Hava kilidi seviyesi ve gaz çıkışı

(YigitAslan) #127

@eyup.ilhan hava kilidinin dibini oyun hamuru ile kapladim, fokurdama saatler sonra basladi. Bu kit tamamlaninca contayi degistirecegim.
Tesekkurler.

(özERDİNGER) #128

Merhabalar hava kilidindeki fabrika çiziklerini bıçak yardımıyla düzeltebilirsiniz ki ben başlamadan bunu yaparak başladım ve hiç bir sıkıntı yaşamadım. Veya bu kısım contadan kaynaklı bi zorlama olmadan gevşek bir şekilde takılıp çıkarılıyorsa teflon bant ile sıkı bir hale getirilebilir. Umarım güzel bir biranız olur. Biralı günler…

(Saner Gülşen) #129

Tabi henüz erken. Şişelemesini önermedim.en az 2 haftayı doldurması lazım ya da ölçüm yaparak şişeleyebilir.

(Eyüp İlhan) #130

eksik okumusum :slight_smile: pardon dostum. sonuc olarak hidrometre sart :slight_smile:

(Onur Kayatekin) #131

oyun hamuru yeterli işi gördü mü ?
oyun hamuru ile izolasyon sonrası çıkış devam ediyor mu?
halen manipülasyon yapıyor musunuz?

(YigitAslan) #132

Su an 24 saat oldu oyun hamuru ile mudahalemin ardindan. izolasyon saglamis durumda. Hava kilidi yaklasik 5 dakikada bir fokurduyor, dun mudahale oncesi su seviyesi esitti.

(YigitAslan) #133

Yaptigim mudahale boyle bisey, simdi baktim tam 2 dakikada bir hava cikisi oluyor su an.

(YigitAslan) #134

Efendim, tabii bu hamur belli bir sure sonra kuruyor veeee catliyor :))) yani 2 gunu kurtardi diyelim. Bugun hava kilidini cikaettim ve staraan uyguladigim teflon bant ile dibinden sardim bir kac tur. Sonra yerine yerlestirdim, onlem amacli yine dibinden biraz hamur yaptim. Su anda yine 2 dakikada bir sesleniyor oradan :slight_smile:
Bilgi vereyim dedim :slight_smile:

(Barışcan şeker) #135

Kit: Muntos Pilsner + 750 gr şeker + 500 gr şerbetçi otsuz kuru mal özü
Maya: Us-05
Toplam miktar : 23 Lt
OG : Malesef ilk kit heyecanıyla unuttum ancak sizinkine göre 250 gr az şeker ile 1045-1048 arası .
Maya serpme : 18 Derece ( 1 saat sonra oda sıcaklığına geldi 21 ve neredeyse hep sabit kaldı)

21 Aralık saat 21.00 da 18 derecelik şerbetime mayamı serptim ve kapağını kapattım. Tam olarak bugün 22 Aralık 21.45 te ilk baloncukları görmeye başladım dakikada 1 belki 2 defa . Ancak ben hava kilidine su miktarını biraz kaçırmışım baloncuklar sıklaştıkça su kırmızı kapağa yaklaştı. Ben de çıkardım kilidi ( kova içerisindeki bütün gaz fısss diye kaçtı tabi ama önemli değil hemen starsanlı pamukla kapattım ) suyu döktüm yeniledim yerine taktım 5 dk sonra içerisindeki su yine çıkış tarafına doğru yükseldi ve dakikada 20 belki 30 baloncuk çıkarmaya başladı. Bu şekilde yaklaşık 1 saat devam etti ve sonra yine sakinleşti dakikada 3-5 arası seviyesinde devam ediyor. Forumlarda okuduğum kadarıyla genel olarak ilk 3-5 gün şiddetli bir hava çıkışı oluyormuş sonrasında çıkış gözlemlenmese bile 14. gün bir kez daha ölçüm yapılması gerekiyormuş eğer 14 15 ve 16 gün ölçüm sonucu aynı ise şişeleme yapılabilirmiş. Bu arada mayalar çook yavaş olsa bile çalışmaya devam ediyorlarmış. O yüzden hava çıkışı saatte 1 bile olabilir siz göremeyebilirsiniz hiç önemli değil yeter ki dokunmadan 14 15 gün bırakın. Bu arada çok küçük hava kaçaklarının bir sıkıntısı olmaz merak etmeyin :slight_smile: Bol köpüklü ve lezzetli biralarınız olsun , iyi geceler.

(Onur Kayatekin) #136

bende artık saldım çayıra mevlam kayıra mayaları, çok bakmıyorum
minimal bir hava kaçağı olduğu için aktif gaz çıkışı izlemiyorum lakin

1 hava kilidi kova içi basıncın daha yüksek olduğunu gösterir vaziyette.
2 kapağı hafif bastırdığımda ,basmamla aynı oranda su seviyesi artıp azalıyor.(ciddi kaçaklarda orantısız hareketler oluyormuş)
3 conta etrafında herhangi kötü koku vs yok.
4 starsun yaptığım zaman yine tazikli olmasada hava çıkışı oluyor.

bunları kriter olarak belirledim az buçuk okuduklarıma göre.

hava kilidi eşitlendiğinde bir ölçüm alacağım, 1010 altı ise hemen şişeleyeceğim.malum kaçak var co2 bişekilde çıkıyor ama kilit eşitlendikten sonra kova içine bu kaçak dolayısıyla o2 girebilir. böyle bir strateji yaptım.

(mehmet ali) #137

merhabalar benim 3. kitim ve ilk defa başıma böyle bişey geldi. bugun 4. gun ve gaz cıkısı yok ama olanları yazayım;
1-kapakta iç basıncın artmış oldugu bombelesme
2-hava kilidinde su seviyesi cıkıs lehinde yukarıda
3-translüminasyon yaptıgımda kava kenarında krausen mevcut.
4-1 gun once ölçtüğüm yogunluk 1041 'tu 24 saat sonra ölçtüğümde ise 1030 olarak ölçtüm.

bunlara ragmen starsanla heryer baktım kaçak goremedım. yınede kapa etrafı ve hava kilidi etrafını strec filmle kapadım.

sizce ne yapmalıyım

(Mert Fidan) #138

Kaçak yoksa herhangi bir sıkıntı yok bence.