Hava kilidinde kaçak olanlara tavsiye

Forumda oldukça yeniyim ancak gözüme çarpan bir husus var o da kovalarda oluşan hava kaçakları.
Birçok sebebi olabilmesine karşın en yaygın sebep kanımca hava kilidi contası. Naçizane kendi çözüm yolumu paylaşmak istiyorum.

• Kaçak olan hava kilidi contasını kapağın üzerinden bal ile kapatmanız kesin çözüm oluyor.

Not: isteyen olursa fotoğraf paylaşabilirim.
Keyifli günler :slight_smile:

1 Like

Selam Az önce kapak contası kova içine düştü kit bugün tam 8.günündeydi streçleyip taktım sıkı gibi görünüyor ama eminde olamadım. Senin yorumunu tesadüfen gördüm. Resim yollayabilir misin? Gerçi hava kilidini çokda oynatmak istemiyorum ama yinede belki lazım olur
Bol biralı günler :beers:

1 Like

Hava kilidiyle oynamanıza gerek yok sadece bal döküyorsunuz :slight_smile:

1 Like

Bu akşam denedim bende, sonuç muazzam! :slight_smile: öneri için teşekkürler

1 Like

Bu cozum harika dostum aklınlla bin yaşa

Selam,

Bu yöntemi kullanıyorum, kesinlikle tavsiye ederim.
Teflon sarmakla uğraşmayın, kesin çözüm bu.

Contanin kovaya gectigi kisma makara dolar gibi teflon bant sardim ardindan kovaya taktim contayi, simdi hava kilidini biraz zorlayarak takabiliyorum contaya, o derece saglam oldu milim sizma yok

1 Like

2 parçalı hava kilidi kullanabilirsiniz. Alttan üste genişleyen bir yapısı var. Ne kadar geçirirseniz o kadar sıkışıyor. Teflon banda bile gerek kalmıyor. Ben klasik hava kilidini bir daha hiç kullanmadım.

1 Like

öneri için teşekkürler, temizliği zor olmuyor mu sonrasında.

Yok rahatça temizleniyor. İçteki boru için incevuzun bir bez de kullanılabilir

1 Like

Aynı sorun ikinci kitimde başıma geldi. Contayi söküp kovayı temizleyip contayi takip ikinci defa kullandım 48 saat geçmesine rağmen hava çıkışı başlamadı fis fis sıktım yine hava kabarcığı olmadı kenarlarda bende sıcak silikon u basıp denedim mübarek o yoğun silikondan minik hava kabarcığı çık ti çaresizce forumu ararken bal çözümünü gördüm balı iyice döktüm, sonra aklıma geldi neden sıcak silikonla conta etrafına havuz yapmıyorum dedim hemen bir havuz conta bal gölünde şimdilik muazzam hava çıkışı var sabah tekrar bakacağım çözüm için teşekkürler

Sıcak silikonu hava kilidi çevresine, kapağa mı sıkıyorsunuz?

Silikonu conta çevresine ve hava kilidi ile birleşim yerine sıktım ama tutmadı kabarcık çıktı.Bende çaresizce forumu ararken bal çözümünü denedim.contayı kanımca tam oturtamadım.balı döküp etrafına conta çevresine havuz gibi set yaptım.(Önce seti yapsam daha fayladı olacaktı sonradan geldi aklıma)bal içinde kaldı ve hava çıkışı kesildi dün akşamdan beri hava çıkışı gözlemliyorum sıkıntı yok. kapağa silikon sıkmadım kapaktan kaçırmıyor sanırım ama yine de streç ile sardım bantladım oradan kaçak yok kovayı daha ikinci kullanmam çünkü.

Ben kova kapağını streç filmle güzelce bir sarıp ve hava kilidi için pay bırakıyorum. Üç veya dört kitte bir hava kilidi contasını değiştiriyorum. Şu ana kadar hava çıkışı konusunda bir sorun yaşamadım. En son yedinci kitimi de aynı şekilde yaptım. Bu arada ticari her hangi bir balı evime yıllardır sokmuyorum. Sonuç olarak conta değişimi ve streç film en garanti çözüm bence.

Ustam ben bunu yaptım ama bal akışkan 5 dakikaya heryere dağılıyor ne kdar toplasakda

Bal dağılsa da olur bir kısmı kalsa bile yalıtıma yeter.
Yine de emin olamıyorsanız, yukarıda arkadaşların önerdiği gibi hava kilidini merkez alacak şekilde kapağın dış kısmında 3 cmlik bir silikon çember oluşturabilirsiniz. Bir nevi havuz olur ve içine balı koyabilirsiniz böylece bal dağılmamış olur.
Kolay gelsin, biralı günler :beers: :honeybee:

Zaten hava çıkışım hiç kesilmedi peki bu conta kaçaklarını yaşamamak için hangi hava kilidi garanti?

Hava kilidi hareketi görmeniz hiç önemli değil takılmayın bu kadar kabarcık çıkmış çıkmamış gerçekten hiçbir önemi yok. Ben hiç bakmam mesela şerbeti uygun sıcaklıkta mayalarım vr sadece sıcaklık takip ederim. Uğraşmayın bu kadar gerek yok bence. İyi günler.

8 adet kit kurdum, ne streç taktım, ne bal döktüm, nede conta değiştirdim ve tek bir şişem bile heba olmadı.
Arkadaşlar, kurulumu dikkatli ve doğru yaptıktan sonra musluk kaçağıda yoksa eğer hava kilidi veya kapaktan hiç bir şekilde kova içine hava giremez. Kova içinde fermantasyon anında daima artı basınç oluşur, onun için odada ekşimsi maya kokusu oluyor zaten. Bu durumlara çok kafayı takmayın derim.
Bol köpüklü biralar :beer::beer::beer: