Hava kilidi su seviyesinde azalma ve çok çok az sızdırma hakkında

( P.G.) #1

Merhaba,

24 saat önce ilk Pilsner kitimi kurdum. İlk 8 saat içerisinde hiç gaz çıkışı olmadı ve musluğun takıldığı yerden 2-3 damla sızıntı yapmış, musluğun yönünü çok az sola yukarı çevirdim ve az biraz açık konumuna doğru kolu çevirdim. 12 saat sonra gaz çıkışı başlamış ama yine 2-3 damla sızıntı yapmış, bu sefer eskisi gibi yönü sağa aşağı çevirdim ve az biraz daha açık konumuna doğru kolu çevirdim. Şimdi saatlerdir sızıntı yok gibi ve gaz çıkışı aşağıdaki 7 saniyelik videodaki gibi.

7 saniyelik video: https://vid.me/p1Eg

Soru 1: Bu sızıntılar yüzünden biram heba olmuş mudur?
Soru 2: Hava kilidindeki su seviyesi az gibi, eklemem lazım mı?. Bir de nereye gitti bu su? (Bu arada hava kilidindeki su starsanlı idi)

Teşekkürler.

(biraci) #2
  1. Bir şey olmaz merak etmeyin.
  2. Su ekleyin biraz daha. Starsanlı su yukarı doğru kabarcık yapıp ufak ufak hava kilidinin üstünden ufak ufak taşıyor. Videoda da görülebiliyor o yukarıya doğru giden kabarcıklar. Bende de star sanlı suda eksilme oluyor çok fokurdamada. O yüzden ilk 1 hafta içme suyu koyuyorum kilide, 2. hafta aktivite azalınca içine 1 damla star san damlatıyorum tepeden.

( P.G.) #3

Çok teşekkürler. Ben eksildikçe içme suyu ekleyeyim en iyisi.

(Eren Ozturk) #4

Su seviyesi ne olmalı? Ben de Star San’lı su eklemiştim, sabah baktığımda sıvı miktarı azalmıştı. Üzerine su kaynatıp ve soğutup eklemem sorun olur mu?

(Emre) #5

Üzerine starsanlı su ekleyebilirsiniz. Bütün kitlerde bu durum olabilir ancak özellikle buğday birasında çok gaz çıkışı olduğu için su seviyesinde azalma görülebiliyor.

(Emrah Boz) #6

Merhaba,
Ben de bu işe yeni başlayanlardanım. Siparişini verdiğim başlangıç setinden hava kilidi aşağıda linkini verdiğim modeldeki gibi çıktı.

Her şeyi harfiyen uyguladıktan sonra hava kilidine su ekleyip kova kapağına yerleştirdim. Bu sabah baktığımda yoğun bir gaz çıkışı olduğunu fark ettim ama hava kilidindeki su seviyesi azalmıştı. Bu kilide su takviyesi yapmam için kapağını açmam gerekiyor ve kapağını açarsam da kovanın içini atmosferle direk temasa geçirmiş oluyorum.
Su seviyesi daha da düşer mi? Ne yapmam lazım?
Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

(Mert Erkol) #7

Hava kilidi atmosfer ile kova içi arasındaki bariyerdir. dolayısı ile kilidin kapağını açmakla herhangi bir sorun yaşamazsınız. Su takviyesi yapın.

(Emrah Boz) #8

Cevabınız için teşekkür ederim. Ama ürünü incelediğimde benim anladığım;
Kilidin gövdesinin içindeki boru normalde kovanın içini atmosfere açıyor. bu borunun çevresinde su haznesi var ve kilidin kapağını kapattığımızda borunun atmosfere açık olan ucunu su haznesine yönlendirip atmosferle temasını engelliyoruz. Yani kapağı çıkardığınız anda borunun ucuyla çevresindeki su haznesinin herhangi bir bağlantısı kalmıyor ve boru atmosfere açılıyor. Yanılıyorsam düzeltin ama ürünü incelediğinizde bu sonuç çıkıyor.
Yani kapağı açmak şu anda beni çok korkutuyor :slight_smile:

(Mert Erkol) #9

Fermantasyon başladığında kova içi basıncı kova dışı basıncından çok daha fazla olur. Hava çıkışı bu nedenle olmaktadır. Bu basınçla hava çıkışı varken, şerbetiniz ile atmosfer arasındaki hem hava kilidi hem co2 gayet iyi bir bariyerdir. Kısa süreli olarak (örneğin tıkanan hava kilidinin temizliği veya su ekleme) kovanıza zarar vermeyecektir