bende henüz, 10.gunde esitlenen su seviyesi 14. Günde tekrar bozulmuştu ama şişelerken biranin tadından ve görüntüsünden memnun kaldim.

1 Beğeni

ben de ilk kitimi kuralı yarın itibariyle 21 gün olacak. (Sabah ilk işim şişelemek) 14 gün sonunda eşitlenmişti ama sonra aralıklı olarak eşitlik bozuldu tekrar eşitlendi. Bu işlem 3 kere oldu. galiba kovada biriken co2 çok az da olsa hava kilidine baskı yapıyor. Böyle bir yorum getirdim. Ölçüm aleti almak şart yoksa bu tarz sorular kafa kurcalıyor farkındayım

• Ben hiç böyle olayla karşılaşmadım acaba neden oluyor? 8 kitlik bir geçmişim var ve hepsi 2. haftanın sonunda eşitlendi. Sıcaklık maksimum 24-minimum 19 derecelerde gezdi. Bir çok stilde bira kiti kullandım.

(Tek sorunumu buğday birasında köpürme ve taşma oldu o kadar.)

• Yaptığınız herhangi küçük farklılık var mıdır acaba ?

Arkadaşlar benim hava kilidim bir aydır eşitlenmedi. Daha fazla beklemek istemiyorum ne önerirsiniz . Bira kitin içinde bir aydır bekliyor zamanın uzaması bira için sorun teşkil eder mi :confused:

Hava kilidinin eşitlenmesinin bira yapımında en ufak bir önemi yoktur. :slight_smile:

2 Beğeni

Kitte uzun süre bekleyen bira sıkıntı olur mu acaba

1 kg şeker+ 0.5 kg şerbetçiotlu dme 23 lt olarak kurmuştum. Belki şeker oranının yüksek olmasından kaynaklıdır.

Yaptığım araştırmalar çerçevesinde şişeleme aşamasına geçebilirsiniz, kovada en fazla bir ay bekletmelisiniz daha fazlası yarar sağlamayacak ve şişe içinde ise 8 ay kadar bir süre bekletin diye bi yerden okudum yahut izledim.

Bu bilgi ne kadar doğru bilmiyorum ama mantıklı geldiği için hala hatırlıyorum. Sizinle de paylaşmak isterim.

Belli ki fazla şeker koyulduğu için büyük ihtimalle, tek fark o. Fg değeriniz çok az yüksek olacaktır numune alırsanız büyük ihtimalle. benim numunelerde 1002-1006 arasında ise sizin biranızın fg değeri 1010-1015 arasında olur gibi tahmin yürütüyorum. Bence şişelemelisiniz artık :slight_smile:

1 Beğeni

24.gün hava kilidi eşitlenmedi

Sanırım Taylan Bey’in bu yorumunu okumalısınız.

1 Beğeni

Biranizda bir sorun cikmaz, fermentorler her ne kadar gida amacli kullanima uygun olsa da petrol bazli oldugu icin 1 ay fazlasi onerilmiyor saglik acisindan. Cam fermentor (carboy vs.) Kullanarak ikinci fermantasyon uygulayabilirsiniz.