Hava kilidi eşitlenmesi bir EFSANEDİR, takılmayın

Taylan Özdere Eyl '16

Hava kilidinin eşitlenip eşitlenmemesinin mayalanma açısından hiç bir önemi yok :smile: Kilidin eşitlenmemesi yalnızca kovanın içindeki basıncın atmosfer basıncından fazla olduğu gösteriyor.

Aynı şekilde hava kilidi aktivitesinin de mayalanma açısından hiçbir önemi yok. Başlangıç koşullarına veya ortam sıcaklığına göre hava kilidi aktivitesi erken başlayabilir, erken bitebilir, durup yeniden başlayabilir vb. Bunların hiçbir önemi yok.

Bu efsane nasıl yerleşti bilmiyorum ama fermantasyon başladıktan sonra hava kilidine bakmayı bırakın. Sizi yanlış yönlendirir.

Mayalanmanın seyri veya bitimi ile ilgili tek kriter yapacağınız yoğunluk ölçümü olur. Takip eden günlerde yaptığınız yoğunluk ölçümleri aynı sonucu veriyorsa, yani yoğunluk değeri sabitlendiyse şişelemeye geçebilirsiniz :wink:

Kit yapıyor ve yaklaşık 20°C civarında 2 haftayı doldurduysanız ölçüm yapmadan da şişelemeye geçebilirsiniz. Bu süre ve sıcaklık değeri korunduğunda mayalanma tamamlanmış olur.

2 Beğeni

Taylan Bey’in Eylül ayında göndermiş olduğu bir mesajı, yeni bir başlık açarak buraya yapıştırmanızdaki amacı öğrenebilir miyim? Madem yapıştrdınız, kaymaları, linklerden gelen metinleri düzeltseydiniz.

3 Beğeni

Mesajın kimin yazdıgını ve tarihini de ekledim, boylece Taylan bey’in 16 Eylül’de yazdıgını belirttim,bugun kendisi de baska bir konuya linkini yollamıstı.
Amacıma gelirsek de acılan konuların, soruların buyuk cogunlugu bu efsane ile ilgili, forumdasların bu konuya takılmadan rahatca bira yapabilmesi için, uyarı olsun diye konuyu actım.
Link yerine isim ve tarih koydum, bu konuya da fazla yazı yazmak istemiyorum, arada bir UP yapmayı planlıyorum.
umarım cevaplayabildim
sevgiler

3 Beğeni

Aramalarda (kullanırlarsa) başlarda çıkarsa aynı soruyu defalarca görmemek adına yararlı olabilir.

2 Beğeni

Açıklama ve metin düzenlemesi için teşekkürler.

1 Beğeni

Bu mantıkla o zaman bütün efsanelere başlık açalım, çöplüğe dönsün forum

1 Beğeni

degerli arkadaslar, tamamen iyiniyetle bir aktivitede bulundum, herkese sevgiler

5 Beğeni

Ben de az önce aynı konu ile başlık açmaya kalkışmıştım ki forum sağolsun ‘zaten var’ diye uyardı… Lütfen ama lütfen bir şekilde şu başlığı ‘yeni başlayanlar’ kategorisine sticky yapın artık! Hava kilidi eşitlenmesine saplanmış birçok adam var hala…

Taylan Bey Eylül’de göndermiş olabilir ama bu en tepede sticky bir başlık olarak durmalı ve artık onu da okumayan adama karşı tavır alabilmeliyiz :slight_smile:

2 Beğeni

Toplumda yanlış bilgilerin doğru bilgilerden daha hızlı yayıldığını kanıtlar tarzda bir başlık olmuş… Tebrikler umarım dikkate alınır.

2 Beğeni

Üç kit kurdum çaylağım. Bock kit ve onun ardı sıra uyguladığım buğday kit hava kilidi gayet orantılı eşitlenmişti?

Gaz çıkışının önemi yok durur başlar derken…haldır haldır 2 haftadır ve hala 20 sn de 1 gaz çıkışı varken yoğunluk ölçmeye gerek var mı?.:blush:

tamam, olcum zamanı gelmis. 2-3 kere aynı FG cıkıyorsa siseleyin, gozunuz hidrometrede olsun bence hava kilidi degil.

1 Beğeni

yahu 1 hafta daha bekle ne olacak? :smiley:

1 Beğeni

Bu sanırım aynı anda boşalma denen durum gibi. Fazla zorlamaya gerek yok, oluruna bırakmak, olmuyorsa da kıvamındayken hava kilidini çıkarıp şişelemek gerekir :wink:

2 Beğeni

Başlık bence de faydalı olmuş.En azından “3 hafta olmasına rağmen hava kilidimde ki su eşitlenmedi” tarzında bir başlık açıp sözlüğün en klişe cevabı kaç dakikada gelir diye trollük yapmayı düşünenleri engeller. (İtiraf edeyim düşündüm)

2 Beğeni

Efsane yeniden canlanır gibi olmadan vuralım tepesine balyozu;)))

4 Beğeni

Vur hocam vur.:blush:

Ben de dakikada bir hava çıkışı üç küsur haftanın sonunda bile
-tekrar yazayım- dakikada bir gaz çıkışı olan kite üç gün arayla yoğunluk ölçtünümüz mü yorumlarına gülüyorum.

Ne yoğunluğu? Ne dakikası? Fermentasyon bitmemişki.
Maya beslenmeye ve sindirime devam ediyor.
Afiyet olsun.:blush:

3 Beğeni

Bu başlığın ön sayfalarda olması hepimizin akıl sağlığı açısından da iyi olacak diye düşünüyorum;)

4 Beğeni

:smile::smile::smile: arada girip “selam” yazalim

1 Beğeni

burada dursun, bir insaf sahibi daha sadece UP yazarsa tekrar tepeye alırız.