Havalandırma için oksijen cihazı kullanma :)

Arkadaşlar Yeni başlıcam okumaktan kafam kazan gibi oldu :slight_smile: heyecan , asıl sorum su eklendikten sonra çalkalama yerine babamın evde kullandığı oksijen Makinesi var :slight_smile: saf oksijen veriyormuş Yen’i bir hortumla bu aşamada içine daldırıp cihazdan biraz hava bassak olur mu :slight_smile:

Kit kuracaksanız çalkalamak bile çok gerekli değil, o yüzden çok takılmayın.

  • Biz oksijen (hava kilidi bunun icin var, oksijenden korumak için) istemiyoruz, sadece karışımın çalkalanmak suretiyle homojenleşmesini istiyoruz ki mayalar kolay reaksiyona geçsin diye.

  • Kolay gelsin fazla kafa yormana gerek yok sadece sana gelen talimatları uygula elinden geldiğince yeterli sonuca ulaştıracaktır seni. İlki biraz heyecanlı oluyor farkındayım lakin fazla araştırmayı yapmışsın bence artık başlayabilirsin.

Mayanın çoğalma evresinde (ilk 1-2 gün) sağlıklı bir şekilde üreyebilmek oksijene ihtiyacı vardır. Kurarken çalkalamamızın sebebi aslında budur. Yoksa maya strese girip kötü aromalar ve tatlar oluşturabilir. Bu işlem özellikle yoğun şerbetlerde (1.060 üzeri gibi) daha da kritiktir. Hatta bu amaçla sizin de belirttiğiniz gibi saf oksijen kullanılır. Yalnız dikkat edilecek 2 husus var. İlk birkaç günden sonra biranın oksijenle temas etmemesi gerekir tabi.

  1. Sanitasyon (her zamanki gibi :slight_smile: )
  2. Oksijenin şerbette iyice çözünmesi ve boşa gitmemesi için oksijene özel taşlar ile yapılıyor bu iş. Çok küçük kabarcıklar halinde çıkarıyor ki yüzey alanı genişleyip şerbette daha iyi çözünsün. Örnek : https://www.morebeer.com/products/diffusion-stone-2-micron-oxygen.html Yoksa hortumu şerbete daldırıp oksijeni açarsanız çoğu çözünmeden havaya karışır ve boşa gider.

Benim tavsiyem de eğer ilk sefer yapıyorsanız ve özellikle standard bir kit kuruyorsanız (1.050 gibi yoğunluklarda) oksijenle uğraşmayın ama çalkalayın iyice. O işi sonraki biralara ve özellikle abdij gibi yüksek yoğunluklu olanlara bırakın.

2 Beğeni

arkadaşlar cevaplarınız için çok teşekkür ederim

Ilk şerbetin içindeki oksijen oranı oldukça onemli. Calkalamak iyi oksijen cozuyor ama asiri bir köpük yuzeyine sebep oluyor, buda maya ekimine zorluk getiriyor.