Hijyen ve sterilizasyonda önemli bir konu

merhabalar,

uzun süredir evde bira yapımı ile ilgili forumları takip edip youtube videolarını izliyorum. bugün de ilk şişelememi yaptım ve forum üyeliğim de başladı.

hijyen ve sterilizasyonla ilgili olarak çok dikkatimi çeken bir nokta var. bu noktayla ilgili ne videolarda bir dikkat gördüm ne de forumlarda herhangi bir uyarıya rastladım.

bildiğiniz gibi steril bir ortam oluşturmak için çok çabalıyoruz, özel deterjanlar, organik arındırıcılar vs… fakat insan vücudunda en çok bakteri olan yer neresi biliyor musunuz? ağzımız ve tükürüğümüz… (evet düşündüğünüz yerden daha fazla)

bir belgeselde görmüştüm yanılmıyorsam. komodo ejderinin salyası bulaştığı yerde derin enfeksiyonlara sebep olup bir kaç gün içinde insanları ve daha büyük avları bile öldürebiliyor. aynı belgeselde yanlış hatırlamıyorsam insan salyasının da komodo ejderinden sonra en çok bakteri bulunan vücut salgısı olduğu da söylenmişti.

malzemelerimizi arındırdıktan sonra kovanın kapağı açık bir şekilde gerekli karışımları yapıyoruz ve bu sırada hapşırma, öksürme hatta konuşma ile gözle görülemez zerrecikler bizim o sıcak şekerli bakterilerin üremesine çok müsait ortamımız olan kovamızın içine kaçıyor olabilir.

enteresandır ki izlediğim hiçbir videoda yapım aşamalarını yüksek sesle anlatarak kurulumu gerçekleştirdikleri halde hiç kimsede maske yoktu.

bu durum benim çok dikkatimi çekti. belki tozdan ya da bir damla sudan bakteri bulaşmıyor olabilir fakat tükürükten ufak zerreler biraların bakteri kapmasına sebep olabilir diye düşünüyorum.

hatta aynı kitten aynı şartlarda yapılan biraların farklar içermesine bile bu sebep oluyor olabilir.

şahsi tavsiyem kurulum yapılırken eğer konuşulacaksa ya da nezle vs gibi akıntılı bir durum varsa kesinlikle eczanelerde de çok ucuza bulunan maskelerden kullanılmalı. böylece o büyük emeklerle arındırdığımız ve steril hale getirdiğimiz malzemelerimiz ve biramız bakteriden korunmuş olur.

başından beri dikkatimi çeken bir konu, özellikle videolarda izlerken insanlar konuştukça içimi cız ettiren bir durum olduğu için belirtmek istedim.

sevgiler ve bol biralı günler…

3 Beğeni

gerçekten güzel bir noktaya parmak bastınız tebrik ederim fakat şuan tükürüğümü yutmakta tedirginlik yaşıyorum bu okuduktan sonra :joy:

2 Beğeni