Hava kilidi tıkandı gaz çıkışı kesildi

(Prost! Weissbier) #1

1 kg dme ve 21 litre olarak muntons buğday kitini kurdum sabah uyandığımda gaz çıkışı başlamıştı akşam işten eve geldiğimde kristal hava kilidi tıknamıştı hemen çıkartıp starsanlayıp yenisi ile değiştirdim bu sefer de sabah kalktığımda tıkanmıştı gene aynı işlemi yaptım ancak gaz çıkışı durdu. kapakta bombelenme var ve normal olan maya kokusu devam ediyor. sıcaklık stabil 22- 23 derece olarak gösteriyor altına veya üstüne çıkmadı ve bir daha hava kilidi tıkanması sorunu yaşamadım. Acaba fermentasyon devam ediyor mu yoksa bi sorun var mı ?

(Deniz) #2

Basinctan dolayi kapak biraz acilmis olabilir, deforme olmus olabilir. Yuksek ihtimal kacak vardir bombe varsa. Fermantasyon ne zaman basladi ?

(Prost! Weissbier) #3

15 mayıs saat 12.55te kapağı kapattım ve beklemeye başladım ertesi sabah 8 de uyandığımda başlamıştı. kapağı iyice kontrol ettim acıklık göremedim. acaba hava kilidinin contasında mı problem var

(Deniz) #4

Maya ne kullandiniz acaba ?

(Prost! Weissbier) #5

wb06 buğday mayası kullandım
2 paket buğday dme kullandım hiç şeker yok 20 litre su ve kitin kendi özgül ağırlığı yaklaşık 21 litre olarak kurdum 22 derecede başlattım şu anda 23 derece.

(Deniz) #6

En saglikli cevabi hidrometre olcumu verecektir ama bu sure zarfinda, belirttiginiz sicakliklarda wb06’nin 1kg dmeli kiti islemesi pek olasi degil. Kacak uzerine yogunlasin bence. Contanin etrafini sarabilirsiniz test amacli. Uhu pattafix vs. is gorecektir. Disini da streclerseniz buyuk ihtimalle hava kilidiniz fokurdamaya baslayacaktir.

(Prost! Weissbier) #7

hidrometre ile ölcüm yaptım az önce 1012 çıktı 5 günde bu değere gelmesi normalmi. Rengi çok bulanık kokusu normal tadı çok hafif ekşimsi idi ama öyle kötü ekşi değil

(Deniz) #8

Normal. Sıcaklıktan dolayı maya hızlı çalışmış olabilir. Yine de 10-15 gün kadar bekleyin.

(Prost! Weissbier) #9

niyetim en az 15 gün bekletmek yönünde belki daha fazla da kovada tutabilirim.

(Prost! Weissbier) #10

20mayısta ölçtüğümde 1012 çıkan yoğunluk bu sabah ki ölçümümde 1004 çıktı. Tadı acımsı ekşilik devam ediyor. Bozulmuş olabilir mi ne dersiniz @Taylan bey, @Crafter bey

(Deniz) #11

Icilemeyecek kadar kotu kokmuyorsa, tadinda sirkemsi bir keskinlik yoksa bozulmamistir. Bozuk bira kendini belli ediyor merak etmeyin.