Hava kilidini çıkarmayı unuttum !

(Emre) #1

Arkadaşlar merhaba. 18 gün önce 1 kg toz şeker ile 23 litre olarak kurduğum pilsner kitimi bugün itibariyle şişeledim.18 gün boyunca ortalama sıcaklık 23-24 derece idi. Extra bir şey kullanmadım.(DME,şerbetçi otu vs.) Bugün şişelerken ilk 5-6 şişeyi doldururken hava kilidini çıkarmayı unuttum,sonra çıkardım hemen. Acaba biranın tadında vs. bir problem olur mu merak ediyorum. Daha önce böyle bir deneyimi olan oldu mu acaba? Ayrıca mayalanma sıcaklığının ortalama 23-24 derecede kalması biraz yüksek bi değer bildiğim kadarıyla. Bunun bira tadına etkisinin olmaması için yapabileceğim bir şey var mı? Şişede daha uzun süre bekletmem mi gerekiyor? Cevaplarınız için teşekkür ediyorum.

(Ali) #2

Emre bey bir şey olucağını zannetmiyorum benim pilsenerim 21-22 derecede kovada bekledi şişelemeden önce biraz meyvemsi tatlar alıyordum 1 hafta sonra onlarda geçti

(Emre) #3

Teşekkür ederim. Yani ortalama olarak 1 hafta şişede bekleyince kötü tatların gittiğini söylüyorsunuz. Şişede daha uzun bir süre bekletmeme gerek yok değil mi? 2-3 hafta bekletenler de var,o yüzden soruyorum :slight_smile:

(Ali) #4

1 hafta benim sabırsızlığım :slight_smile: kendi yaptığımız biralar pastörize edilmediği için içinde canlı mayalar vardır.Bu yüzden biralarınızı uygun sıcaklıkda ne kadar uzun süre bekletirseniz biranızın tadı o kadar iyileşecektir.Bira işi titizlik ve sabır işi gibi duruyor :).Örneğin ben şimdi yapıyor olduğum %100 malt lageri 1 ay kovada 1 ay şişede bekletmeyi düşünüyorum.

(Emre) #5

Tamamdır çok teşekkür ederim :slight_smile:

(Eşşekkadaradam) #6

Benim hava kilidi de takılı kalmıştı ve siseleme nin ortasında tüm suyun yokoldugunu gördüm, yapacak birsey yoktu devam ettim haliyle. Ama belirgin bir etkisi olmadı. Bazı siselerim farklı ve hafif geldi, belki bu yüzdendir.
Beklemeye gelince, siselemenin 4. Gününden itibaren biraları mi azar azar içiyorum. Dün kovada 17gun , şişede 3 hafta dolaptal 4-5 gun bekleyen birami içtim gerçekten çok iyiydi. Adim adim degisimi gorunce beklemenin önemi anlaşılıyor.

(Emre) #7

Birer hafta arayla denemek makul olacaktır o zaman tadımlama açısından. Tad değişimini de görmüş olurum haliyle. Teşekkür ederim

(Deniz) #8

Gerçekten güzel bir bira için en az 1 ay beklemelisiniz. 1 ay sonra biranız o kadar güzelleşecek ki, önceden açtığınız her şişe için pişman olacaksınız. :slight_smile:

(Emre) #9

1.-2. haftadan itibaren deneyip tad değişimini görmek istiyorum açıkçası. Tecrübe edinmiş olurum :smiley: ama dediğiniz gibi 1 aydan sonraya da çoğu şişeyi saklarım. Güzel bira içmek istiyorum :smiley: teşekkür ederim :slight_smile:

(Eren Ozturk) #10

Bu bahsettiğiniz bekleme süresi kova içerisinde mi, yoksa şişeleme sonrası mı?

(Emre) #11

1 aylık süreden bahsediyorsanız bu şişede bekleme süresi. Kovada bekleme süresinin 1 ayı geçmesi önerilmiyor.

(Deniz) #12

Şişeleme sonrası, bottle condition.