Hava kabarcigi cikmiyor

Slm herkeze ilk bira yapimim islem bittjkten so8 8 9 saat sonra hava kabarcigi cikti ertsi gun kesildi hava kitini cikartip tekrar taktim tekrar basladi sonra yine kesildi hava kitinde su cikis yonune dogru birikti diger tarafta su yok gaz cikisi olmuyor ne yapmaliyim

Merhaba. Isı’yı kontrol edin, kaçak olduğunu tahmin ettiğiniz veya ihtimali olan bölgeleri streç ile sarmayı deneyin
:slight_smile:

Hiçbir şey yapmanıza gerek yok. İki hafta bekleyin. Arada mümkünse ölçüm alın. İlk yaptığım kitte hiç hava kilidinde hareket olmamıştı. Ama ölçüm aldığımda fermentasyonun tamamlandığını gördüm. Çok da güzel biralarım oldu. Genelde kova ya da hava kilidinde kaçak olsa bile. Fermentasyon sırasında açığa çıkan karbondioksit içeriye oksijen girmesini engelliyor.

Tam benim yaşadığıma benzer bir durum.
Cumartesi akşamı 22-23 derecede kurulum yaptım. Ertesi sabah kontrol ettiğimde hava kilidinde hiç su yoktu. Hemen su koydum ve çok yoğun bir şekilde kabarcık çıkışı gördüm. Muhtemelen yüksek basınç tüm suyu dışarı fırlatmış (zaten kova kapağı da ıslanmıştı.) Suyu tekrar doldurunca 1 gün daha yoğun kabarcıklar devam etti. Ancak pazar gecesi durdu. Yani toplamda kabarcık çıkışı 24 saat kadar sürdü diyebilirim. Sonrasında biraz basınç vardı sadece. Sanki 1 günde tamamlanmış gibi :slight_smile:

Bugün 4. Gün. hava kilidindeki su miktarı da eşitlendi. Sanki herşey bitmiş gibi :slight_smile: Ancak forumdan okuduğum gibi, her durumda 10-14 gün kadar bekleyeceğim elbette. Sorun olduğunu düşünmüyorum çünkü kovaya her yaklaştığımda çok güzel bir bira kokusu geliyor. Ayrıca bu 4 gün içerisinde sadece 1 kez 25 derece, sonra hep 22-23 derecelerde gezdi. (Buzlar ile ısı kontrolü yapıyorum.)
Aklıma takılan 2 şey var, 1.si hava kilidindeki suyun tamamen dışarı atılması durumunda içeri hava girişi olma ihtimali. 2.si ise, musluk etrafında birkaç damla kadar sızıntı olması.

Sonuç hayırlısı :slight_smile: