Hava Kilidinde ki Su Boşaldı

Merhabalar
Bu haftasonu 2. bira kiti denememi Export Pilsner ile yaptım
Cumartesi kiti kurdum ve hava kilidini çizgiye kadar su ile doldurdum
Pazar sabah uyandığımda kilit içinde hiç sıvı kalmamıştı. Bunun olması için 2 senaryo olabilir:
1-Kova içinde yanlış bir reaksiyon sonucu vakum oluşması. Böyle birşey mümkün mü?
2- Sıcağa bağlı olarak içine ki tüm sıvının buharlaşmış olması. Sıcaklık ne kadar yükselirse yükselsin bu çok olası mı?

Suyu tekrar tamamladım ve çok sağlıklı şekilde yoğun gaz çıkışı var şu an
Ancak bu sabah kontrol ettiğimde yine sıvı seviyesinde azalma var.

Gelelim sorulara:
1- İlk kurdugum kitte şerbet 3 hafta kovada kalmıştı ve hiç eksilme olmamıştı. Bu eksilme normal midir?
2- Sıvı eksildikçe tamamlamam gerekir mi?
3- Sıvı boşaldığı zaman içeride ki şerbet herhangi bir zarar görmüş müdür?

Ortam sıcaklığı yüksekse ve ışık alan bir yerdeyse kova içe doğru büzülür. Buda vakum etkisi yapıp suyu içeri çeker. Tabi büzülme derken çok fazla değil.

Fazla co2 çıkışından dolayı su dışarı taşarak bitmiş olabilir sanırım. Benim ilk kitim yorkshire bitterde sürekli bitiyordu su ben de sürekli ekliyordum hiçbir sıkıntı yaşamadım zaten fermantasyon sırasında co2 çıktığı için ve co2 havadan ağır olduğu için havayla teması olmuyor kolay kolay ısı çok fazla yüksek değilse temizliğe dikkat ettiyseniz korkmayın ama yine de suyu ilave edin siz bittikçe.

Tahminim sıcak nedeni ile buharlaşmış olması
Ancak asıl kritik soruyu sormayı unutmşum.
Kurulumu yaptıktan yaklaşık 18 saat sonra hava kilidini boş görünce dayanamayıp kapağı aralayıp içeriye baktım
Bu durum bira için ne kadar büyük sıkıntı yaratır?
Şu anda gaz çıkışı çok sağlıklı şekilde devam ediyor

Su mutlaka ekleyin. Kaynamış soğutulmuş su ya da starsun’lı su.

O ooo :confused:
Bende export pilsneri yazlıktaki buzdolabında kurup sürekli kontrol edemeyeceğim için belli ısıyı termometre ile ayarlayıp kendi halinde 3 hafta bırakmayı planlamaktaydım ama bu su azalma hadisesi korkuttu, ya ben bırakıp gittiğimde bu olay yaşanırsa :disappointed:

Sanırım en iyisi bu işi hafta sonu yapıp 1-2 gün de olsa gözlemleyip bir problem olmadığından emin olmak :confused:

Bu olay genelde yüksek sıcaklıkta fazla hızlı fermantasyonlarda gerçekleşiyo, dolapta 18 dereceye sabitlenmiş bi kovada olacağını sanmıyorum pek.

İçime su serpildi biraz.
Teşekkürler.

21 dereceye sabitlemeyi planlıyorum.

Hava kilidine koyacağınız suya çok çok az starsan koymanız gerekiyor. Yoksa hızlı seyreden fermantasyonlarda suyun tamamı köpürüyor ve kırmızı kapaktan dışarı taşıyor. Hava kilidi için kabaca 0.5 lt suya yarım çay kaşığı yeterli gelecektir.

En son koyduğum kaynamış soğumus suda herhangi bir eksilme olmadı
Ancak devam ederse starsun luyla devam edeceğim
Teşekkürler

Cümleyi çok açıklayıcı kurmamışım, izah edeyim. Starsan suyun köpürerek dışarı çıkmasına yol açıyor. Kullanılacaksa çok çok az kullanılması gerekiyor hava kilidi için. :slight_smile: Starsan koymadığınız su dışarı kaçmayacaktır. (Buğday maltı, buğday kiti vs. ile yapılan çok vahşi seyreden fermantasyonlarda su eksilebiliyor.) :slight_smile:

Cumartesi günü bende export pilsner kitimi kurdum ve şu ana kadar her şey yolunda gidiyor.
Yalnız bir teşhisim var ki paylaşmak istedim; hava kilidine starsunlı su koydukça su eksildi, tahminimce fokurdadıkça köpürüyor ve bu köpükler kapaktan dışarı atılıyor. 2 günde 4 kere starsunlı su ekledikten sonra bugün kaynatılıp soğutulmuş normal su koydum ve her şey yeniden yolunda gitmeye devam ediyor, fokurtu tam gaz devam ve su seviyesinde eksilme yok.

3 Beğeni

Bugün Lager Kiti’ni(1kg şeker ile) kurduk. Benim ilk bira yapım denemem ama küçük sıkıntılarım var.

1. Hava kilidine normal su(kaynatılmamış)koydum ve su seviyesi biraz çizginin altında. Bu ileride bir soruna yol açar mı ?
  2. Kurulumdan 4 saat kadar sonra birkaç damla akıttı ama şuan akıtmıyor. Bir sorun olur mu ?
  3. 18 derece’de dolabımın içinde bekletiyorum lager için uygun mudur ?
  4. 2 hafta sonunda ölçüm aletlerini ayrıca almak önemli midir ? Yoksa almadanda hoş kıvamlı bir tat bulabilir miyim?
    Teşşekürler.

starsan eklediginiz sular dah cok kopurur, aman dikkat.basit guzeldir, kaynamıs,sogumus su ekleyin, star san lı su ile ugrasılmaz…