Hazırlanan Star San ve PBW çözeltisi kaç defa kullanılabilir?

Merhabalar kit kurarken hazırladığım star san çözeltisini şişeleri arındırmak için saklıyoruz. Şişeler için kullandıktan sonra hala elimde star san kalıyor. Hemen arkasından kit kuracaksam bu çözeltiyi tekrar kullanıyorum. Yani kit-şişe-kit arındırması için kullanıyorum sonrasında döküyorum ancak tekrar ayırarak şişe temizliği için kullansam ne olur?
Aynı durum PBW için de geçerli.
Bu kadar ölücü olma dediğinizi duyar gibiyim meraktan soruyorum :slight_smile:

2 Likes

PBW sadece 1 kez kullanılabilir.
Starsan ise 3 4 kez kullanılabilir.

2 Likes

Teşekkür ederim …

Bu kadar ölücü olma😂
Ben pbe yi kovada ayrı şişelerde ayrı starsun ı da bir kere kovada aynı starsunı da şişe ve kapaklarda kullanıyorum o

Starsun ile ilgili renk değişikliği/bulanıklıkla ilgili bir göstergeden bahsedilmişti ama bulamadım. Grupta da söylenmiş olabilir.

Hocam sen de vur deyince öldürmüşsün :slight_smile:
ben de bulamadım ama bir arkadaş starsun ile alakalı oldukça bilimsel bir açıklama yapmıştı; sonuç olarak tekrar tekrar uzun süre kullanılabildiğini söylemişti.

@Enigma, @mimilo “starsun” yerine “star san” deneyin bir de :slight_smile:

1 Like

Arama motoru ile ilgili önerinize karşı değildim ama verdiğiniz örnek pekiştirici oldu :slight_smile:

1 Like

Butik Birada, ürünlere gelip PBW’yi seçtiğinizde kullanımın bölümünde aynen şöyle yazıyor:

“PBW çözeltisi tekrar kullanıma uygun değildir”

Star San için ise:

“asitliğini koruduğu sürece tekrar kullanılabildiği için çok ekonomik bir mikroptan arındırma (sanitasyon / dezenfeksiyon) çözümüdür”

Ayrıca:

“Star San çözeltisi etkisini yitirmeye başladıkça daha bulanık bir görünüm alacaktır.” ibaresi yer almakta.

1 Like

@mimilo üç kuruş için riske girmiyorum o kadar😉

1 Like

Ben starsanı maks. 3 defa pbw yi de 2 defa kullanmaya devam edeceğim.
3 kit için de bu şekilde yaptım sorun olmadı. Daha fazlasını riske girerek denemeye gerek yok o halde :slight_smile:

O zmn bu mantıkta aklıma şu soru gelir;neden starsun 3,pbw 2,neden starsun 4 veya 2 değil,neden pbw 3 değil,bunun kıstası ne? @engineercan

1 Like

Kıstası kendi tecrübem.
Daha fazlası için riske girmeyeceğim yoksa neden olmasın belki 4 veya 5 belki 10 kez bile kullanılır yine sorun olmaz :slight_smile:

Starsan çözeltisi nin ne kadar tekrar kullanılabileceğini bilmek için ph ölçümü yapmak gerekli.

Ph 3 e yaklaşınca kullanmamanız önerilir. Lütfen kaç kullanımda veya kaç ay beklediğinde böyle olur diye sormayın herkesin kendi saklama ve kullanma koşuluna göre değişir.

PWB ise net olarak tek kullanımlık. Bulaşık suyu sonucunda pwb artığı, bulaşık yıkanmış suda tekrar bulaşık yıkıyorsanız siz bilirsiniz.

2 Likes

PBW’nin bir kez kullanıldığını, Star Sun ise ph değeri 5.5 ve altında olduğu sürece kullanılabilir diye biliyorum. Ama Mert’in belirttiği şekilde 3’e yaklaşınca kullanılmaması önerisini de dikkate almak gerekir.

Ph ölçümü de şu linkteki gibi basit bir ölçüm seti ile yapılabilir.

Star San için daha önce yazdığım bir mesajı buraya da ekliyorum:

Emin olmak için 2-3 liralık turnusol kağıdı ile ölçümler yaparak kağıdın pembeleşme miktarı taze çözleti gibi olduğu sürece Star San’ı kullanabilirsiniz. Bir süre söylemek zor çünkü herkesin çözeltiyi sakladığı koşullar farklı. En garantili yol ölçüm.

2 Likes

Arkadaşlar sonuç itibari ile Starsan ve PBW yi kaç defa kullanıyorsunuz. Deneyimli arkadaşlar fikirlerini paylaşsın lütfen.

PBW’yi 1 kez kullanın, kurulum aşamasında kullandığınız Starsan’ı dökmeyin kavanoza alın şişeleme aşamasında tekrar kullanırsınız, çok kullanıp tasarruf yapacağım diye emeğinize yazık etmeyin 3 kuruşluk ürün için bence

1 Like