Hava Kilidinden Gaz Çıkmaması

(Ali) #1

Öncelikle herkese merhabalar ilk deyemim olan pilsenerden her şeyi tarife göre yaptım. Yaptıktan 4 saat sonra ilk gaz çıkışlarını gözlemledikten 6 gün sonra gaz çıkışı durmuş ancak hava kilidindeki su eşitlenmemiş durumda. Kova sıcaklığı 20-21 derece seyrediyor. Sebebi ne olabilir ?

(Boo Beer) #2

Endişelenecek hiç bir şey yok, gayet normal, mayalar hafif dinlene dinlene sindirmeye devam ediyor. İlk zamanki gaz çıkışı diner yerini sakinliğe bırakır. Zamanlada eşitlenir. Ama bu mayalanmanın bittiği anlamına gelmez. :blush: Ben 14. gün sonunda şişelemiştim. Gayet güzel bir tadı oldu tavsiyem 14. gün sonunda fakat sabrınız varsa pilsner kitiizi 21. gün sonunda şişelemeye geçebilirsiniz.

(Ertuğrul Arda) #3

Kesinlikle endişelenecek bir şey yok. Garantisi benim hiç merak etme.
Çok kesin konuşuyorum değil mi? Ama gerçekten merak etme.
Fermentasyon konusunda hiç acemi değilim, ana konu bira olmasa da “fermentasyon işini iyi bilirim” diyebilirim. Bira işine başlamasaydım CO çıkışı yoksa fermentasyon yok diye yemin edebilirdim. Ama ilk Pilsener kitimi kurup da neredeyse hiç CO çıkışı olmayınca kesin hata yaptım diye düşündüm. O kiti şişeledim şimdilik içmeye erken de olsa iki şişesini afiyetle içtim gayet güzel.
Şimdi de bir Lager kit kurdum, öyle bir gaz çıkışı var ki, mahalle tamamen CO kokmakta.
Kısacası ben bir anlam veremesem de gaz çıkışı olsa da olmasa da güzel bira oluyor.
O yüzden merak etme senin biran da güzel bira olacak.

(Efe Baradan) #4

bende de 1 hafta sonunda neredeyse durmuştu durum normal bence

(Ali) #5

Olgac bey ben 1 ay bekletmeyi düşünüyorum kovada bir zararı olurmu

(Ali) #6

Ne zaman kilitdeki su eşitlendi acaba?

(Ali) #7

Teşekkürler bende 2.kit olarak stout düşünüyorum

(Boo Beer) #8

Eğer uygun şartlar sağlanırsa 1 ay beklemenin bir zararı olmaz diye düşünüyorum. Fakat daha önce uzun süre bekletenlerde fikirlerini verirse daha garanti olur. Ben şimdiye kadar en fazla 3 hafta beklettim :slight_smile:

(Efe Baradan) #9

Muhtemel 8 ila 9 gun sonun da esitlenmisti