Hava kilidi ve aktarma çubuğu

(Doğuş Yılmaz) #1

Bol mayalı günler dilerim herkese arkadaşlar:) Şimdi kafama takılan 1-2 soru var,deneyimli arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim. Tıpalı hava kilidi ve başlıklı hava kilidi arasındaki avantaj ve dezavantaj nedir? Yani damacanada yapılacağını varsayarsak işlemin ikisi de uygun görünüyor,ama hangisi daha kullanışlı ve tavsiye edilir? 12lik kullan at damacanada yaparsak ikisi de uygun olur mu,yoksa sadece 19luk damacanalar için midir? Bir diğer aklıma takılan soru,damacanada hazırladık kitimizi ve direk aktarma çubuğuyla dolum yapmak istiyorum,ama aktarma çubuğunu alırsak ucunda şişe doldurma çubuğu yok,ekstra alayım desem ürünler arasında göremedim. Tekrardan haydee kovaya aktar oradan mı şişeleme mi yapayım? Bunlar kafama takılan soru işaretleri,yanıtlarsanız sevinirim. Fermantasyonunuz ve gazınız hayrolsun.

(Özgür) #2

Tıpalı hava kilidi cam damacana için, başlıklı olanı ise plastik damacana için kullanılıyor. Aktarma çubuğu kovanın doldurma çubuğuyla uyumlu.

(Sercan Ergün) #3

Ben Abant su dan cam damacana aldım 19 LT. 70 TL ye onunla fermantasyon yapıyorum fakat ağzı dar bu yüzden tıpalı hava kilidinin maket bıçağı ile çapını küçültmek zorunda kaldım. bana göre tıpalı daha iyi hiç bir şekilde gaz kaçışı olmaz tamamen damacana girişini kapatıyor (silikon gri tıpa). bunun dışında hortuma ihtiyacınız yok diye düşünüyorum bir sürahiye boşaltıp oradan huni ile şişelere geçirebilirsiniz. hem sürahiye boşaltırken türbent yardımı ile biranızı süzebilirsiniz bunun dışında huninin dar kısmına ben temizlik süngerini kesip koyuyorum oda extra bir süzme sağlıyor daha berrak bir bira elde etmiş olursunuz. mikrop kapar vs. diye birşey yok siz sürahi ve huniyi güzelce yıkayın yeter.

Mexican Cerveza Bira Kiti
(Doğuş Yılmaz) #4

Teşekkür ederim açıklama için,aktarma çubuğu ekstra satılaydı iyiydi aslında:)

(Doğuş Yılmaz) #5

Dediğiniz gibi gri olan her türlü damacanaya uydurulur gibi geliyor. Sürahiyle dolum da mantıklı geldi ama köpürme olmuyor mu doldururken?

(Sercan Ergün) #6

ben huniden geçirirken filitre ettiğim için yavaş dolum oluyor sünger hızlı doluma izin vermiyor bu yüzden köpürmez ama direk dökmeyi denemek gerekir açıkçası denemedim.

(Özgür) #7

Rica ederim. Ekstra doldurma çubuğu almak için yardim@butikbira.com’a mail atabilirsiniz. Bu gibi isteklere olabildiğince çözüm üretmeye çalışıyorlar.
Tıpalı hava kilidi (gri olan) her türlü damacanaya uymuyor, sorun yaşayanlar anlatıyordu grupta.

(Doğuş Yılmaz) #8

Teşekkür ederim,doldurma çubuğu için bir mail atıp şansımı deneyeyim o zaman.

(g d) #9

Yanlış anlamayın da, yaptığınız şeyler bana asla yapılmaması gereken şeyler gibi geldi. Hem sürahiye boşaltırken biranızı hava ile temas ettiriyorsunuz (oksidasyon), hem de tülbent ve sünger ile filtre ederken temizleme ve arındırma işlemleri için bir sürü emek harcadıktan sonra biranıza bakteri bulaşması olasılığını arttırıyorsunuz.

(Sercan Ergün) #10

biranın hava ile etkileşimi kötü bir durum değildir pilsner birayı Çekler hala geleneksel olarak açık kaplarda hava kilidi olmadan üretmektedir.

(Özgür) #11

Bunlara ek olarak süzmek de doğru değil. Tortu süzülürken maya da süzüleceğinden gazlanma ve köpük konusunda sorun yaşanabilir.

(Sercan Ergün) #12

https://www.youtube.com/watch?v=BwW7ywj6Uic Buradan bira yapımı ile ilgili fikirlerinizi genişletebilirsiniz ve açık fermantasyon nasıl oluyor bakabilirsiniz.

(Sercan Ergün) #13

bağlantıda arkadaşımız 1 mikron ile filitrelemiş bakınız isterseniz. https://www.youtube.com/watch?v=P6v2-34TlAw

Maya kokusunu yok etmek için öneriler
(Sercan Ergün) #14

süzme işlemi için ek olarak şunuda söylemek isterim evde rakı yaparken 3 distilasyon yapıyorum(pot stilde) ve amayı ayıklayamıyorum en az 5 distilasyonda ancak oluyor benim yaptığım süzme işlemi ile mayayı yok etmek imkansız gibi birşey. Yanlış anlamadım söylediğinizi sizde benim cevaplarımı yanlış anlamayın tabiki bunları yapıp yapmamak tercih meselesi.

(Özgür) #15

Bu videoyu kaynak alarak “biranın hava ile etkileşimi kötü bir durum değildir” demek yanlış. Orada devasa boyutlarda, kontrollü ortamda endüstriyel bir üretim yapılıyor (Ki o da asıl üretimin yanında yapılıyor), biz ise ev koşullarında düşük hacimli biralar üretiyoruz. Şartlar aynı değil yani. Ev koşullarında mikron ölçeğinde süzme yapabilen yapsın tabi, dediğiniz gibi tercih meselesi.
Rakı yapmayı bilmiyorum, yasal olmadığı için ilgilenemiyorum maalesef.

(Sercan Ergün) #16

ev emin ol daha temiz ve o videoda direk olarak hava ile temas söz konusu bakın izlediyseniz duyduğunuzu var sayıyorum ‘‘geleneksel yöntemler ile’’ diyor. Geleneksel yöntem dediğimiz şey o yörede daha önce yapılan şeklidir. Fabrikadan önceki üretim şeklidir. Fabrikadan önce böyle üretiliyorsa bu insanlar biralarını uzayda fermante etmediklerine göre ev koşullarında fermante etmişlerdir. hava mayanın daha hızlı çalışmasına sebebiyet verir ben açık fermantasyon yaptım hiç bir sıkıntısı yok burada kimseyi yanlış bilgilendirmekte istemem ayrıca.

(Özgür) #17

Gelişmiş makineleri yok diye devasa üretim alanlarına ev koşulu diyemeyiz.
Geleneksel yöntemlerle endüstriyel boyutlarda üretim yapılabilir (Görüyoruz ki yapılıyor).
Havada sadece oksijen yoktur.

(Sercan Ergün) #18

bakın kimse birden ben açık fermantasyon yapacağım deyip 5 ton buğdayı vs. çöpe atma riskine girmez. Öncelikle bu yöntemler denene denene ortaya çıkmış yöntemlerdir ve herzaman küçük boyutlarda yapılmışlardır. Bu yöntemler geleneksellik adını almışsa yöre halkının evinden geçmiştir buna emin olabilirsiniz. Ayrıca bakteri bulaşır dediniz, oksidasyon olur dediniz. Süzülünce maya azalır vs. dediniz bakın hiçbiri olmuyor siz tabiki elinizi korkak alıştırabilirsiniz. gözünüz ile açık fermantasyonu gördüğünüz halde neden evde yapılamaz diyorsunuz anlayamadım bir kullanılmayan oda ya da kullanılmayan tuvalet banyo vs. de yapılabilir. etraf temizlenir ve kurup yapabilirsiniz. ben sert içkiler ile uğraştığım için bir gün viski için arpa ve mısırdan kurdum 2. kez yaacaktım fermantasyon işini. 19 lt damacanaya 19 tl olarak 1090OG yoğunluğu bilinçli bir şekilde 1090OG yaptım fakat tecrübem eksikti taşacağını hiç düşünmedim ilki taşmamıştı 1080ogydi. küçük tuvalete koydum kapıyı kapattım muhteşem bir gaz çıkışı oluyor ve çok fazla köpürüyor taştı tabiki küçük tuvalet perişan oldu tıpayı atmış üzerinden. Kapağını kapatmadım öyle fermantasyona bıraktım ortalığı temizleyip. 7. gün aldım distile ettim sorun yok sağlıklı bir şekilde olmuş. Şimdi ben kendi ellerimle yaptığım açık fermantasyona siz evde olmaz diyorsunuz. Bakın bu biradan farklı olabilir o farkıda söyleyim hemen size OG ve FG değerleri farklı olabilir yoğunluk arttıkça fermantasyonda taşma riski artıyor bu oluşan köpük sayesinde açık olarak yapılıyor olabilir ya da yogunluğa bağlı olarak mayayı arttırıyoruz fazla maya kullanarak yapılıyor olabilir. mesela ben 1090OG ye 50gr maya ekledim ki bu litre başına 2.5 gr gibi oluyor belki bu yüden fermantasyonum oldu. Fotoğraf yükleyeceğim fakat sorun var sanırım en azından ürünlerimi göstererek fermantasyon hakkında tecrübeli olduğumu göstermek isterdim size.

(Özgür) #19

Estağfurullah Sercan Bey, bana tecrübenizi ispatlamak zorunda değilsiniz.
Şöyle söyleyip kendi açımdan konuyu kapatıyorum: Henüz maya döktüğüm, alkol oranı sıfır olan masum :slight_smile: mayşeyi kesinlikle açık olarak bırakamam, tavsiye de etmem.