Hidrometre gerçekten gerekli mi?

(süleyman) #21

Hep alsam mı diyorum ama elim gitmiyor hidrometreye. 21 gün kovada, buzdolabında sabit sıcaklıkda bekliyor kovam. Hava kilidini takip de etmiyorum. Arada bir taşma, sızıntı vs var mı diye bakıyorum o kadar. Sonra şişeliyorum.

(.) #22

Alın bir tane gitsin, birada kullanmazsanız limonatanın, vişne suyunun yoğunluğuna bakarsınız, eğlence olur arada :slight_smile:

(süleyman) #23

Hidrometresiz bir hayata alıştım sanırım :slight_smile:

(Peace) #24

Hodrometresiz craft beer ci mi olur ya cik cik :grinning:

(süleyman) #25

Ya unuturum kullanmayı yada kırarım onu ben gerçekten!! Yarım craft biracılıkla idare edeyim olmaz mı? :blush:

(.) #26

Ben iki kere kırdım, elimdeki üçüncü… hidrometresiz olmuyor yav…

(Onur Yüce) #27

Bende iki kere kırdım, şimdi biri yedek iki tane var, ne olur ne olmaz diye :relieved:

(Özgür) #28

Hidrometre gerçekten gerekli!
Başlık sanırım kit biraları için çok gerekli değil düşüncesiyle açılmış. Ama tam tahıl bira diye bir gerçek var. Ve iyi bir tam tahıl yapmak istiyorsanız işi şansa bırakamazsınız, bütün süreçteki sıcaklık ve yoğunluk değerlerini takip etmelisiniz.
İster kit olsun ister tam tahıl bir birayı herhangi bir şekilde yaparsınız ama hakkını vererek yapmak istiyorsanız ölçüm cihazları başta olmak üzere temel bileşenleri kullanmakta fayda var.
Eğer bu şekilde düşünürsek liste uzar gider, biri çıkar termometreye gerek yok sıcaklığı parmak daldırıp ölçebilirsiniz diyebilir :slight_smile:
Bira yapımında kullanılan malzemelerden ulaşılabilirliği kolay olanlar için “bu gerekli mi veya buna ne alternatif ne olabilir” gibi şeyler yerine ulaşımı zor ve pahalı malzemeler için alternatif ne olabilir gibi şeylere kafa yorsak bu kültürün gelişimi için daha sağlıklı olacaktır…

(Ali) #30

Son iki kitimde hava çıkışı belli belirsiz başlayıp fermantasyon bitiyor. Sanırım kapakta problem var.
Ama dert etmiyorum. Hidrometrem var. Kapağı açıp ölçüm yapmak 1 dk.
Aletim olduğu halde eskiden ölçüm yapmazdım.
Bir nusibet bin nasihatten etkili.
Siseleri patlamış birisi olarak benim icin ilk yoğunluğun önemi olmasada artik son yoğunluğun kesinlikle önemi var.

(Mert Erkol) #31

Kova kadar,hava kilidi kadar gerekli!

(Peace) #34

Size büyük bir HAYIR…
Lütfen kimseyi bu şekilde yönlendirmeyin!!!
Bira yapıyorsaniz hidrometresiz olmaz olcumsuz olmaz. Hidrometre biranin emniyet kemeri gibi birşey bence…
Şişe patlamasi yaşamış biri olarak…
Nerden anlıyorsunuz bakip şişe patlama riskinin olmadigini ?

(Cem ) #36

Zaten su cumleyi kuran birisinin , herhangi bir kisiyi yonlendirebilecegini sanmiyorum

(master of none) #41

valla size saçma gelebilir ama ilk kitimi hidrometre almadan önce idrar stribi ile sonlandırmıştım. Spesific gravity kısmını koyu yeşil görünce şişeledim (1005–1010 arası bi yoğunluktaydı). Şeker, asit felan hakkında da bilgi verdiydi. Bi de bira ziyan etmediydim. Stripler temiz tabi bu arada.

(Mert Erkol) #43

Mezürdeki birayı için, ya da ekmek yapın. O biraya o kadar takacaksanız refraktometre kullanın

(master of none) #44

İlk kitimi kurarken foruma girmemiştim, og,fg ne önemi olur ki hazır kit nasıl olsa diye düşündüydüm. Ama işe koyulunca kazın ayağının öyle olmadığını anladım elbet. Forumda mert erkol, mert kosova, pegas, durul, sermet gibi ustaların epey yol aldığını gördüm, aynı dili konuşabilmek önemli tabiiki. İkinci kiti hazırladığımda kitin üzerindeki og ile benimki arasında alaka yoktu, hidrometre sayesinde eşitleyene kadar karıştırıp uğraştım örneğin. Kokusuna, rengine alışık olmadığım ipadan duyduğum evhamın çoğunu hidrometre sayesinde aştım. Sonuç olarak acemi kullanıcı olarak ilk kitimde hidrometre şartını anladım. Hidrometresiz başkasını kandırabilirsiniz ama kendinizi asla diyorum, ustalara saygılarımı sunuyorum.

(Doruk Özalp) #51

Yeni başlık açmamak için buraya yazmak istedim. Malum hidrometre kırılır ve nihayetinde benimki de kırıldı. Yerine butikbira’dan sipariş verdiğim hidrometreler çok küçük geldi. Bunun avantajı numunenin fazla alınmasına gerek yok artık ama yazılar da pek zor okunuyor. :)) üstelik sipariş sayfasındaki resimler de eski ürüne ait. Bir el atılsa fena olmaz. Misal ben bu kadar küçük olduklarını bilsem sipariş etmezdim.

(Fatih ) #52

Ölçüm almak için hidrometre almayı düşünüyorum kabı olmadan ölçüm alamayızmı