Hava Kilidi Su Azalması

(Alikemal Canbolat) #1

Selamlar,

Kitimi kuralı 2 gün oldu ve 24 saat sonra gaz çıkışı oldu. Fakat bugün bir baktım hava kilidindeki su neredeyse bitmiş. Şuan 19 derecede sabit şekilde. Üstündeki kırmızı kapağı sıkıca kapalı.

1- Tekrar su eklemeli miyim ? Ekleyeceksem illa kaynatıp soğutmam mı gerekiyor yoksa normal içtiğimiz damacana suyu olur mu ? :slight_smile:
2- Hava kilidinin üstündeki kapağı kapacak mıyım yoksa üstü açık mı kalacak ?
3- Suyun, kitin içine dökülme ihtimali var mı ? Döküldüyse zararı olur mu ? (içine dökülmesi bana biraz zor geliyor )

(Bu arada ikinci kitim bu, ilkinde böyle sıkıntı yaşamadım gayet süper oldu ve içmeye devam ediyorum )

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür eder, bol köpüklü günler dilerim…

(Brewmetheus) #2

Merhaba,

1- Tekrar su eklemeniz gerekir. Ortamın sıcaklığından kaynaklı olarak, su buharlaşmış olabilir. Kaynamış soğumuş veya damacana suyu olabileceği gibi, Starsun da koyabilirsiniz. Sizin tercihinize kalmış.

2- Hava kilidinin üzerindeki kırmızı kapak kapalı olursa, kontaminasyonu önlersiniz ve olası buharlaşmanın da bir kısmını önlemiş olursunuz.

3- Hava kilidi içerisine koyduğunuz suyun kitin içerisine dökülmesi sorun yaratmaz.
Hatta şişelemeye geçildiğinde, hava kilidini kapaktan çıkartmayı unutan arkadaşlar, hava kilidindeki suyun tamamının kite karışmasına sebep olurlar ki, tamamı karışmış olda dahi sorun çıkmaz.

(Alikemal Canbolat) #3

Çok teşekkür ederim cevaplarınız için…

(Alper Baysal) #4

Çok seyreltik bir patasyum metabisülfid çözeltisi hazırlayıp hava kildine koyuyorum dökülse bile problem olmuyor.