Hava Kilidi Hakkında

Ilk bira kitimi 11 ocakta kurdum ve gaz çıkışını günde iki üç kez gözlemlemekteyim. Şuan gaz çıkış aralığı fazla bu sebeple maya aktivitesi var mı yok mu gözlemlemek zor oluyor.

Kendimce şöyle bir yöntem buldum;
Kovanın yukarısından biraz bastırıp iç dış basıncı eşitliyorum. Yani hava kilidindeki su aynı seviyeye geliyor. Bir sonraki kontrolde seviler arasında fark varsa anlıyorum ki fermantasyon devam ediyor.

Su seviyeleri değişmediğinde hidrometre ölçümü ile double check yapıp ok ise şişelemeyi düşünüyorum.

Bu yöntemin (basınç eşitleme) bir zararı var mıdır, iyi bir yöntem midir değil midir?

Saygılar

@sailorca
Yaptığınız işlem kovadaki havayı dışarı çıkarmadığı sürece zararı yok.
Ancak hava kilidinde dipte suyun bulunduğu seviye geriliyor mu yoksa hava tarafı şişiyormu bunu da gözleyebilirsiniz.

O zaman kova kapağıyla uğraşmak gereksiz.:blush:

Cevap için teşekkürler.

Kovaya bastırınca kova içindeki bir miktar gaz dışarı çıkıyor ki bu şekilde basınç eşitleniyor.

Dediğinizi anladım sanırım o şekide bakınca devam ediyor mu fermantasyon etmiyor mu tam anlayamıyorum.
Ancak seviyeleri eşitleyip bir süre sonra kontrol ettiğimde net olarak anlayabiliyorum.

Fazla bastırırsanız kova orjinal durumuna dönerken içeri hava girebilir, oksidasyon olabilir. Gereksiz risk almak gibi biraz, 2 hafta bekleyip ölçüm alıp şişeleyebilirsiniz bunun yerine. Sabırsızsanız daha erken ölçüm almaya başlar, sabitlenince şişelersiniz ama biranın üzerinde oluşan koruyucu co2 katmanını rahatsız etmeye gerek yok bence.

1 Beğeni

Cevap için çok teşekkürler. Peki ölçüm yapmak için numune alırken de yukarıdan oksijen girecek gibi, bu da riskli olmaz mı?

Eğer musluk müsaitse ordan alabilirsiniz, değilse oksijen girmesi mümkün evet ama kovadaki boşluk co2yle dolu olduğu için çabuk olursanız çok fazla sorun olmaz. Ben kovaları yere koyduğum için musluğu kullanamıyorum o yüzden çok fazla fg ölçümü almıyorum, minimum 2 hafta bekletmeye çalışıyorum onun yerine.